Data modyfikacji:

Do jakich wnętrz pasują szklane meble?

Szklane meble i te o lustrzanej powierzchni mogą zrobić wiele dobrego w stylizacji twojego mieszkania.  Przedmioty tego typu nie tylko świetnie wyglądają, ale mogą optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że będzie ono jaśniejsze. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mebli lustrzanych przekonaj się, do jakich wnętrz one pasują?

Nowoczesne wnętrza ze szklanymi meblami

Lustrzane meble będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz. Najczęściej do ich aranżacji stosuje się minimalistyczne meble o nieskomplikowanej formie. Meble wykonane ze szkła będą świetnym przełamaniem tego schematu – z jednej strony najczęściej są dość oszczędne w zdobnictwie, jednak z drugiej fakt, że w ich powierzchni będą przeglądać się i odbijać otaczające przedmioty, doda całości charakteru.

Lustrzane meble w małym mieszkaniu

To świetny trik, aby optycznie nieco przechytrzyć małą przestrzeń. Lustrzane meble świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ ich powierzchnia odbija światło i przestrzeń, dzięki czemu wnętrze będzie wydawać się większe. To znany sposób na optyczne powiększenie małej kuchni, gdzie fronty na wysoki połysk sprawdzają się znacznie lepiej niż ich matowe odpowiedniki. Ten sam trik możesz z powodzeniem wykorzystać w innych pomieszczeniach, gdzie meble lustrzane lub te wykonane ze szkła, dadzą podobny efekt.

Podobnie, jeśli postawisz na szklane meble wykonane z transparentnego szkła, możesz uchronić się przed przytłaczaniem małego wnętrza nadmiarem sprzętów. Szklany stolik kawowy czy stół jadalniany z blatem wykonanym ze szkła sprawią, że spod mebla idealnie widoczna będzie podłoga. To kolejny optyczny trik, dzięki któremu pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Szkło, metal, beton i cegła, czyli industrial na całego

Dla szybkiego przypomnienia – styl industrialny wykształcił się w latach wielkiego kryzysu w USA, kiedy to opuszczone pomieszczenia pofabryczne masowo adaptowano na wnętrza mieszkalne. W rezultacie były to otwarte powierzchnie pokryte surową cegłą, pełne metalu, betonu i szkła właśnie. Jak już się zatem domyślasz, industrial będzie idealnym tłem dla mebli szklanych. Przedmioty wykonane ze szkła idealnie wpisują się w nieco surową estetykę stylu industrialnego. Szklane meble mogą posłużyć ci do podkreślenia ciekawych elementów architektury wnętrza – jeśli w twoim mieszkaniu ściana jest pokryta surową cegłą lub zamontowałeś płytki z cegły rozbiórkowej, warto dodatkowo zaakcentować ten ciekawy element. Jak to zrobić? Poprzez odbicie w lustrzanych meblach. Taki wnętrzarski tik dodatkowo spotęguje cały efekt.

Szklane meble w wydaniu glamour

To kolejny styl, w którym meble lustrzane i szklane sprawdzą się doskonale. Przecież blask jest niemal wpisany w ideę glamour. Ten dość eklektyczny styl bazuje nie tylko na stylizowanych na barkowe meblach, aksamitnych, wzorzystych tkaninach czy intensywnych kolorach, ale właśnie też na błyszczących powierzchniach. Obok luster w efektownych ramach w pomieszczeniach tego typu świetnie sprawdza się wszelkie stoły czy stoliki o szklanych blatach czy lustrzane szkatułki eksponujące kolekcję biżuterii lub perfum. Wszystko to razem wzięte pozwala stworzyć wrażenie luksusu. W przypadku glamour trzeba jednak uważać – mnogość dekoracji i błysku łatwo może sprowadzić na stylizacyjne manowce. We wszystkim tym trzeba znaleźć właściwy balans, aby nie otrzeć się o kicz.

W jakich wnętrzach meble lustrzane będą wyglądać równie dobrze? Styl skandynawski jest na tyle uniwersalny, że dobrze pasuje do niego większość dodatków. Natomiast jeśli w twoim mieszkaniu dominuje romantyczna prowansalska estetyka lub przytulny styl kolonialny, lustrzane meble mogą być kiepskim dodatkiem.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny