Data publikacji:

Drewno i plastik - stylowe połączenie

W modzie zasada kontrastu dotyczy przede wszystkim łączenia tkanin o różnej fakturze oraz ubrań o skrajnie odmiennych fasonach. W projektowaniu wnętrz jest podobnie – ciekawy efekt daje zestawienie materiałów z zupełnie różnych estetyk. Plastik i drewno w jednej aranżacji to koronny przykład tego trendu.

Oczywiste jest, że w naszych wnętrzach spotykają się rozmaite materiały, ale istotą kontrastowej aranżacji jest bezpośrednie zestawianie elementów wyposażenia o skrajnie różnym charakterze. Jeszcze kilkanaście lat temu wstawienie do jadalni stołu i krzeseł z odmiennych kompletów i materiałów wydawało się nie do pomyślenia, jednak dziś taki sposób aranżacji wpisuje się w obowiązujące trendy i jest wręcz pożądany. Gładki, błyszczący plastik zestawiony z surowym drewnem z wyraźnym rysunkiem słojów to inspirujące i wyraziste połączenie.

Drewno i plastik znalazły się w jasnym kąciku jadalnym, zdominowanym przez klasyczne, białe meble. Duży, drewniany stół z grubo ciosamy nogami zaburza tę uporządkowaną estetykę, a jej całkowitym przeciwieństwem są białe, plastikowe krzesła Panton, które korespondują z wystrojem wyłącznie białą barwą. Mimo połączenia elementów wywodzących się z tak skrajnych estetyk, wystrój jest spójny, a całość prezentuje się bardzo dobrze. Stonowana kolorystyka złagodziła efekt kontrastu.

Gdyby wyrzucić z niej drewno, biała kuchnia byłaby wzorcowym i nieco nudnym przykładem wnętrzarskiego minimalizmu. Na szczęście postanowiono ją ocieplić drewnianą podłogą i wybrać fronty szafek ozdobione pasami drewna wykończonego na wysoki połysk. Dzięki temu aranżacja łącząca plastik z drewnem nabrała oryginalności i ciepła, równocześnie nie tracąc nowoczesnego i na wskroś współczesnego ducha.

W tym wypadku nie mamy do czynienia z klasycznym połączeniem drewna i plastiku, ale kontrast jest charakterystyczny. Stolik z blatem złożonym z grubo ciosanych desek to mocny wyróżnik salonu utrzymanego w jasnych i stonowanych barwach. Kolory ścian oraz mebli praktycznie się zlewają, dlatego konieczne było wprowadzenie elementu, który przełamie tę monotonię. Stolik wyraźnie odcina się na tle reszty wyposażenia dzięki materiałom i barwom – jego podstawa jest ciemna i metalowa, a blat wykonany z surowego drewna.

Autor: Kasia Szulik