Data publikacji:

Drzewa owocowe do ogrodu

Wczesna wiosna przed rozpoczęciem wegetacji i późna jesień to doskonałe momenty, aby posadzić na działce nowe drzewa owocowe. Gatunki odporne na mróz, takie jak jabłonie i wiśnie, bez obaw możemy sadzić jesienią. W przypadku gatunków najmniej mrozoodpornych, to jest brzoskwiń, czereśni czy moreli, korzystniejsze może okazać się poczekanie do wiosny.
drzewa owocowe do ogrodu

Jakie drzewa posadzić do ogrodu?

W przydomowym sadzie nie warto korzystać z chemicznej ochrony roślin. Mając kilkanaście drzewek, można sobie poradzić domowymi sposobami.

Wybór odmian

Najistotniejszy w walce z chorobami jest wybór odmian odpornych lub mało podatnych na dane choroby. Najlepsze osiągnięcia w tym względzie mają stare odmiany:

  • jabłonie - oliwka żółta, malinówka oberlandzka, szara reneta, złota reneta, cesarz wilhelm, kosztela, koksa pomarańczowa, red boskoop,
  • grusze – klapsa inaczej faworytka, lipcówka, bonkreta williamsa, komisówka,
  • wiśnie – łutówka, szklanka,
  • czereśnie – ukraińska, sam, regina,
  • brzoskwinie – inka, harnaś,
  • śliwy – węgierka, renkloda.

Drzewa te mają dużą dostępność w sklepach i plantacjach oraz są odporne lub mało podatne na dane choroby. 

Drzewka kolumnowe do ogrodu

Drzewka kolumnowy to nowy trend i zyskały swoich zwolenników, są zasadzane w ogrodach, ale i na balkonach ze względu na karłowate rozmiary. Dają tak samo obfite plony, lecz ich wygląd nieco się różni. Dorastają do wysokości 2-3 metrów, a ich obwód wynosi około 80 cm. Są zatem idealnym rozwiązaniem dla małych powierzchni w ogrodach, a także na wcześniej wspomniane balkony czy tarasy. Mogą być hodowane w doniczkach na powierzchniach zamkniętych, ponieważ odpowiednio je przycinając i dbając, wyrośnie nam odpowiednich rozmiarów drzewko owocowe mieszczące się na pożądanym terenie, dając przy tym smaczne i dorodne owoce. W ogrodach możemy sadzić je już w odległości metra, co pozwoli nam na większą ich ilość i zapełnienie powierzchni przydatnymi nam odmianami.

Uprawa 

Drzewka powinny być sadzone w miejscu słonecznym, wpływa to dobrze na jakość owoców. W miejscu słonecznym będą one dojrzale i soczyste. Sadząc drzewka, warto wymieszać ziemię żyzną z kompostem. Tym sposobem wzbogacamy ziemię w składniki mineralne i poprawiamy jej strukturę. Warto nawozić sadzonki kolumnowe drzewa wiosną, ponieważ podlewanie podłoża wyjaławia ziemię z potrzebnych do wzrostu składników. Drzewka te owocują najczęściej już na drugi rok od wsadzenia ich do ziemi. Drzewa kolumnowe do ogrodu są samopylne.

Przycinanie

W pierwszych latach uprawy drzewa kolumnowe wymagają cięcia. W pierwszym roku przycina się przewodnik oraz wszystkie pędy boczne. W drugim roku skraca się wszystkie pędy do długości 30-40 cm. Bez cięcia pozostawiamy najwyższy pęd boczny, w przyszłości może stanowić przedłużenie przewodnika. W trzecim roku przycinamy górny pęd na wysokość 20-24 cm, a pozostałe na długość 40 cm. W kolejnych latach wykonujemy cięcie prześwietlające i sanitarne, czyli usuwamy wszystkie cienkie, uszkodzone, chore lub suche gałęzie.


Przeczytaj także: Oświetlenie w ogrodzie. Nowoczesne aranżacje świetlne


Krzewy - jakie wybrać do ogrodu?

Wybierając krzewy do ogrodu, najpierw warto zastanowić się, czego od nich oczekujemy: pięknych kwiatów, kształtu czy bujnych zielonych liści. Trzeba też pomyśleć, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację roślin – gatunki wrażliwe trzeba okrywać w czasie silnych mrozów, niektóre trzeba często przycinać, a inne podlewać lub nawozić. Dobór krzewu do ogrodu należy też uzależnić od stylu ogrodu, nasłonecznienia działki oraz typu podłoża.

Najczęściej wybierane

Berberys (Berberis) to światowa grupa krzewów liściastych najbardziej znanych ze swoich cierni i jasnoczerwonych jagód. Jasne, czerwone liście sprawiają, że są atrakcyjnymi krzewami jesiennymi, podczas gdy trwałe, jaskrawoczerwone jagody atrakcyjnie koloryzują krajobraz przez zimowe miesiące. Jagody są również ważnym pokarmem dla dzikiej zwierzyny, wykorzystywanym przez wiele ptaków i małych ssaków w miesiącach zimowych.

Trzmieliny i derenie

Różne gatunki trzmielin i dereni są atrakcyjnymi i krzaczastymi krzewami, które oferują dobre kontury i kontrast. Trzmielina jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swoich wspaniałych szkarłatnych, ognistoczerwonych lub ognistoróżowych kolorów w sezonie jesiennym. Dereń (Cornus) to krzewy lub małe drzewa, które mają przeciwne liście liściaste i rozgałęzione. Wiele krzewów derenia jest użytecznych i kolorowych i służą jako ozdoby ogrodowe. Prawie wszystkie derenie są cennymi krzewami ogrodowymi dla dzikiej przyrody, zarówno jako osłona gniazdowania, jak i dla ich owoców.

Cyprysiki, jałowce, sosny karłowe i cisy

Wiele odmian karłowatych drzew również stało się krzewami krajobrazowymi, które oferują całoroczny kolor, różnorodność i osłonę. Inną ich własnością jest ich wyjątkowo powolny wzrost, zwykle tylko kilka centymetrów rocznie. Niektóre z wielu typów obejmują cyprysiki, które zapewniają gęste i kolorowe liście; jałowce, które tworzą formy niskiego wzrostu i formy wznoszące się oraz tolerują warunki miejskie i podmiejskie o niskiej wilgotności i ubogich glebach; sosny karłowate, których długie igły oferują różnorodność krajobrazu i ogrodów skalnych; cisy, które są powszechnie stosowane w odniesieniu do żywopłotów i osłon.
Autor: Natalia Werbolewska