Data publikacji:

Dywan do salonu - jak o niego dbać i utrzymać go w czystości?

Dywan w salonie nie tylko świetnie wygląda, ale też poprawia akustykę i może korzystnie wpłynąć na poziom wilgotności powietrza. Jeśli chcesz, aby twój dywan prezentował się idealnie przez długi czas, przekonaj się, jak dbać o niego dbać, żeby był prawdziwą ozdobą wnętrza.

Myślisz, że dywan w salonie wystarczy po prostu ułożyć na podłodze i cieszyć się jego dobrym wyglądem? Niestety, jeśli chcesz, aby ta radość trwała naprawdę długo, musisz trochę się postarać. Jak prać dywan? Jak o niego dbać? Czy wreszcie jak wyczyścić dywan po codziennym użytkowaniu? Garść przydatnych wskazówek znajdziesz poniżej.

Dywan i buty – niedobrana para

O ile większość z nas chodząc po własnym mieszkaniu dla wygody zdejmuje buty, o tyle problem pojawia się zawsze wtedy, gdy w twoje progi zawitają goście. Jeśli chcesz, aby twój dywan prezentował się dobrze przez długi czas, może tu wystąpić pewien towarzyski zgrzyt. Otóż wedle zasad savoir vivre dobry gospodarz nie powinien nakłaniać gości do zdejmowania butów. Tyle teorii, ale co z praktyką?

Musisz wiedzieć, że jeśli dobra kondycja twojego dywanu leży ci na sercu, przestrzeganie zasad savoir vivre w tym wypadku może nie wyjść mu na zdrowie. Po pierwsze chodzi oczywiście o zabrudzenia, które mogą być kłopotliwe do usunięcia. Po drugie higiena – na butach przenosimy mnóstwo bakterii i zarazków, a tekstylia takie jak dywan są dla nich idealnym miejscem. Później na takim dywanie bawić będzie się twoje dziecko. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Chodzenie w butach po dywanie może też prowadzić do jego uszkodzeń.

Dywan do salonu – obracanie

Czy wiesz, że dywan może się zużywać nierównomiernie? Sprawa dotyczy przede wszystkim tych większych dywanów do salonu, gdzie przykładowo część może leżeć na ciągu komunikacyjnym. Jeśli zatem dywan ma prezentować się świetnie przez długi czas, konieczne jest regularne obracanie go. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że w jednej części dywan będzie bardzo zużyty, a w innych miejscach wciąż będzie prezentować się dobrze. Taki zabieg pozwoli też uniknąć trwałych odkształceń materiału, spowodowanych przez ciężar mebli, które stały na tkaninie. Dywan najlepiej jest obracać przynajmniej raz na pół roku.

Jak wyczyścić dywan? Regularne odkurzanie i usuwanie zapachów

Nie ma co kręcić nosem – jeśli już zdecydowałeś się na dywan do salonu, odkurzacz musi pójść w ruch. Jak często powinno się odkurzać? Jeśli w twoim domu mieszkają zwierzęta, może to być konieczne nawet co drugi dzień. Ale jeśli dywan nie jest narażony na tak kłopotliwe zabrudzenia, jakie powodować mogą zwierzęta, odkurzanie raz w tygodniu powinno wystarczyć. W przypadku mniejszych dywanów dobrze jest też je wytrzepać.

Musisz też wiedzieć, że dywan pochłania zapachy zwłaszcza, jeśli jest wykonany z naturalnego materiału. Może to być szczególnie kłopotliwe, jeśli twoje mieszkanie to otwarta przestrzeń, gdzie kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną. W takim wypadku przykre zapachy powstałe podczas gotowania rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu, niezależnie od działającego pochłaniacza. Jak zatem wyprać dywan, aby usunąć z niego przykry zapach? Jeśli masz odkurzacz piorący, sprawa jest prosta. Alternatywnym patentem jest jednak zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy rozsypać ją na dywanie, spryskać delikatnie wodą i pozostawić do wyschnięcia. Następnie dywan trzeba dokładnie odkurzyć. W efekcie zabrudzenia i nieprzyjemny zapach odejdą w niepamięć.

Dobrym patentem jest też wietrzenie dywanu w zimie. Podobnie, jak robisz np. w przypadku pościeli, umieść dywan na zewnątrz, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Taki zabieg pozwoli pozbyć się roztoczy, które zagnieździły się pośród włókien. W efekcie dywan będzie higienicznie czysty.

Jak wyprać dywan?

Problemem większego kalibru niż kurz czy sierść zwierząt są plamy, jakie mogą powstawać na dywanie. Jak wyprać dywan i usuwać z niego plamy? Przede wszystkim musisz działać szybko. Staraj się usuwać zabrudzenia, gdy tylko się pojawią. Im dłużej będziesz czekać, tym głębiej plamy wnikną, co w efekcie będzie się równać znacznie dłuższemu sprzątaniu. Pamiętaj, aby nie wcierać zabrudzeń, tylko na początku delikatnie osuszyć plamę papierowym ręcznikiem. Staraj się, aby papier pochłonął maksymalnie dużo zanieczyszczeń.

Zanim przystąpisz do miejscowego prania dywanu, warto go wcześniej odkurzyć. W ten sposób unikniesz ryzyka, że w miejscu, w którym będziesz szorować plamy, zabrudzenia i kurz zostaną rozmazane na tkaninie. Aby wyprać dywan zastosuj specjalnie przeznaczony do tego środek. Dobrze sprawdzają się delikatne szczotki lub ściereczki. Po wyschnięciu miejsca prania należy je ponownie odkurzyć.

Co pewien czas warto rozważyć profesjonalne pranie dywanu. Robi się to przy użyciu odkurzaczy piorących lub korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy. Czyszczenie tego typu może przynieść naprawdę świetne efekty – twój dywan po dogłębnym usunięciu zabrudzeń i wysuszeniu, będzie wyglądał, jak nowy.

Jak wyczyścić dywan? Zaimpregnuj go!

Jeśli chcesz, aby utrzymanie dywanu w czystości było łatwiejsze, dobrym pomysłem może być jego impregnacja. Zabieg ten sprawia, że włókna dywanu pokrywa warstwa ochronna, która zmniejsza ich podatność na ścieranie oraz chłonięcie zabrudzeń. Dodatkowo zaimpregnowany dywan łatwiej się odkurza, ponieważ drobinki kurzu czy piasku nie wnikają w głąb tkaniny. Musisz mieć jednak na uwadze, że impregnacja to zabieg, który trzeba powtarzać co pewien czas.

Jak widzisz utrzymanie dywanu w dobrym stanie wymaga systematyczności. Pamiętając o regularnym czyszczeniu i natychmiastowym usuwaniu plam sprawisz, że zabrudzenia nie będą wielkim problemem. W rezultacie twój dywan będzie prezentował się świetnie przez długi czas.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny