Data modyfikacji:

Eko, glamour, a może minimalizm? Świąteczne dekoracje w różnym stylu

Lubisz, gdy gałęzie choinki uginają się pod ciężarem błyszczących bombek i łańcuchów, a może zamiast ozdób ze sklepu wolisz własnoręcznie upieczone pierniczki, orzechy zawieszone na sznurkach i łańcuchy z papieru? Podobnie jak w przypadku strojów, świąteczne dekoracje również reprezentują konkretne style.

Świąteczny glamour

Za symbol tego stylu można uznać pierwszą gwiazdkę – świąteczne dekoracje w tym duchu mają błyszczeć, lśnić i przykuwać wzrok, konkurując o uwagę z prezentami pod choinką. Dominujące kolory to złoto lub srebro, a także odcienie klejnotów i biżuterii, od rubinowej czerwieni, przez szmaragdową zieleń, aż po diamentową biel. Dekoracje w stylu glamour są wykończone na wysoki połysk i mienią się w świetle za sprawą brokatu i cekinów. Synonimem stylu glamour są również bogactwo i przepych, więc dom musi być udekorowany efektownie i dużą ilością ozdób.

Skandynawski minimalizm

Styl skandynawski bazuje na skromnej palecie barw, naturalnych akcentach i prostocie form, więc w tym wypadku świąteczne dekoracje powinny być dyskretne. Zamiast okazałego stroika pełnego bombek, kokard i orzechów wplecionych między świerkowe gałęzie – prosty, szklany wazon ze świecą, wypełniony odrobiną rafii, kilkoma bombkami. Choinkowe dekoracje to jedynie drobne, kolorowe akcenty widoczne między gałązkami, a świąteczny obrus powinien być śnieżnobiały. Dekoracje w stylu skandynawskim są utrzymane w dyskretnej kolorystyce zdominowanej przez biel urozmaiconą rzadkimi plamami czerwieni, granatu lub srebra.

Gwiazdka z recyklingu

Świąteczne dekoracje w stylu eko powstają z materiałów, które mamy pod ręką i powinny być wykonywane własnoręcznie. W tym gronie znajdują się dekorowane pierniczki, orzechy, niewielkie jabłka, suszone plastry pomarańczy czy cytryny, a także choinkowe girlandy wykonane z popcornu. Tworząc ozdoby sięgnij również po papier czy gazety, z których można wyczarować gwiazdy, łańcuchy czy koszyczki na świąteczne łakocie. Recyklingowy charakter eko-świąt podkreśla fakt, że wiele z dekoracji można zjeść, gdy już spełnią swoją rolę. Główną ozdobą domu jest oczywiście choinka, koniecznie naturalna, a najlepiej zasadzona w doniczce, by później można było ją przesadzić do ogródka czy na teren leśnej szkółki.

Autor: Kasia Szulik