Data modyfikacji:

Encyklopedia stylu: lofty cz. 1

Poprzemysłowy klimat, surowe materiały i duża, otwarta przestrzeń. Za to kochamy styl loftowy. Odpowiadamy, jakie są jego cechy i jak powinno wyglądać urządzone zgodnie z jego duchem mieszkanie. Część I - o charakterze loftów.

Styl loftowy jest zarówno łatwy, jak i trudny do opisania. Żeby lepiej przybliżyć jego naturę, musimy najpierw zastanowić się, czym właściwie jest loft.

http://www.homedit.com

Lofty to mieszkania powstałe w zaadaptowanej do życia przestrzeni industrialnej. W wielu miastach w dawnych dzielnicach przemysłowych królują pustostany. Stare fabryki z sypiącymi się ścianami, opustoszałe magazyny i hale produkcyjne, o których nikt nie chce pamiętać. Wiele osób nawet nie rozważałoby zamieszkania wśród ścian, które nigdy wcześniej nie widziały porządnego łóżka czy eleganckiego jadalnianego stołu.

http://stylistreneearns.blogspot.com

Przestrzeń tych miejsc na nowo zaczęli odkrywać artyści i gorzej zarabiający młodzi ludzie. Wynajęcie czy wykupienie części budynku w stanie surowym było niegdyś najtańszą opcją (i jeszcze większym wyzwaniem). Okazało się, że mury mogą zainspirować do stworzenia pięknych miejsc. Wystarczyło okiełznać otwartą przestrzeń i poczuć jej klimat.

Dziś styl loftowy uchodzi za jeden z bardziej designerskich. To typ eklektyczny: daje możliwość łączenia różnych elementów, wzorów i trendów. Najistotniejszą cechą jest eksponowanie ducha przemysłowego. Aranżacje powinny pozostawać w zgodzie z kształtem architektonicznym miejsca. Warto zachować oryginalne materiały: cegłę, metal, szkło oraz drewno. Wysokie sufity i duże okna podkreślają specyfikę loftu. Niektóre aranżacje zdają się być bardzo ascetyczne: minimalizm mebli i dodatków łatwo ginie w ogromie hali.

Okiełznać wnętrze. Mniej doświadczone osoby mogą napotkać spore problemy z organizacją życia na dużej powierzchni. Brak ścian wyznaczających granice konkretnych pomieszczeń utrudniają rozplanowanie i określenie funkcji dla danego kąta. Postawienie antresoli pomoże Ci podzielić pomieszczenie i ustalić "sektory". Ponadto ten element dodatkowo uwydatnia wyjątkowy klimat dawnej hali produkcyjnej. Innymi sposobami jest zagranie materiałem na podłodze, ściankami regałowymi, wolno stojącymi blatami. Nie powinny one zamykać pomieszczenia, a jedynie optycznie łagodzić pustkę.

Śledź naszą tablicę na Pintereście, aby zobaczyć jeszcze więcej loftowych inspiracji.

Autor: Cieplik