Data modyfikacji:

Farby świecące w ciemności. Farby fluorescencyjne do ścian

Do czego użyć farby fluorescencyjnej. Marzy Ci się noc pod rozgwieżdżonym niebem? A może chciałbyś osiągnąć spektakularny efekt w którymś z pomieszczeń w swoim domu? Mamy sposób na wprowadzenie delikatnej poświaty do Twojego mieszkania. Przedstawiamy pomysły na wykorzystanie farb świecących w ciemności. Sprawdzisz też, jakie są rodzaje farb luminescencyjnych.

Wszystko o farbach, które świecą w ciemności

Zanim zaczniemy przedstawiać nasze pomysły, musimy rozwiać pewne wątpliwości. Mówiąc "farby świecące w ciemności", bardzo często mamy na myśli farby fluorescencyjna. Okazuje się, że nie jest to jedyny rodzaj farb, które dają efekt świecenia. Obecnie dostępne są dwa rodzaje farb, które różnią się "sposobem świecenia". Zobacz jak fantastycznie możesz ozdobić swój pokój.

Co to jest farba fluorescencyjna?

Tłumacząc najprościej farba fluorescencyjna, emituje światło samoistnie, o ile wcześniej zostanie naświetlona. Farba fluorescencyjna jedynie odbija promień, ale sama jej nie tworzy. Efekt fluorolu jest bardzo podobny do świecenia w ciemności - gdy na pokrytą nim powierzchnię rzucimy wiązkę światła UV, odbija się ona, co daje efekt intensywnego światła.

Rodzaje farb fluorescencyjnych:

Farba fluorescencyjna akrylowa

Przeznaczona jest do malowania znaków i napisów ostrzegawczych, ewakuacyjnych, informacyjnych. Stosuje się ją na metal, szkło, drewno, beton, tekturę, folie, wybrane podłoża sztuczne i inne podłoża.

Farba fluorescencyjna ftalowo-karbamidowa

Przeznaczona jest do malowania znaków i napisów ostrzegawczych, ewakuacyjnych, informacyjnych. Również stosuje się ją na metal, szkło, drewno, beton, tekturę, folie, wybrane podłoża sztuczne i inne podłoża.

Gruntoemalia akrylowa

Jest tłem pod farby fluorescencyjne akrylowe. Fluorol A i luminescencyjne Luminol A. Pełnpełnią także funkcje samodzielnej powłoki gruntującej i emalii nawierzchniowej.

Akalak  A 2-K

Bezbarwny, dwuskładnikowy lakier nawierzchniowy przeznaczony do końcowego zabezpieczania farb fluorescencyjnych akrylowych – Fluorol A.

Lampy UV do farb luminescencyjnych

Użycie lamp UV jest wygodniejsze, chociaż wiąże się z dodatkowymi kosztami (zakup i montaż lampy, wydatki związane ze zużyciem prądu). Mają jednak pewną zaletę: efekt "świecenia" można kontrolować. Wyłączenie źródła światła spowoduje wygaszenie pomieszczenia. W przypadku farb luminescencyjnych (fluororescencyjnych) musimy poczekać na samoistne wyczerpanie.

Co warto wiedzieć przed nałożeniem farby fluororescencyjnej?

Przy użyciu obu rodzajów można stworzyć naprawdę piękne wnętrza i zaskakujące dodatki. Wystarczy wybrać odpowiedni podkład i farbę  świecącą w ciemności dopasowaną do rodzaju materiału, żeby wykonać wzory na ścianach, szklanych i metalowych pojemnikach, drewnie, plastiku, a nawet tkaninach.

Czy farby fluorescencyjne szkodzą zdrowiu?

Chemiczne światło nie jest szkodliwe dla zdrowia. Bez obawy możecie wykonać piękne dekoracje pokoju dziecięcego. Maluchy na pewno będą czerpały wiele radości z iluminacji. Malunki zastąpią również żarówkę nocną, którą zostawiasz włączoną na noc (dzieci bojące się ciemności).

Inne święcace w ciemności dodatki

Poza farbami, na rynku dostępne są także gotowe plansze, fototapety, a nawet meble ozdobione świecącymi zdjęciami, które wyglądają naprawdę zjawiskowo. Wystarczy tylko zdecydować się na którąś z niecodziennych rzeczy i ożywić swoje pomieszczenie kolorowymi farbami świecącymi.

Jak Ci się podoba taki pomysł na dodatek do Twojego pomieszczenia? Chcesz zmienić swój pokój w świecący raj, a może chcesz zobaczyć inny pomysł na swoją ścianę

Autor: Redakcja Wnętrza ze smakiem