Data modyfikacji:

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Osoby, które każdego dnia spędzają sporo czasu przy komputerze powinny zadbać o wygodne i funkcjonalne stanowisko pracy. Jego nieodłącznym elementem jest oczywiście biurko. Czy to, z którego korzystasz jest dopasowane indywidualnie do twoich potrzeb? Dowiedz się, jakie wymiary biurka będą dla ciebie najbardziej odpowiednie.

wymiary biurka

Optymalna wysokość biurka – dla twojego zdrowia

Dziś wielogodzinna praca przy komputerze jest codziennością dla mnóstwa osób. Powszechnie wiadomo, że nie jest ona najzdrowsza dla kręgosłupa – długotrwałe siedzenie może powodować wady postawy i przykurcze mięśni.

Praca siedząca jest także jedną z głównych przyczyn nadwagi i problemów z układem krążenia. Trudno jednak oczekiwać, że ktokolwiek zrezygnuje z wykonywania swoich zawodowych obowiązków z obawy o zdrowotne dolegliwości.

Aby zminimalizować ryzyko problemów ze zdrowiem, powinieneś zorganizować swoje stanowisko pracy tak, by było jak najbardziej funkcjonalne oraz wygodne. Baczną uwagę należy poświęcić nie tylko odpowiednio dopasowanemu krzesłu, ale również biurku. Jego wymiary mają ogromne znaczenie dla pozycji, którą instynktownie przyjmujesz.

Jaka jest standardowa wysokość biurka?

Najprostsze modele biurek dostępne w sklepach mają z reguły 120-160 cm szerokości oraz 70-90 cm wysokości. Ten uznany za uniwersalny wymiar, wbrew pozorom nie znajdzie zastosowania w każdym przypadku. Dobieraj wysokość biurka do wzrostu – tylko wtedy uda ci się zorganizować w pełni komfortowe stanowisko pracy i odciążyć swój kręgosłup.

Wysokość biurka a wzrost

Głębokość i szerokość biurka należy dobrać wyłącznie do swoich preferencji i tego, co będzie się na nim znajdowało. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, możesz zdecydować się na małe kompaktowe biurko, które pomieści tylko laptopa. O wiele większe znaczenie ma wysokość biurka.

Wielogodzinna praca przy źle dopasowanym biurku szybko odbije się na twoim samopoczuciu. Wybierając biurko o zbyt małej wysokości, będziesz musiał się nad nim pochylać, czego efektem będzie ból w okolicach karku. Biurko zbyt wysokie może być powodem drętwienia nóg.

Jaka wysokość biurka będzie odpowiednia? Osoby o wzroście około 170 cm powinny pracować przy biurku o wysokości 72-75 cm – a więc niższej niż ta uznawana za standard. Osoby wysokie (180 cm i więcej) powinny zdecydować się na biurko o wysokości między 80, a 85 cm. Co zrobić, gdy z jednego biurka w domu korzysta kilka osób o różnych wzrostach? W takiej sytuacji należy znaleźć złoty środek, którym okaże się biurko z blatem o regulowanej wysokości.

Prawidłowa wysokość biurka i monitora

Dobór biurka o odpowiedniej wysokości to tylko część sukcesu. Kolejnym aspektem, o który musisz zadbać jest ustawienie monitora komputera na właściwej wysokości. Kieruj się zasadą mówiącą, że jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości wzroku. Dzięki temu nie będziesz musiał ani zadzierać, ani pochylać karku. Aby komputer był zawsze ustawiony na właściwej wysokości, możesz zastosować specjalne podstawki pod laptopa.

Pamiętaj także, że monitor powinien znajdować się we właściwej odległości od twoich oczu. Powinna mieścić się ona w zakresie 45-75 cm w zależności od tego, jakiej głębokości biurkiem dysponujesz.

Biurko do pracy – dodatkowe cechy

Poszukując idealnego biurka do pracy, zwróć również uwagę na to, by posiadało odpowiednio sporo miejsca do przechowywania. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, kiedy aranżując kącik komputerowy, musisz liczyć się z każdym centymetrem. Dodatkowe szufladki lub szafki pozwolą ci na przetrzymywanie niezbędnych rzeczy.

Jeśli posiadasz sporo wolnego miejsca, możesz zdecydować się na proste biurko. Takie modele doskonale współgrają z osobnymi kontenerkami na dokumenty.

Jakie wymiary biurka dla dziecka?

Poszukując biurka dla swojej pociechy, kieruj się już wspomnianymi zasadami – dopasuj je do wzrostu malucha. Dziecięce biurko powinno mieć mniej niż 72 cm wysokości – tak, aby dziecko mogło swobodnie opierać na nim przedramiona. Jako, że dzieci szybo rosną, w tym wypadku szczególnie warto zdecydować się na biurko, które ma regulowaną wysokość blatu.

Dziecięce biurko powinno być odpowiednio szerokie i głębokie – głównie dlatego, że podczas korzystania z komputera uczeń często wykonuje dodatkowe czynności, np. notuje lub poszukuje informacji w książce. Zadbaj o to, by na biurku dziecka zmieścił się nie tylko laptop, ale i niezbędne szkolne przybory.

Nie tylko dobre biurko: pamiętaj o krześle

Nawet najlepiej dobrane biurko nie zda egzaminu, jeśli nie będziesz używać go wraz z dobrym fotelem biurowym. To właśnie on znaczy najwięcej dla zdrowia twojego kręgosłupa. Idealny fotel komputerowy powinien podpierać kark oraz część lędźwiową.

Jego podłokietniki powinny znajdować się na właściwej wysokości tak, by ręce w trakcie pracy mogły spoczywać na nich swobodnie. Przydatną funkcją foteli biurowych jest bujanie – wbrew pozorom jest to nie tylko sposób na nudę w pracy, ale i doskonałe ćwiczenie, które rozluźnia nogi i plecy.

Wymiary biurka – ergonomia dla twojego zdrowia

Wymiary biurka należy dopasowywać do indywidualnych potrzeb osoby, która będzie przy nim spędzać sporo czasu. Poświęć szczególnie dużo uwagi wysokości biurka, ponieważ to właśnie ona stanowi o twoim komforcie w pracy. Nie zapominaj także o odpowiednim krześle i ustawieniu monitora!