Data modyfikacji:

Oświetlenie łazienki. Jakie aranżacje?

Skuteczne oświetlenie łazienki jest równie ważne, jak odpowiednio dobrane elementy armatury, płytki czy dodatki. Światło zapewnia bowiem nie tylko komfort poruszania się po pomieszczeniu, ale też ma duży wpływ na wygląd łazienki. Oto najważniejsze zasady, dzięki którym we właściwy sposób oświetlisz swoją łazienkę.

Aranżacja łazienki to duże wyzwanie. Decyzje, jakie podejmiesz na samym początku, będą pokutować przez cały czas użytkowania pomieszczenia. Wystrój łazienki trudno bowiem zmienić bez przeprowadzania kosztownego remontu. Jakby mało było aranżacyjnych zagwozdek w postaci wyboru koloru płytek, rodzaju baterii itd., na domiar tego wszystkiego dochodzi jeszcze rozplanowanie punktów oświetleniowych. Bo w nawet bardzo małej łazience nie wystarczy jeden centralny punkt oświetleniowy. Przekonaj się zatem jak prawidłowo wykonać oświetlenie łazienki, aby zapewnić sobie poczucie komfortu podczas korzystania z pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie łazienki?

1. Wybierz główny punkt

2. Podświetl lustro

3. Pomyśl o dodatkowym oświetleniu

4. Zadbaj o ozdobne oświetlenie

Oświetlenie łazienki – wybierz główny punkt

Zazwyczaj jest zlokalizowany w centralnej części sufitu i zapewnia równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Główny punkt świetlny w łazience pozwala na komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu, jednak nie gwarantuje dostatecznego oświetlenia w poszczególnych strefach. Liczba punktów oświetleniowych na suficie powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia.

Zastanawiając się, jakie oświetlenie do łazienki wybrać jako główny punkt, zwróć uwagę na rodzaj oprawy. W łazienkach najlepiej sprawdzają się plafony, które blisko przylegają do sufitu. Ich minimalistyczne klosze nie tylko zmiękczają światło, dzięki czemu nie będzie cię ono razić podczas długiej kąpieli w wannie, ale też nie ograniczają funkcjonalności wnętrza. Innym modnym rozwiązaniem są niewielkie oprawy halogenowe, jakie montuje się w sufitach podwieszanych.

Podświetlane lustro w łazience

Kolejnym krokiem do skutecznego oświetlenia łazienki jest zamontowania źródła światła przy lustrze. Jest to niezbędny krok – odpowiednie oświetlenie ułatwi ci codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Światło przy lustrze powinno być zlokalizowane bezpośrednio nad nim, jeśli zdecydujesz się na tylko jeden punkt świetlny. Jeśli jednak postawisz na bardziej funkcjonalne rozwiązanie, czyli dwa punkty świetlne zlokalizowane po obu stronach lustra, zapewnisz sobie równomierne oświetlenie twarzy. Bardzo modnym i praktycznym rozwiązaniem są także nowoczesne lustra z wbudowanym oświetleniem.

Zadbaj też o odpowiedni dobór lamp ściennych lub kinkietów, które zamontujesz przy lustrze. Najlepiej, aby były wyposażone w klosze rozpraszające światło – w takim przypadku oświetlenie nie będzie ci przeszkadzać, a zapewni komfortową widzialność podczas golenia się czy wykonywania makijażu.

Oświetlenie łazienki w pobliżu lustra do dodatkowe źródło światła, z którego będziesz korzystać w konkretnych sytuacjach. Zadbaj zatem o to, aby instalacja była tak podzielona, że to dodatkowe światło uruchomisz osobnym włącznikiem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego włączania dodatkowego oświetlenia, a co za tym idzie, marnotrawstwa energii.

Oświetlenie dodatkowe w łazience

Kolejnym elementem układanki składającej się na skuteczne oświetlenie łazienki, jest zapewnienie komfortowego światła w strefie kąpielowej. W pobliżu wanny lub prysznica powinien znaleźć się dodatkowy punkt świetlny. Dzięki temu światło w pomieszczeniu będzie rozplanowane równomiernie, niezależnie od barier architektonicznych np. w postaci różnego rodzaju ścianek lub zabudowy prysznicowej.

Na tym etapie szczególna uwagę musisz przyłożyć do doboru opraw oświetleniowych. Te, które znajdą się w pobliżu strefy kąpielowej, muszą wyróżniać się odpowiednim stopniem ochrony IP. Wartość ta wyraża rodzaj zabezpieczenia lamp i pozostałych elementów instalacji m.in. przed działaniem wilgoci. Dlatego oświetlenie w łazienkach powinno cechować się stopniem ochrony co najmniej IP44, a w pobliżu strefy kąpielowej jeszcze wyższym.

Oświetlenie ozdobne

Nie zapominaj jednak, że oświetlenie w łazienkach pełni też funkcję dekoracyjną. Za pomocą światła możesz nie tylko optycznie powiększyć pomieszczenie, ale też ciekawie wyeksponować efektowne elementy architektury wnętrza lub faktury zastosowanych materiałów. Przykładowo bardzo modnym rozwiązaniem są listwy led. Możesz je zamontować przy suficie podwieszanym lub ściance z płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób nie tylko będziesz mógł łatwiej poruszać się po pomieszczeniu, ale też dodatkowo zaakcentujesz te detale architektoniczne. Kolejnym sposobem na dekoracyjne oświetlenie łazienki jest też podświetlanie ścian, na których np. zostały zamontowane płytki strukturalne. W ten sposób w jeszcze większym stopniu wydobędziesz ich walory dekoracyjne.

Pamiętaj też o nastrojowym oświetleniu w łazience. Długa, gorąca kąpiel nie będzie tak przyjemna, jeśli centralne oświetlenie łazienki będzie razić cię w oczy. Dlatego właśnie zaplanuj również punkty, w których umieścisz naturalne oświetlenie dekoracyjne. Świeczniki i lampiony nie tylko urozmaicą stylizację pomieszczenia, ale też po zapaleniu świec sprawią, że twoja łazienka zamieni się w domowe spa.

Jak widzisz, oświetlenie w łazience to wcale nie taka prosta sprawa. Znając jednak kilka najważniejszych zasad rozplanowania punktów świetlnych w pomieszczeniu, łatwo odpowiesz sobie na pytanie, jakie oświetlenie do łazienki dobrać. W rezultacie urządzane pomieszczenie stanie się nie tylko funkcjonalne, ale też będzie wyglądać znakomicie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny