Data modyfikacji:

Malowanie mebli – jak malować meble?

Znudziły ci się twoje stare meble albo ich wygląd pozostawia wiele do życzenia? To żaden problem, możesz odnowić je w zaledwie jeden lub dwa dni. Malowanie mebli okleinowanych czy drewnianych nie jest skomplikowane – na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem, jeśli będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Dowiedz się więc, jak pomalować meble oraz jaką farbę wybrać i ciesz się nową aranżacją mieszkania przez długie lata.
jak pomalować meble

Malowanie mebli – jaka farba?

Od tego, jaką farbę wybierzesz, w dużej mierze zależy osiągnięty efekt. Obecnie malowanie mebli jest bardzo popularne, dlatego produktów na rynku jest bardzo dużo i wybór może przytłaczać. Skorzystaj więc z naszego małego przewodnika.

Farba renowacyjna do mebli

To najnowocześniejszy produkt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na łatwość użycia. Jeśli kupisz farbę renowacyjną, bardzo proste stanie się np. malowanie mebli kuchennych.

Wszystko dlatego, że preparat ten nie wymaga pracochłonnego przygotowania powierzchni, a dodatkowo jest odporny na tłuszcz, mycie detergentami, a nawet mechaniczne uszkodzenia. Co jednak szczególnie ważne, farbę renowacyjną możesz nałożyć na meble z drewna, laminatu czy sklejki.
Ważna wskazówka! Jeśli planujesz malowanie mebli kuchennych na biało, to farba renowacyjna w 100% usatysfakcjonuje cię nie tylko z uwagi na trwałość, ale właśnie na uzyskany efekt w postaci idealnego koloru. Jedyną wadą produktu jest jego cena, jeśli jednak przejrzysz serwis Ceneo, z pewnością znajdziesz atrakcyjne oferty.

Lakier/lakierobejca do mebli

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować meble, ale bardziej zależy ci na ich odświeżeniu niż zmianie koloru, to postaw na lakier lub lakierobejcę. To preparaty, które nie wnikają do środka mebla – tworzą jedynie warstwę zabezpieczającą. Co ważne, możesz wybrać lakiery matowe, półmatowe lub błyszczące – wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.
Lakiery i lakierobejce będą idealnym wyborem, jeśli planujesz malowanie mebli drewnianych. Możesz sięgnąć po nie także wtedy, gdy chcesz odświeżyć meble z forniru albo drewnianej sklejki. 

Farba kredowa do mebli

Obecnie bardzo popularny jest styl retro czy shabby chic – obowiązkowymi jego elementami są np. wyglądające na tknięte zębem czasu komoda czy stolik.

Malowanie mebli na biało z przecierką, bo to ono pozwala uzyskać taki właśnie efekt, nie jest specjalnie trudne – wystarczy, że sięgniesz po farbę kredową i położysz tylko dwie jej warstwy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to produkt specjalnie trwały, dlatego ostatnim elementem renowacji powinno być nałożenie lakieru.
Uwaga! Nie kupuj farby kredowej jeśli planujesz malowanie mebli kuchennych. Produkt ten nie nadaje się do kontaktu z wilgocią czy gąbką do czyszczenia. Jak najbardziej możesz jednak użyć tego rodzaju farby do odnowienia mebli dziecięcych, komody czy regału. 

Malowanie mebli farbą ftalową (emalią alkidową)

Fantastycznie kryje, przyjemnie i łatwo się nią maluje, a dodatkowo pozwala na uzyskanie bardzo trwałego efektu – farby ftalowe, zwane także emaliami alkidowymi, mogą być dokładnie tym, czego szukasz (pod warunkiem, że nie przeszkadza ci długi czas schnięcia).

Przeczytaj także: Malowanie ścian - jak obliczyć ilość farby oraz jak dobrać narzędzia malarskie?

Z emalią alkodową malowanie mebli ze sklejki, drewna czy MDF stanie się proste i przyjemne, a co istotne – jest bardzo odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Śmiało możesz zatem zastosować ją w kuchni.
Uwaga! Warto pamiętać, że z uwagi na swoją trwałość farby ftalowe mogą być stosowane do malowania mebli ogrodowych.

Farba akrylowa do mebli

Dzięki niej również osiągniesz efekt mocnego krycia, ale pamiętaj, że farby akrylowe nie cieszą się już tak dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Możesz użyć takiego produktu, jeśli planujesz malowanie mebli z MDF, płyty wiórowej, sklejki drewnianej czy samego drewna, ale nie kupuj go, jeśli chcesz zmienić wygląd mebli kuchennych albo często używanego stolika.

Malowanie mebli na biało krok po kroku

Obecnie zdecydowanie najczęściej dokonywana w polskich mieszkaniach metamorfoza to malowanie mebli na biało. Jak zrobić to krok po kroku za pomocą najpopularniejszej farby, czyli akrylowej?
  • Całkowicie rozkręć mebel
Tak bardzo, jak jest to możliwe – aby malowanie mebli przyniosło zadowalający efekt, nie możesz pominąć tego etapu.
  • Delikatnie umyj wszystkie elementy
Zrób to przy pomocy szmatki, zwilżonej w wodzie z płynem do mycia naczyń i mocno wyciśniętej.
  • Oceń stan mebla
Jeśli jest w dobrej „kondycji”, wystarczy leciutko go zmatowić – użyj do tego papieru o gradacji 120 i 180. Jeżeli jednak pojawiły się już jakieś odpryski, musisz porządnie zeszlifować starą warstwę.
  • Odpyl i przetrzyj benzyną ekstrakcyjną
Do usunięcia pyłu użyj odkurzacza z końcówką z włosiem. Kiedy będzie już czyściutki, przetrzyj wszystkie powierzchnie benzyną ekstrakcyjną.
  • Nałóż podkład (opcjonalnie)
Jeśli mebel będzie często używany, nałóż warstwę podkładową. Zrób to także wtedy, gdy malujesz przedmioty z laminatu albo płyty.
  • Rozpocznij malowanie
Malowanie mebli czas start! Rozpocznij od pomalowania kątów i zakamarków płaskim pędzelkiem. Następnie – już na całość, użyj wałka, który zapewni ci równomierne rozłożenie farby.

Uwaga! Jeśli chcesz, aby mebel wyglądał na stary, do malowania wszystkich elementów używaj pędzla. W zależności od oczekiwanego efektu połóż dwie lub trzy warstwy emulsji.

Pamiętaj, żeby między poszczególnymi etapami malowania pozwolić farbie wyschnąć – stosuj się do zaleceń producenta. Jeśli z kolei pragniesz, aby mebel był idealnie gładki, po każdym malowaniu (i wyschnięciu) użyj delikatnego papieru ściernego.

Przeczytaj także:
  1. Malowanie płytek ceramicznych - wszystko, co musisz o tym wiedzieć
  2. Jak układać panele podłogowe?
  3. Jakie płytki do kuchni?
Autorka: Karolina Wojtaś