Data publikacji:

Kuchnia zero waste – 5 akcesoriów, które pomogą ci zmniejszyć ilość produkowanych odpadów

Zero waste to nowy ekologiczny trend, który pokazuje nam, jak produkować mniej śmieci. Zgodnie z tą filozofią ograniczania się, wystarczy kilka drobnych zmian, aby znacząco zmniejszyć liczbę śmieci produkowanych w twoim gospodarstwie domowym. Jeśli chcesz przejść na ekologiczną stronę mocy, przekonaj się jakich gadżetów nie może zabraknąć w twojej kuchni.

Czy wiesz, że jak podaje GUS, w Polsce produkuje się rocznie blisko 12 milionów ton odpadów? Większość z nich, bo aż 82% pochodzi z gospodarstw domowych. Zgodnie z wyliczeniami Polskiej Agencji Prasowej oznacza to, że przeciętny Polak produkuje 303 kilogramy śmieci. Wobec takich liczb wymówka, że zmiana stylu życia jednego człowieka nic nie zmieni w szerszym kontekście, jest zupełnie nie trafiona. Dlatego jeśli ekologia i dobro natury leży ci na sercu, wrzuć tryb zero waste. Pomocne będą ci w tym poniższe gadżety.

Przeczytaj też: Filozofia zero waste, czyli jak produkować mniej śmieci?

Zapas ściereczek i ręczników kuchennych

Porządkujesz swoją kuchnię za pomocą papierowych ręczników i mokrych chusteczek? To niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie, ale niezbyt ekologiczne – wszak po sprzątaniu chusteczki i ręczniki lądują w koszu. Znacznie lepszym rozwiązaniem, które warto stosować w ekologicznym domu, jest używanie do sprzątania różnego rodzaju ściereczek i ręczników wielorazowego użytku.

Zaopatrz się zatem w cały komplet tego typu akcesoriów kuchennych. Postaw na kilka ręczników i ściereczek, ale pamiętaj, aby zachować osobny do rąk, sprzątania czy wycierania naczyń – w ten sposób unikniesz ryzyka, że bakterie dostana się np. na twoje jedzenie lub naczynia. Ściereczki i ręczniki kuchenne wymieniaj co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej częściej. Dodatkowo dobrym sposobem na ekologiczne sprzątanie jest domowy środek czyszczący. Zamiast kupować kilka środków, z czego każdy jest przeznaczony do innej powierzchni, zrób płyn myjący samodzielnie. Wystarczy połączyć ocet i płyn do mycia naczyń oraz przelać środek do butelki ze spryskiwaczem.

Przeczytaj też: Jak skutecznie i ekologicznie sprzątać w domu?

Zakupy w rytmie zero waste

Wielorazowe torby i koszyki na zakupy nikogo nie dziwią. Większość z nas ma zapewne w swoich torebkach czy samochodach płócienne lub bambusowe torby na zakupy, w których lądują wszystkie sprawunki. Co z tego jednak, jeśli w twojej płóciennej torbie znajdą się foliowe jednorazówki, do których zapakujesz pieczywo, owoce czy warzywa? Co prawda nie przyniesiesz do domu jednej dużej torby, a kilka mniejszych, więc bilans jest ten sam.

Dlatego jedna duża torba to za mało. Ekologiczny dom to taki, w którym produkuje się mało odpadów, a zwłaszcza tych z tworzyw sztucznych. Staraj się zatem zabierać na zakupy dodatkowe woreczki na pieczywo, warzywa czy owoce. Warto wybierać produkty bez opakowań, a artykuły sypkie, jak mąki, makarony, ryże itd. można z powodzeniem kupić na wagę. Podobnie sery i inne produkty tego typu. A zapakujesz je oczywiście do własnych pojemników.

Przechowywanie

Magazyn Business Insider Polska podaje, że w Polsce co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności. Jako jedną z przyczyn tego ogromnego marnotrawstwa oraz produkowania kolejnych odpadów magazyn wskazuje przekroczenie terminu przydatności do spożycia. Dlaczego tak się dzieje? Kupujemy za dużo i źle przechowujemy żywność. W lodówce wypchanej po brzegi nie sposób pamiętać o wszystkich jogurtach wędlinach itd. Zatem jeśli chcesz ograniczyć ilość produkowanych śmieci w swoim domu i przejść na stronę zero waste, po pierwsze kupuj mniej. Po drugie przechowuj z głową. Jedzenie umieszczaj w szklanych lub stalowych pojemnikach. Warto umieszczać na nich etykiety z opisami, w których uwzględnisz datę przydatności do spożycia lub zakupu.

Butelki i kubki zero waste

Większość z nas zapewne przestrzega zasad zdrowej diety i pamięta o tym, aby wypić dziennie przynajmniej 1,5 litra wody. Niestety mało kto zdaje się mieć na uwadze, że po opróżnieniu butelki zostaje przykry problem odpadów. Kolejny gadżet zero waste, który pomoże ci ograniczyć produkcję śmieci to np. butelka termiczna. Działa ona na zasadzie termosu i utrzymuje nie tylko wysoką temperaturę cieczy, ale też niską. Będzie zatem idealna na upały, a napełnić ją możesz nawet wodą z kranu. Bo musisz wiedzieć, że woda płynąca w polskich kranach świetnie nadaje się do spożycia nawet bez wcześniejszego gotowania.

Podobnie warto paradować ze swoim własnym kubkiem, zamiast kupować w kawiarniach kawę na wynos w plastikowym odpowiedniku. Co więcej w niektórych lokalach można nawet dostać zniżkę, jeśli przyjdzie się z własnym kubkiem. Dobrym patentem są także wielorazowe słomki do napojów ze stali nierdzewnej czy sztućce, które przydają się np. gdy stołujesz się w food truckach lub innych lokalach tego typu.

Przetwarzanie

Kolejny krok w kierunku zero waste i ekologicznego domu, to przetwarzanie odpadów. W tym celu przyda ci się domowy kompostownik, w którym przetworzysz obierki i części warzyw oraz owoców na nawóz do roślin. Jeśli jednak jest to dla ciebie zbyt radykalny krok lub nie jesteś miłośnikiem roślin doniczkowych, ani nie masz domu z ogrodem, szukaj innych sposobów przetwarzania.

Chodzi tu o kreatywność w kuchni. Natka marchewki czy liście rzodkiewki świetnie nadają się na pesto – wystarczy złapać za blender i gotowe. Czerstwy chleb to idealny materiał grzanki, tosty lub bułkę tartą. Z kolei obierki z warzyw mogą się świetnie sprawdzić do przygotowania bulionu. Wystarczy je zamrozić i przy najbliższej okazji ugotować w oparciu o nie zupę, zamiast kupować kolejne warzywa. Nie dość, że nie wyprodukujesz tak wielu odpadów, to jeszcze zaoszczędzisz pieniądze.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny