Data modyfikacji:

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania – 4 sposoby

To problem, którego nie da się ukryć. O ile bałagan w sypialni możesz schować za zamkniętymi drzwiami, a nieodkurzony dywan może ujść uwadze niespodziewanych gości, o tyle przykry zapach w mieszkaniu prędzej czy później wyjdzie na jaw. Niestety, zaduch i nieświeże powietrze obrócą w niwecz nawet twoje największe starania aranżacyjne. Przekonaj się więc, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?

Nie myśl, że samo otworzenie okien i solidne wietrzenie mieszkania wystarczy. Jeśli nieprzyjemny zapach w twoim domu jest przewlekłym problemem, musisz poważnie podejść do sprawy. Sprawdź więc, jak skutecznie walczyć z nieprzyjemnym zapachem oraz sprawić, aby ładny zapach unosił się w twoich progach.

1. Oczyszczanie powietrza zacznij od źródła problemu

Swoją batalię z przykrymi zapachami w domu zacznij u źródła. Najczęściej nieświeży aromat unosi się z kosza na śmieci. Często wyniesienie zapełnionego worka do kontenera zbiorczego nie wystarczy. Zadbaj zatem też o czystość w szafce, w której umieszczony jest kubeł, oraz o sam pojemnik.
Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu kosza na śmieci – powinien to być punkt obowiązkowy podczas cotygodniowych porządków w domu. W tym celu warto stosować środek dezynfekujący lub papkę powstałą z sody oczyszczonej oraz wody. Dzięki temu trwale usuniesz nieprzyjemne zapachy, jakie unoszą się z pojemnika. Z kolei aby uniknąć sytuacji, gdy zawartość worka na śmieci przesącza się do kubła, na dno worka warto wrzucić kilka papierowych ręczników. One pochłoną ciecze, które np. wraz z pojemnikami po jedzeniu trafiły do kosza. W efekcie łatwiej utrzymasz kubeł w czystości.
Sprawdź też inne potencjalne źródła nieprzyjemnego zapachu. Znoszone buty, kocia kuweta czy psie posłanie to przedmioty, które mogą wydzielać naprawdę nieprzyjemną woń. Postaw zatem na naturalne odświeżacze powietrza, które nie będą drażniące dla zwierząt. Z kolei na kiepsko pachnące buty pomogą naturalne odświeżacze powietrza np. skórki z cytrusów, herbata liściasta lub specjalne wkładki odświeżające. Natomiast jeśli nieprzyjemny zapach unosi się z kanalizacji, konieczna może okazać się kontrola systemu wentylacji.

2. Używaj okapu kuchennego

Każdy, kto często gotuje w domu, wie doskonale, że nie wszystkie zapachy powstałe podczas przygotowywania posiłków są przyjemne. Woń przypalonego mięsa, ryby lub bigosu może skutecznie popsuć atmosferę w domu, bo podczas gotowania zapachy rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu.
Pół biedy, jeśli możesz zamknąć drzwi i ograniczyć dostęp nieprzyjemnych aromatów do innych pomieszczeń. Gorzej, jeśli twoja kuchnia jest otwarta na salon i jadalnię. W takim przypadku nieprzyjemny zapach dociera wszędzie, a szczególnie chłoną go domowe tekstylia. Zasłony, poduszki dekoracyjne czy koce pachnące wonią ryby z wczorajszego obiadu – to nie zachęca do odpoczynku w domu, prawda?
Podczas gotowania używaj zatem okapu kuchennego. Jeśli twój okap działa w trybie wyciągu, czyli odprowadza zapachy i parę wodną na zewnątrz, jesteś szczęściarzem. Jeśli jednak w twojej kuchni zamontowany jest pochłaniacz, czyli urządzenie pracujące w trybie zamkniętym, które filtruje powietrze, a następnie z powrotem wtłacza je do pomieszczenia, zadbaj o regularną konserwację filtrów. W zależności od tego, jakie filtry są zamontowane w twoim pochłaniaczu, dbaj o to, aby je wymieniać lub myć w określonym czasie.

3. Zadbaj o dobrą wentylację wnętrza

Myślisz, że superszczelne okna to świetne rozwiązanie? Dobra stolarka okienna z pewnością minimalizuje straty ciepła, co jest nieocenione w sezonie grzewczym. Jednak maksymalna szczelność okien wpływa niekorzystnie na jakość powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli nie wykonano prawidłowego systemu wentylacyjnego. Oczyszczanie powietrza w twoim domu oraz walka z nieprzyjemnymi zapachami powinna zatem obejmować też wentylację.
Nie chodzi tu jedynie o sam zaduch, czyli zbyt małą ilość powietrza. Gdy wentylacja działa wadliwie, w pomieszczeniu może zwiększyć się poziom wilgotności. Ten z kolei prowadzi do zawilgotnienia ścian, a w efekcie pojawiania się grzybów i pleśni. Stąd już krótka droga do nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu.
Sprawdź więc, czy otwory wentylacyjne w twoim domu są drożne lub czy nie przesłaniają ich elementy wystroju wnętrza. Jeśli z jakiegoś powodu w twoim mieszkaniu nie ma poprawnie działającego systemu wentylacyjnego, możesz zamontować specjalne wywietrzniki w ramie okiennej lub rozszczelniać okna na noc.

4. Ładny zapach w domu nie bierze się znikąd

Obok oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów musisz też zadbać o to, aby w domu unosił się przyjemny zapach. Przede wszystkim często wietrz mieszkanie – to nie tylko poprawi zapach, ale też jakość powietrza w domu. Ponadto dodaj jeszcze pachnące rośliny, np. geranium lub stefanotis. Dodatkowo możesz jeszcze spryskać domowe tekstylia specjalnym środkiem odświeżającym zapach lub perfumami do tekstyliów. Wówczas zwykłe wietrzenie czy troska o wentylację mogą nie wystarczyć.

Trudne do zwalczenia, dziwne zapachy w mieszkaniu

O ile zapach obiadu, nawet intensywny, nie wprowadza nikogo w poczucie obrzydzenia, o tyle istnieją zapachy, które znacząco wpływają na samopoczucie osób wpływających w otoczeniu. Z nimi mamy do czynienia np. na etapie remontu zaniedbanego starego wnętrza czy też w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta.

Co na zapach stęchlizny w domu?

Zapach stęchlizny w domu jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Znają go osoby, które wprowadziły się do lokalu zaniedbanego od lat, który należy doprowadzić do porządku. Pamiętajmy, że źródłem zapachu stęchlizny zwykle są tekstylia i gromadzące się w nich pleśnie. Te zbędne najlepiej wyrzucić. Jeśli koniecznie chcesz uratować zapleśniałe ubrania bądź meble, warto powierzyć ich dezynfekcję profesjonalnej firmie.
Woń stęchlizny wydziela również grzyb rozwijający się na ścianach, najczęściej w nieogrzewanych pomieszczeniach. Na etapie remontu wnętrza grzyb powinien zostać usunięty mechanicznie. Następnie, przed odświeżeniem koloru, ściany należy pomalować specjalną farbą o działaniu grzybobójczym.

Zapach psa w domu

A co z zapachem psa lub kota? Cóż – jeśli wydaje ci się, że twój pupil wydziela nieprzyjemną woń, najczęściej znaczy to, że… nie dbasz o jego higienę tak, jak należy. Nie zaniedbuj regularnych kąpieli zwierzaka, dbaj o jego oddech, a jeśli mimo to jego zapach się nie zmieni, skonsultuj się z weterynarzem. Jeśli zwierzakowi zdarzy się załatwić w domu, jak najszybciej posprzątaj i sięgnij po specjalny środek zwalczający uporczywe zapachy.

Aromatyczne akcesoria – sposób na piękny zapach

Gdy już uda ci się pozbyć nieprzyjemnych zapachów, które gościły w twoim mieszkaniu, możesz pomyśleć o wypełnieniu go nowymi, przyjemnymi woniami. Do wyboru masz co najmniej kilka pachnących dodatków.

Świece zapachowe

Uwielbiane zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym zapachowe świece szybko wypełniają wnętrze pięknym zapachem. Szeroka gama woni, którą oferuje praktycznie każdy producent, pozwoli ci wybrać kilka ulubionych. Radzimy decydować się na świece sojowe z bawełnianymi knotami – są ekologiczne, palą się dłużej i nie emitują szkodliwych związków, tak jak zwykła parafina.

Kominek z woskiem lub olejkiem

Ceramiczny kominek to cichy bohater w walce o piękny zapach w mieszkaniu. Wystarczy kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego lub użycie wosku zapachowego, świecy tealight i pomieszczenie w mgnieniu oka wypełni się urokliwym aromatem. Pamiętaj, że olejki eterycznie działają bardzo intensywnie na samopoczucie, dlatego używaj ich z rozwagą. Zbyt duża ilość może przytłaczać, a nawet powodować bóle głowy.

Dyfuzor z pałeczkami

Szklany flakonik wypełniony pachnącym olejkiem oraz drewniane patyczki to kolejny prosty przepis na piękny zapach w mieszkaniu.

Potpourri, czyli suszone kwiaty

Dodatkiem, który wypełni wnętrze pięknym zapachem i rewelacyjnie je ozdobi, jest potpourri. To mieszanka suszonych roślin i kwiatów, które dają mocny zapach. Wystarczy umieścić ją w otwartym naczyniu, by równomiernie i delikatnie oddawała piękną woń. Potpourri możesz przygotować samodzielnie, zbierając płatki kwiatów ciętych czy polne, pachnące zioła, a następnie je zasuszając.

Automatyczny odświeżacz powietrza

Na rynku znajdziesz także nowocześniejsze rozwiązania – odświeżacze powietrza na baterie, które w cyklach czasowych wydobywają z siebie mgiełkę zapachu.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania? Podsumowanie

Podsumowując, dobra wentylacja, regularne porządki w domu oraz naturalne odświeżacze powietrza to skuteczny sposób na to, aby ładny zapach w domu stał się wizytówką twojego mieszkania. Do kompletu dobierz jeszcze sojowe świece zapachowe i olejki eteryczne a sprawisz, że atmosfera w mieszkaniu będzie naprawdę przyjazna.
Zdjęcie: Evanto Elements