Data modyfikacji:

Ogród wertykalny – Jak go założyć i pielęgnować?

Ogród wertykalny to wspaniała ozdoba każdego domu! Zielona, elegancka ściana, która urozmaici każde wnętrze. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak taki ogród założyć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł!

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, założenie niewielkiego ogrodu wertykalnego samodzielnie, we własnym domu wcale nie jest trudne. Duże ogrody na całą ścianę są najczęściej montowane przez specjalistów. Natomiast ich mniejsze odpowiedniki – na ok. 1/3 powierzchni ściany – spokojnie możemy stworzyć sami. Ważny jest natomiast wstępny research – wiedza na temat roślin, które mogą wejść w skład takiego ogrodu, pewien zmysł techniczny (lub pomoc osoby, która go posiada). Najważniejszy jest jednak pomysł.

Czym jest ogród wertykalny?

Widzieliście kiedyś ścianę pełną roślin, które jednak nie znajdowały się w żadnej doniczce? Takie zielone ściany to właśnie ogrody wertykalne. Moda na nie w Polsce jest stosunkowo młoda, jednak cieszą się one coraz większą popularnością (np. w budynkach biurowców, hotelach czy po prostu w prywatnych domach) i nie musimy już wyjeżdżać za granicę, by je podziwiać. Ogród wertykalny tworzy się najczęściej w kształcie prostokątna, niczym obraz. Oczywiście powstają też egzemplarze dużo większe czy wręcz ogromne ;) Przede wszystkim jednak są one świetnym sposobem na zagospodarowanie pustej ściany i wprowadzenie do domu większej ilości roślin. Poza oczywistymi względami estetycznymi takie ogrody to naturalny filtr powietrza, który dodatkowo tłumi hałas! A w dodatku wymaga mniejszej uwagi niż standardowy kwietnik. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi nawadniającemu: rurze, którą montuje się na samym szczycie ogrodu i kroplownikom, które powodują, że woda przenika do roślin, znajdujących się na każdym poziomie konstrukcji.

Gdzie założyć ogród wertykalny?

Na ogród wertykalny najlepiej przeznaczyć zachodnią lub południową ścianę domu, ponieważ mają one najlepsze naturalne oświetlenie. Oczywiście musi być to ściana, która wytrzyma obciążenia, gdyż 1 metr kwadratowy takiego ogrodu może ważyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Jeśli chodzi o pomieszczenia nie ma tu tak naprawdę żadnych ograniczeń: łazienka, salon, jadalnia czy sypialnia – wybierzcie swoje ulubione miejsce. Jeśli jednak zdecydujecie się na łazienkę, musicie mieć na uwadze, że należy wybrać do niej rośliny odporne na zmianę temperatury i wilgotność (świetnie sprawdzą się w tym przypadku draceny, adiantum czy aglonemy).

Montaż

Na samym początku tego procesu musimy zastanowić się jaki system montażowy wybrać. Rośliny w ogrodzie wertykalnym najczęściej uprawia się na specjalnie w tym celu skonstruowanych plastykowych modułach lub kieszeniach i dobrze, jeśli posadzimy wybrane przez nas rośliny na kilka dni przed montażem. Co dalej? Nasze roślinne modły na specjalnych kratownicach, które to przytwierdzamy do ściany. Specjaliści zalecają, by pomiędzy ścianą a kratownicą zamontować warstwę izolacyjną. Najistotniejsza jest jednak późniejsza pielęgnacja ogrodu, dlatego też bardzo wskazane jest, byście wybrali taki system, który zawiera automatyczny systemem nawadniania i fertygacji. Całość (izolacja, kratownica, moduły i rośliny) ma zazwyczaj szerokość od 20 do 40 cm.

Wybór roślin

Jakie gatunki roślin najlepiej wybrać, by stworzy piękną, bujną, zieloną ścianę? Niekwestionowanym liderem są wszelkie rośliny pnące (bluszcz pospolity, filodendron pnący, figowiec pnący, pasiatka zwisła czy syngonium) czy wszelakie paprocie i rozchodniki. W ogrodzie wertykalnym dobrze sprawdzą się również rośliny z rodziny ananasowatych czy bromeliowatych oraz te rośliny, które o prostu rosną wszerz. Jednak kluczowym kryterium, którym powinniście się kierować, wybierając rośliny do domowego ogrodu wertykalnego jest łatwość w uprawie. Rośliny te nie powinny wymagać dużo miejsca (chodzi tu też o korzenie, którą mają bardzo ograniczoną możliwość rozrostu). Pamiętajcie, że rośliny w takim ogrodzie nieustannie konkurują o światło i miejsce. Pamiętajcie też, że poza podlewaniem i nawożeniem, ważne jest również ich cięcie.

Co sądzicie o takiej nietypowej ozdobie domu?

Autor: Oliwia Górska