Data publikacji:

Rezydencja z piernika

Godziny spędzone w kuchni. Pieczenie, krojenie i ozdabiania, i to wszystko na dla domku z piernika. Jednak to piernikowe arcydzieło wydaje się być warte pracy, która została włożona w jego stworzenie. Chcecie wiedzieć o czym piszę? Czytajcie dalej. ;)

Domek z piernika to nie lada wyzwanie dla każdego. Nawet jeśli macie za sobą tony upieczonych pierniczków, stworzenie idealnego domku z piernika to wyzwanie na całkiem innym poziomie. Samo pieczenie to łatwizna, jednak sklejanie i dekorowanie… uff! Powiedzmy jedynie, że wymaga to ogromnej dozy cierpliwości. A teraz pomyślcie o takim, który powstawał ponad 500 godzin i ma prawie 183 cm długości. Nie wierzycie? Zobaczcie sami!

Rezydencja Waddesdon

Praca nad tym monumentalnym domkiem z piernika zaczęła się 15 miesięcy temu. Choć wydaje się to niemożliwe, zespół cukierniczych mistrzów z Londynu potrzebowała ponad roku, by stworzyć piernikową replikę rezydencji Waddesdon.

Rezydencja ta została zbudowana pod koniec XIX wieku i jest wspaniałym przykładem architektury neorenesansowej i została zbudowana dla barona Ferdinanda de Rothschild, który przechowywał w niej swoją kolekcję dzieł sztuki. Rezydencja była bardzo często wykorzystywana w filmach i serialach telewizyjnych.

Replika z piernika

Wersja z piernika jest równie spektakularna, jak oryginał.  Całość została wykonana z piernika i lukru – żadnych kartonów! Samo zaprojektowanie lukrowego designu zajęło zespołowi więcej niż 15 miesięcy. Upieczenie poszczególnych części domu zajęło 500 godzin (i pochłonęło 240 jajek…).

Lukier, lukier wszędzie!

Zespół pokusił się nawet o odtworzenie słynnych obrazów, które wiszą na ścianach rezydencji i to wszystko z lukru! Dekoracje drzwi, ścian, mebli czy dywanów same wydają się być maleńkimi arcydziełami. Gdy pomyślę o precyzji, dokładności i cierpliwości, z jaką to wszystko musiało być wykonywane, robi mi się słabo. A z drugiej strony zazdroszczę wytrwałości i zdolności.

Jeśli chcielibyście zobaczyć to piernikowe dzieło sztuki, będzie ono wystawione w samej rezydencji Waddeson do 2 stycznia. A tymczasem obejrzyjcie cały proces poniżej ;)

A jeśli szukacie pięknych świątecznych dekoracji, zajrzyjcie TUTAJ.

Upiekliście już Wasze domki z piernika?

Autor: Oliwia Górska