Data modyfikacji:

Róż i już, czyli millenial pink w aranżacji wnętrz

Nie ważne, czy określisz go modnym mianem millenial pink, designerskim scandi pink, czy nazwiesz go po prostu różem. Pudrowy odcień tego koloru zrobił wiele szumu we współczesnym designie. I na nic kolejne propozycje projektantów czy kolory roku sygnowane logo Instytutu Pantone - to millenial pink jest kolorem generacji.

Jeszcze do niedawna róż miał raczej kiepski PR. Kojarzono go raczej ze słodkimi do bólu stylizacjami pokojów małych księżniczek, niż z liczącym się wnętrzarskim trendem. Na szczęście dla tego koloru przyszły łaskawcze czasy i od momentu, gdy stary dobry róż ostał okrzyknięty  mianem millenial pink, coś się zmieniło. Bo jeśli róż jest teraz kolorem generacji millenialsów i odzwierciedla pewne trendy w kulturze, to nie może go zabraknąć w aranżacji wnętrz. Nie obawiaj się, nie będzie słodko i mdło – róż dobrze ograny dodatkami i innymi kolorami może być szalenie elegancki.

Dlaczego millenial pink?

Na wstępie musimy sobie coś wyjaśnić. Millenial pink to nie jest jakiś tam róż, tylko bardzo konkretny odcień tej barwy. Chodzi oczywiście o nieco pudrową i ciepłą kolorystykę, która daleka jest od tandety intensywnego różu. Jak pisze Gazeta Wyborcza, kolor millenialsów jest określany jako scandi pink, czyli róż nieco rozmyty przez wpływy skandynawskich trendów. Tyle odnośnie samego koloru, ale dlaczego to właśnie róż okrzyknięto symbolem millenialsów?

Jak podaje Wyborcza, millenial pink wyraża współczesne tendencje w kulturze i designie. Chodzi o zacieranie się granic oraz obalanie stereotypów. I wydaje się, że millenial pink udaje się to całkiem nieźle. Bo któż jeszcze kilka lat temu odważyłby się zastosować róż jako kolor przewodni w stylizacji pokoju dziennego czy kuchni? W pokoju dziecięcym, owszem, ale na salonach? Nigdy w życiu. Współczesny design przekroczył tego typu granice i w rezultacie róż stał się uniwersalnym kolorem, który ma wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o modę czy aranżację wnętrz. I na koniec powiedzmy sobie szczerze – nie ważne, ile w tej otoczce jest prawdy, a ile marketingowego szumu -  róż w takim wydaniu wygląda świetnie.

Róż w aranżacji wnętrz – jak to zrobić?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli jak wykorzystać róż w stylizacji wnętrz? Po pierwsze będzie świetnym dodatkiem, który nieco ociepli styl skandynawski – wszak jak już wspomniałam na początku, odcień ten zyskał nawet miano scandi pink. Do uniwersalnej estetyki Skandynawów łatwo dopasować najróżniejsze barwy, więc romans scandi z różem nie powinien nikogo dziwić. Dobrym posunięciem będzie też wykorzystanie tego koloru w estetyce retro.

Z jakimi barwami zestawić róż w aranżacji wnętrz? Idealną kompozycję uzyskasz, jeśli w jednym pomieszczeniu postawisz na róż, biel i szarość – kolory te świetnie się uzupełniają i tworzą subtelne zestawienie. Taka tonacja będzie sprzyjać nastrojowemu wystrojowi wnętrz, więc z powodzeniem możesz postawić na nią wszędzie tam, gdzie wypoczywasz, czyli w sypialni lub w salonie. Bardzo modnym połączeniem jest duet różu i granatu. To daje nieco wyrazistszy efekt dekoracyjny, ale wygląda świetnie. Jeśli zdecydujesz się łączyć ze sobą róż i granat pamiętaj jednak, aby oszczędnie stosować inne kolory – co za dużo to nie zdrowo. Poza tym pozwól, aby millenial pink grał pierwsze skrzypce.

Dodatkowo możesz też pójść sprawdzoną ścieżką, czyli zestawić róż z innymi pastelowymi barwami – różem, fioletem, żółcią czy błękitem. Takie zestawienie będzie świetnym pomysłem na aranżację ciepłego i optymistycznego pokoju dziecięcego.

W najmodniejszym wydaniu, dla różu należy zarezerwować przynajmniej jedną ścianę. Jeśli wydaje ci się to radykalnym krokiem aranżacyjnym, bez obaw. Millenial pink do dość delikatny odcień, ale w dobie wszechobecnej bieli faktycznie może robić duże wrażenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie łączenie różnych kolorów ścian – jedna płaszczyzna pomalowana odcieniem millenial pink może sąsiadować z białymi lub szarymi ścianami. Dzięki temu zrównoważysz cały efekt, a róż zostanie nieco stonowany.

Innym dobrym posunięciem, które pozwoli ci wykorzystać modne kolory w stylizacji mieszkania i jednocześnie da subtelny efekt, jest stosowanie dodatków. Plakaty, poduszki, koce czy pledy w odcieniach millenial pink wprowadzą do aranżacji wnętrza nieco romantycznego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem są też tapety np. z wzorami kwiatowymi, które wykorzystują m.in. właśnie róż.

Jak ci się podoba millenial pink w wystroju wnętrz? Trzeba przyznać, że jest to bardzo wdzięczna barwa i może dać naprawdę znakomity efekt. Niezależnie od tego, czy przyjmiesz, że róż jest kolorem pokolenia, czy po prostu zinterpretujesz ten trend bez całej tej otoczki – ciepła, pastelowa barwa będzie sprzyjać stylizacji nastrojowego pomieszczenia. A przecież o to w tym wszystkim chodzi – twoje mieszkanie ma nie tylko wyglądać świetnie, ale przede wszystkim powinieneś się w nim świetnie czuć. Kolor ścian lub dodatki w millenial pink – to może się udać.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny