Data modyfikacji:

Trend Urban Jungle, czyli zrób sobie dżunglę

Szukasz pomysłu na efektowne wnętrze, które będzie miało pozytywny wpływ na twoje samopoczucie? Zrób sobie dżunglę. Trend urban jungle i uprawa roślin to doskonały sposób na zaaranżowanie mieszkania o przyjaznym mikroklimacie, którego nie będziesz chciał opuszczać. Co więcej, urban jungle to nic trudnego.

Jeśli regularnie przeglądasz media społecznościowe oraz wnętrzarskie profile, z pewnością trafiłeś na hasztag urban jungle. Cieszy się on szczególną popularnością zwłaszcza na Instagramie i można go znaleźć pod zdjęciami wnętrz, w których aranżacji królują rośliny doniczkowe. Trend urban jungle, czyli miejska dżungla, zawitał na salony kilka lat temu i wygląda na to, że rozgościł się w nich na dobre. Wszak kwiaty ozdobne w pomieszczeniach nie tylko świetnie wyglądają, ale też w procesie oddychania pobierają z powietrza szkodliwe związki. Dzięki nim zatem w twoim mieszkaniu zapanuje przyjazny mikroklimat. Sprawdź zatem, jak zrobić sobie dżunglę we własnym mieszkaniu.

Co to jest Urban Jungle, czyli rośliny doniczkowe w akcji

Miejska dżungla to nic innego, jak mieszkania pełne kwiatów ozdobnych. Rośliny doniczkowe przepełniają wszystkie pomieszczenia – od kuchni, przez pokój dzienny i sypialnię, aż na łazience skończywszy. Stawia się je na parapetach, stolikach pomocniczych, na podłodze i podwiesza w doniczkach wiszących. Jakie kwiaty ozdobne sprawdzają się najlepiej w miejskiej dżungli? Wszystkie. To jest właśnie wielka zaleta tego trendu – dżunglę może zrobić sobie każdy – zarówno początkujący domowy ogrodnik, jak i osoba, która już nie jednego fikusa lirolistnego pielęgnowała. Możesz bowiem z powodzeniem dobierać zarówno rośliny łatwe w uprawie, jak zamiokulkasy, sukulenty czy kaktusy, jak i bardzo wymagające odmiany np. sagowce czy anturium.

Domowa gęstwina

Na naturalną dżunglę składają się kolejne piętra roślinności, które przeplatają pnącza oraz zwisające z wyższych roślin liany. Jeśli w swoim domu chcesz stworzyć podobną gęstwinę, stawiaj zatem na różnorodność. Rośliny doniczkowe o pokroju dekoracyjnym, czyli zazwyczaj duże i nietypowo uformowane stawiaj na podłodze, co pozwoli w pełni wyeksponować ich rozmiary i kształt. Są to różnego rodzaju palmy, juki czy draceny. Z kolei rośliny o pokoju strzelistym, krzaczastym i drzewiastym, czyli takie, które osiągają średnią wielkość, możesz ustawiać na stolikach, parapetach itp. Pamiętaj też o pnączach. Możesz je umieścić na szczytach mebli lub wykorzystać szalenie modne makramy. To wiszące kwietniki wykonane ze splecionych sznurków. Kwiaty ozdobne o pnącym pokoju zawieszone w makramach będą tworzyć efektowne zielone kaskady. Efekt dżungli murowany.

Uprawa roślin w dżungli

Właściwa pielęgnacja roślin doniczkowych to najważniejszy element całej układanki. Każda odmiana ma inne wymagania, dlatego sprawdzaj informacje dotyczące uprawy roślin, które znajdą się w twojej dżungli. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach:

  • Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Aby nie doprowadzić do gnicia korzeni roślin oraz pojawiania się w doniczkach szarej pleśni, stosuj warstwę drenażową. Na spodzie doniczki wysyp drobne kamyki lub kulki keramzytu. Dzięki temu nadmiar wody z podlewania nie uszkodzi korzeni, a wilgoć będzie powoli parować.
  • Pamiętaj o sezonowości – na cykl życia roślin składa się okres wzrostu oraz spoczynku. Ten pierwszy przypada na wiosnę i lato, a drugi na jesień i zimę. Uprawa roślin powinna być zatem różna w tych okresach. W czasie wzrostu podlewanie należy zintensyfikować i raz na 2 tygodnie zasilać podłoże nawozem wieloskładnikowym. W nawożeniu zachowaj jednak powściągliwość, ponieważ zbyt duża ilość preparatu może podrażniać rośliny.
  • W uprawie roślin w domowej dżungli musisz też pamiętać o odpowiednim poziomie nasłonecznienia. Zdecydowana większość kwiatów ozdobnych preferuje stanowiska słoneczne. Uważaj jednak na zbyt intensywne światło, jakie może występować na parapetach zorientowanych na zachód i południe. Rośliny o wielobarwnych i pstrokatych liściach są szczególnie wrażliwe i ostre oświetlenie może je poparzyć. Wybieraj zatem miejsca o rozproszonym świetle. Z kolei dla roślin doniczkowych o ciemnozielonych liściach, możesz wybrać bardziej cieniste wnętrza.
  • W sezonie grzewczym oraz w ciepłe letnie dni, pamiętaj o zraszaniu liści, zwłaszcza w przypadku roślin egzotycznych oraz tych lubiących wilgotne powietrze, jak np. paprotki czy bluszcze.
  • Nie tylko kwiaty ozdobne

    Urządzając swoją domową dżunglę poświęć uwagę nie tylko uprawie roślin. Dopełnieniem tych naturalnych dekoracji będą dodatki do aranżacji wnętrz utrzymane w klimacie dżungli. Będą to np. szalenie modne poduszki dekoracyjne zdobione motywami roślinnymi, np. przedstawiającymi liście monstery czy paproci. Sterty takich poduszek możesz ułożyć na kanapie lub łóżku, a w otoczeniu roślin staną się one idealnym miejscem do wypoczynku. Całość uzupełnij plakatami botanicznymi – możesz postawić na tablice w stylu vintage, które przedstawiają pokrój roślin w stylu nawiązującym do starych zielników. Równie dobrze sprawdzą się minimalistyczne plakaty przedstawiające np. pojedyncze liście roślin.

    Trend urban jungle doskonale komponuje się z różnymi wnętrzarskimi stylami, dlatego niezależnie od wiodącej estetyki wykończenia twojego mieszkania, możesz śmiało postawić na dżunglę. Uprawa roślin jest ponadto przyjemnym i wdzięcznym zajęciem, dlatego przy okazji dekorowania swojego domu, możesz odkryć nową pasję.

    Autor: Kamila Zalińska-Woźny