Data publikacji:

Trendy: matowa farba

Wybierając farbę do wnętrz stoimy przed decyzją: delikatna satyna czy wyrazisty mat? W tym sezonie królują matowe ściany, które idealnie pasują zarówno do przytulnych wnętrz, jak i tych utrzymanych w surowym klimacie. Przedstawiamy najlepsze inspiracje z wykorzystaniem matowych ścian.

Podpowiadamy, dlaczego warto pokusić się o matową farbę.

Photoshop w puszce

Matowe farby doskonale maskują wszelkie niedoskonałości ścian – nierówności w ich strukturze, delikatne wybrzuszenia – ich powłoka nie przyciąga wzroku, tak bardzo jak połyskliwe satynowe wykończenie, które mocno odbija promienie słoneczne. Jeśli zatem nasze ściany odbiegają od ideału, warto zdecydować się na matową farbę.

Matowa farba idealnie zatuszuje niedoskonałości ścian. Fot. archiexpo.com

Idealne tło

Matowe ściany stanowią również idealne tło dla obrazów, wiszących grafik lub innych dzieł sztuki. Nie przyciągają wzroku tak bardzo jak ściany połyskujące, w związku z czym nie odwracają uwagi od głównego przedmiotu zainteresowania. Warto zastosować je w salonie i przedpokoju – wszędzie tam, gdzie wiszą nasze dzieła sztuki. Jeśli więc chcesz wyeksponować zbiór obrazów lub plakatów – postaw na matową farbę.

Mat to doskonałe tło dla obrazów i luster. Fot. decoist.com

A może pasy?

Ściana w paski to kolejny pomysł na wykorzystanie matowej farby w różnych odcieniach. Jeśli zależy Ci na eleganckim wykończeniu powierzchni, postaw na czarno-białe szerokie pasy – idealnie pasują do wnętrza w stylu glamour, podkreślając piękno kryształkowych żyrandoli i luster w ozdobnej ramie. Możesz również postawić na różne warianty tego samego odcienia – w wersji matowej i półmatowej.

Głębia koloru

A może zdecydujesz się na głęboki odcień? Matowe farby mają to do siebie, że idealnie pokrywają powierzchnię, łagodzą nierówne ściany i nie są tak krzykliwe, jak ich satynowe odpowiedniki. Matowe wykończenie w kolorze intensywnego fioletu czy ciemnej czekolady to wbrew pozorom bardzo przyjazny widok.

Matowa powierzchnia doskonale prezentuje się zarówno w jasnych, jak i ciemnych odcieniach. Fot. behr.com

Strefa komfortu

Jeśli unikasz wnętrzarskich eksperymentów i wolisz trzymać się bezpiecznej strefy komfortu, postaw na matowe wykończenie dodatków oraz niewielkich elementów. Świetnym pomysłem jest pomalowanie matową farbą tylko drzwi i futryn, co w połączeniu z połyskującymi ścianami da niesamowity efekt wizualny.

Czasami wystarczy pomalować matową farbą jedną ścianę, aby osiągnąć ciekawy efekt. Fot. besthomenews.com , houseandgarden.co.uk

Szeroki wybór matowych farb znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia