Data publikacji:

Wiosenne porządki w ogrodzie w 8 krokach

Szczęśliwi posiadacza domków z ogrodem: zakaszcie rękawy! To idealny czas, żeby zacząć porządkować ogród po zimie. Przedstawiamy 8 kroków, dzięki którym Wasze ogrody będą gotowe na nową porę roku.

Piękny ogród wymaga dużo pracy. Warto jednak poświęcić czas ogrodnictwu. Zadbane obejście jest wizytówką Twojego domu. Co więcej, Ty zyskujesz przyjemne miejsce, w którym wypoczniesz i spędzisz miło czas. Po zimie podwórko potrzebuje jeszcze więcej uwagi.

1. Czyszczenie rynien

Przez kilka miesięcy w rynnach zalegał śnieg, pod którym zbierały się różne odpadki. Teraz musisz dokładnie oczyścić je ze wszelkich nalotów, rdzy, gałęzi itp. Niszczejące rynny szpecą elewację, a przede wszystkim uniemożliwiają prawidłowe odprowadzenie wody.

2. Chodniki, tarasy, podjazdy

Dokładnie wymyj powierzchnię chodników, tarasów i podjazdów ze wszystkich zabrudzeń. Usuń ze szczelin między płytkami/kostką szpecące porosty, pierwsze pędy chwastów. Plamy i naloty możesz zmyć myjką ciśnieniową lub dobrze wyszorować je mokrą szczotką. Możesz również użyć silniejszych środków do czyszczenia nawierzchni i do odchwaszczania (preparaty na glony, porosty i chwasty). Pamiętaj też o sprawdzeniu, czy podczas zimy powierzchnia nie została uszkodzona.

3. Oczka wodne i fontanny

Wyczyść dno oczka wodnego. Upewnij się, że folia/misa nie pękła. Jeśli korzystasz z filtrów i/lub pomp, to przeprowadź konserwację ważnych elementów (sita, wyloty, uszczelki, złączenia) i sprawdź ich działanie.

4. Meble ogrodowe i pergole

Powoli zacznij czyścić meble. Jeśli trzymasz je na zewnątrz również zimą, to będą wymagały dokładnej konserwacji. Drewniane ławki i pergole mogą wymagać impregnacji.

5. Trawnik

Trawnik należy odchwaścić i oczyścić z porostów. Wyczesz go grabiami lub przeczesz specjalną maszyną do czyszczenia trawników. To dobry czas, żeby rozpocząć nawożenie i dosiewanie.

6. Odkryj grządki

Rośliny wieloletnie dobrze jest zahartować. Pod koniec marca odkryj zabezpieczenie grządek. Wyrastające pędy będą bardziej odporne na sporadyczne przymrozki.

7. Drzewa i krzewy

Od połowy marca możesz zacząć przycinać drzewka i krzewy liściaste. Po obcięciu od razy zabezpieczaj gałązki - będą szybciej się goić.

8. Oświetlenie

Ostrożnie przyjrzyj się instalacji elektrycznej i lampom. Zima mogła uszkodzić kable lub osłonki.

Autor: Cieplik