Data publikacji:

Wnętrza czytelników - rodzinnie i kolorowo na warszawskiej Białołęce

66 metrów kwadratowych dla 5-sobowej rodziny – mało? Absolutnie! Jeśli ciekawi cię jak pogodzić potrzeby wszystkich domowników na niewielkim metrażu oraz jak sprytnie zagospodarować dostępną przestrzeń i dobrać niebanalne dodatki do domu, zobacz, jak udało się to w mieszkaniu na warszawskiej Białołęce.

Co prawda metrażu nie sposób oszukać, a ściany nie są z gumy, jednak nawet na niewielkiej powierzchni można wygospodarować komfortową przestrzeń dla całej rodziny. Początkowy projekt mieszkania zakładał rozkład pomieszczeń dla rodziny 2+2, jednak właścicielom z pomocą przyszła profesjonalna projektantka. Dzięki temu po kilku znacznych zmianach w mieszkaniu znalazło się miejsce na pokój dla dwóch młodszych synów, osobny pokój dla nastolatka, mikrosypialnię dla rodziców oraz salon z jadalnią i kuchnię oraz łazienkę. Efekt końcowy tej wnętrzarskiej rewolucji robi ogromne wrażenie i jest świetnym dowodem na to, że nowoczesne wnętrza mogą być naprawdę przytulne.

Trudna sztuka dzielenia

Pierwszym wyzwaniem dla projektanta było znalezienie miejsca na dodatkową sypialnię. Została ona wydzielona z części salonu. To rozwiązanie doskonale pokazuje, jak w umiejętny sposób kreować przestrzeń mieszkania. Sypialnia została bowiem wydzielona za pomocą częściowo przeszklonej ściany działowej.

Dzięki temu posunięciu nie dość, że każdy domownik zyskał własny kąt, to jeszcze przestrzeń wcale nie wydaje się mniejsza. Co prawda szklana tafla wyznacza wyraźną granicę, między sypialnią i częścią wypoczynkową, jednak sprawia wrażenie otwartej przestrzeni, dzięki czemu mieszkanie jest przestronne.

Na tym jednak wnętrzarska rewolucja się nie skończyła. Jej kolejnym etapem było częściowe wyburzanie ścian. Miało to na celu połączenie ze sobą pokoju dziennego i jadalni z kuchnią. Takie posunięcie jeszcze zwiększa efekt otwartej przestrzeni, co dodatkowo optycznie powiększa wnętrze oraz znacznie ułatwia komunikację pomiędzy domownikami.

Przeczytaj też: Jak łączyć różne style w aranżacji wnętrz?

Przytulna kuchnia

Na usunięciu części ściany bardzo zyskała też kuchnia. Pomimo niewielkiego metrażu pomieszczenie wydaje się być wygodne i przede wszystkim wygląda znakomicie. Klasyczne białe fronty idealnie komponują się z drewnianym blatem, tworząc wnętrzarską klasykę. Jednak to, co decyduje o charakterze tego pomieszczenia, to świetne połączenie wzorzystych kafli na podłodze oraz ściany wykończonej surową, ręcznie formowaną cegłą. Wydawać by się mogło, że dość karkołomne połączenie – cegła na ścianie i płytki podłogowe o wyrazistym wzornictwie - tu jednak  to zestawienie świetnie współgra, ponieważ opiera się na podobieństwie kolorów. Barwa cegły znajduje odzwierciedlenie w zdobnictwie kafli podłogowych, więc pasują do siebie idealnie.

Ta sama cegła została z resztą zastosowana na ścianie w sypialni, gdzie dobrze komponuje się z industrialną lampą sufitową oraz kolorową narzutą na łóżko. To kolejny przykład, jak umiejętnie łączyć ze sobą barwne elementy wystroju wnętrz.

Przeczytaj też: Jakie płytki na ścianę w kuchni?

Sprytne triki

Projekt tego mieszkania świetnie pokazuje również, jak ważne w wystroju wnętrz są sprytne rozwiązania. Wróćmy jeszcze zatem do szklanej ścianki działowej. Jest ona wyposażona w przesuwne drzwi. Takie rozwiązanie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z ograniczoną przestrzenią. Skrzydło drzwiowe nie zabiera miejsca w pomieszczeniu, a fakt, że jest ono wykonane ze szkła, czyni je niemalże niewidzialnym.

Kolejnym sprytnym rozwiązaniem zastosowanym w tym mieszkaniu jest rozkładany stół. Na co dzień w takiej formie zaspokaja potrzeby całej rodziny, jednak w razie potrzeby można rozłożyć go do takich rozmiarów, aby pomieścił aż 10 osób.

Częściowe wyburzenie ściany między częścią wypoczynkową a kuchnią pozwoliło również na zamontowanie rozwijanego ekranu do oglądania filmów. W efekcie cała rodzina może w jeszcze lepszych warunkach wspólnie spędzać czas podczas seansów filmowych. Jak widzisz zatem, warto szukać niesztampowych pomysłów w wystroju nowoczesnych wnętrz.

Kolorystyczna układanka

Właściciele mieszkania chcieli, aby ich gniazdko miało optymistyczny charakter, dlatego zdecydowanie stawiali na żywe kolory, idąc na przekór dominującym obecnie bieli i szarości. Podstawą dla kolorystycznych eksperymentów była podłoga w kuchni i korytarzu, wykończona barwnymi płytkami o ciekawym wzorze. Pozostałe odcienie zastosowane w wystroju wnętrza stanowią odwołanie do kolorów płytek.

Dzięki temu cała kompozycja jest spójna,  kolory świetnie się uzupełniają, a w mieszkaniu panuje pozytywna atmosfera. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tłem dla intensywnych kolorów jest biel. To właśnie neutralna baza kolorystyczna sprawia, że intensywne odcienie dobrze się ze sobą komponują.

O ile w otwartej przestrzeni kolory dopełniają neutralną bazę, o tyle w pokoju młodszych chłopców barwy rozgościły się w najlepsze. Dominuje tu przede wszystkim pomarańczowa ściana, która pasuje do żywiołowego charakteru lokatorów. Idealnym jej dopełnieniem jest lampa sufitowa typu pająk, której przewody również mają pomarańczowy kolor.

Diabeł tkwi w szczegółach

I widać to doskonale na tym przykładzie. Ściana pomalowana farbą kredową, kolorowe krzesła, szafka spiżarniana obok lodówki, kolorowe wieszaki w korytarzu oraz grafiki wykonane przez najstarszego syna właścicieli mieszkania sprawiają, że całe wnętrze ma wyrazisty i optymistyczny charakter. Jednocześnie w doborze dodatków do domu zachowano umiar, dzięki czemu nie przytłaczają one aranżacji, a są świetnym dopełnieniem wystroju. Ważnym elementem aranżacji wnętrza jest dębowa podłoga. To właśnie ona w dużej mierze sprawia, że mieszkanie pomimo swojego nowoczesnego charakteru jest przytulne i przyjazne.

Chcesz pochwalić się swoim mieszkaniem? Pisz na: wnetrzazesmakiem@ceneo.pl

Projekt wnętrza:

Renata Blaźniak-Kuczyńska

Renee's Interior Design

www.interiordesigner.com.pl

Autorka zdjęć:

Katarzyna Nowakowska

Autor: Kamila Zalińska-Woźny