Data publikacji:

Woodspot – wizjonerska synteza materiału, światła i cienia Alessandra Zambelliego

Jeśli lubicie niestandardowe oświetlenie i chętnie odkrywacie nowych i wspaniałych projektantów, Alessandro Zambelli jest na pewno jednym z nich. Jego nowa kolekcja Woodspot to połączenie praktycznej funkcji z niesamowitym designem. Dowiedzcie się więcej na jej temat w dzisiejszym artykule.

Kim jest Alessandro Zambelli?

Alessandro Zambelli mieszka i pracuje w Mantui we Włoszech. Studiował projektowanie wzornictwa przemysłowego i inżynierię materiałową w Cova School of Design w Mediolanie. Jego kariera rozpoczęła się w 2000 roku jako projektant łazienek Agape. Kilka lat później (w 2003 roku) założył Studio projektowe Alessandra Zambelliego.

Projekty

W 2006 roku Alessandro pracował nad projektem Estetico Quotidiano, był to tym samym początego jego współpracy z domem projektowym Seletti. Kolekcja pałacowa Zambelliego oraz projekt krzesła - School Joke Chair – jego autorstwa w 2011 roku zdobyły nagrodę European Consumers Choice, a w roku 2012 nagrodę NYIGF. W tym okresie Alessandro nawiązał również współpracę z wieloma innymi firmami z branży: projektantem mebli (Caimi Brevetti), producentem akcesoriów do zegarków (Diamantini Domeniconi, Disaronno), włoskim projektantem nowych technologii (.exnovo), projektantem wyrobów skórzanych (Rudi Rabitti) czy producentem kryształów (Swarovski).

Praca projektowa

Alessandro Zambelli jest współzałożycielem Padiglione Italia, zespołu projektantów, których celem jest przedstawienie specyfiki włoskiej sceny projektowej. Zambelli zaprezentował się w Pekinie podczas Design Week, w Nowym Jorku (Invito a Tavola), w Tokio (Tableware Festival), w Mint Museum w Charlotte, NC (F.O.O.D.) i innych międzynarodowych targach projektowych.

Zambelli uważa, że dusza projektanta musi ożywić każdy przedmiot, co uwidacznia się w jakości jego projektów.

Woodspot: wizjonerska synteza materiału, światła i cienia

The Empire of Light dotyczy w całości światła oraz jego mocy. Cienie i odbicia, ciemność oraz nagłe błyski rozciągają naszą wyobraźnie do jej jak najbardziej surrealistycznych granic.” – przeczytać możemy na temat najnowszej kolekcji Alessandra Zambelliego. Znajdziemy tam również nawiązania do surrealistycznego artysty – Magritte’a. Kolekcja Woodspot powstała dla wspomnianego wyżej producenta mebli – firmy Seletti. Kolekcja ta obejmuje lampę stołową, zmontowaną i lakierowaną w całości ręcznie. Podstawa lampy połączona jest z modułowym podparciem i kloszem i wykonana została z drewnem sosnowym z naturalnymi wykończeniem. Sam klosz, również wykonany z drewna sosnowego, dostępny jest w kolorze białej kości słoniowej, różu lub pastelowej zieleni. Podstawa ukształtowana została pod kątem (na wzór podpórki do ramki na zdjęcie). Całość wyróżnia się bardzo niezwykły profilem i nieoczekiwanym trójwymiarowym charakterem. Zambelii określa swoją lampę jako symboliczny kształt, który nakłada się na przestrzeń. Wyłaniająca się wiązka rozjaśnia twardość drewna i wytwarza ciepły i mocny promień światła w otaczającym mroku. Woodspot może wydawać się figurą wyobraźni, ale pozostaje mocno zakotwiczona w kwintesencji materialnej rzeczywistości.

Poniżej znajdziecie zdjęcia tego wspaniałego projektu.

Co sądzicie o Woodspot?

Autor: Oliwia Górska