Kabina prysznicowa to praktyczne i wygodne rozwiązanie – pozwala efektywnie wykorzystać dostępne miejsce i gwarantuje komfort kąpieli. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań – kabiny z brodzikiem, bez brodzika i wreszcie klasyczne kabiny prysznicowe półokrągłe. Która z nich sprawdzi się najlepiej? Jaki model kabiny prysznicowej zamontować w swojej łazience? I wreszcie, jakie wady i zalety mają poszczególne typy kabin prysznicowych? Sprawdźmy!
Kabina prysznicowa to rozwiązanie na lata – model, który wybierzesz, będzie ci najpewniej służyć długi czas. Dlatego zanim postawisz na konkretny model w swojej łazience, poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Kabiny prysznicowe możemy podzielić przez wzgląd na rodzaj brodzika oraz typ zamontowanych drzwi.
Przeczytaj również: Oświetlenie w łazience. Jakie wybrać?
W przypadku podziału na rodzaj brodzika wyróżniamy kabiny prysznicowe z brodzikiem głębokim lub płytkim. Na początek skupmy się na tych pierwszych, czyli kabinach prysznicowych z modelem głębokim. To pewien kompromis, między wanną i prysznicem – głęboki brodzik można napełnić wodą np. w celu namoczenia prania. Modele tego typu są coraz rzadziej stosowane przede wszystkim przez wzgląd na walory estetyczne – najczęściej są to komplety wyposażone w głęboki brodzik i przesuwne drzwi, które wyróżniają się charakterystycznym, raczej kiepskim, designem. W czasach, gdy w wystroju wnętrz dążymy przede wszystkim do minimalistycznych rozwiązań, kabiny prysznicowe tego typu zwyczajnie stają się nie modne.
Polecamy: Jakie wybrać płytki do małej łazienki?
Nie oznacza to jednak, że należy je z góry skreślić - kabina prysznicowa półokrągła czy kwadratowa tego typu sprawia, że praktycznie znika problem rozlewania wody – nie będzie ona wyciekać z głębokiego brodzika, a szczelnie zamknięte drzwi chronią przed chlapaniem. Do tego często kabiny prysznicowe tego typu są wyposażone funkcję hydromasażu.
Teraz zastanówmy się, jakie plusy ma kabina prysznicowa z brodzikiem płaskim? Przede wszystkim jest wygodniejsza w użytkowaniu – aby wejść do kabiny nie musisz przestępować nad progiem, jak w przypadku głębokich modeli. To rozwiązanie szczególnie ważne, jeśli wśród domowników znajdują się dzieci czy osoby starsze. Kolejny plus to wygląd – płytkie brodziki mają nieskomplikowaną formę, a ich minimalistyczny wygląd sprawia, że nie przytłaczają wystroju. To zatem dobra opcja, jeśli urządzasz małą łazienkę.
Ponadto płaski brodzik jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości – jego konstrukcja jest najczęściej nieskomplikowana, dlatego nie ma tu tylu zakamarków i załamań, jak w przypadku głębokich modeli. Jeśli chcesz postawić na kabinę prysznicową z brodzikiem płaskim, musisz mieć na uwadze wymagania montażowe – otóż elementy odpływu są w takim przypadku umieszczone poniżej poziomu podłogi. Oznacza to, że musisz wygospodarować miejsce na taki montaż, co może być trudne, jeśli w łazience zamontowano wcześniej ogrzewanie podłogowe.
To zdecydowanie najmodniejsze rozwiązanie w aranżacji łazienek. Kabina prysznicowa bez brodzika z podłogą wykończoną przy pomocy płytek z zabudowanym odpływem liniowym prezentuje się minimalistycznie i pozwala optycznie powiększyć wnętrze – podłoga w łazience i pod prysznicem tworzą wspólną płaszczyznę i w efekcie pomieszczenie nie traci na wielkości, jak w przypadku zabudowanych brodzików. Najczęściej prysznic bez brodzika idzie w parze ze szklaną zabudową ścianek. To kolejny krok do minimalistycznego wystroju i ograniczenia optycznych barier w stylizacji.
Jakie wady ma rozwiązanie tego typu? Minusy kabiny prysznicowej bez brodzika mogą się pojawić na etapie montażu – odpływ liniowy musi być osadzony poniżej poziomu podłogi, co oznacza skuwanie części wylewki. W niektórych przypadkach może się to okazać niemożliwe. Bardzo ważna jest tez właściwa izolacja przeciwwilgociowa – posadzka musi być zabezpieczona za pomocą płynnej folii, aby wilgoć nie wsiąkała w wylewkę. Ponadto istotne jest zachowanie odpowiedniego spadku odpływu, co uchroni przed wylewaniem się wody spod prysznica.
To kolejny element, na który musisz zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową. Najpierw rozprawmy się z modelami z drzwiami przesuwnymi. Stosuje się je często w tradycyjnych wersjach, jak np. w kabinach prysznicowych półokrągłych. To praktyczne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w małych łazienkach – otwieranie drzwi nie angażują dodatkowej przestrzeni wokół prysznica. Jeśli zdecydujesz się na taki model kabiny, warto zwrócić uwagę na rolki, które odpowiadają za przesuwanie się drzwi. Najlepiej, aby były to rolki z łożyskami wykonane z metalu lub solidne prowadnice z tego materiału. Wersje z tworzywa są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tzw. kabiny prysznicowe otwarte, w których zabezpieczenie przed chlapaniem wody po pomieszczeniu stanowi szklana tafla. Może ona występować w różnych konfiguracjach, ale najczęściej zabezpiecza prysznic z jednej lub dwóch stron. Idealnie komponuje się z prysznicami bez brodzika lub z modelami płytkimi – w ten sposób uzyskasz bardzo modne i eleganckie połączenie.
Kabina prysznicowa zaaranżowana w taki sposób będzie wygodna w użytkowaniu, a przy właściwym montażu odpływu, również bezpieczna – zachowany odpowiedni spadek minimalizuje ryzyko rozlania wody w pomieszczeniu. Jakie są wady kabiny prysznicowej otwartej ze szklaną taflą? Problemem może być utrzymanie w czystości – na szklanej powierzchni wyraźnie widoczne będą z mydła i twardej wody, więc aby utrzymać elegancki efekt, konieczne jest systematyczne czyszczenie.
Polecamy nasze artykuły na temat łazienki:
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny