Data publikacji:

Ile farby na 100 m2 dachu jest potrzebne?

Malowanie dachu jest skuteczną metodą odświeżenia jego wyglądu, pozwala także na zabezpieczenie jego powierzchni przed zniszczeniem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z reguły farbami pokrywa się dachy wykonane z różnego rodzaju metali, pod postacią zwykłej blachy lub blachodachówki. Emulsje kładzie się też na dachówkach ceramicznych i betonowych. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat farb dachowych, a także podpowiadamy, jaką mają one wydajność. 
Blue metal roof

Farba na dachu – czemu warto malować dach?

Nawet jeżeli metalowe pokrycie dachowe wykonane jest z najwyższej jakości stopów metali i farb, prędzej czy później słońce, zmienna temperatura oraz wilgoć sprawią, że powłoka malarska zacznie się kruszyć, wystawiając materiał na ryzyko korozji. Z podobnego powodu niszczeją też pokrycia betonowe. Odpadająca farba wpływa też negatywnie na estetykę dachu.
Dachy pokryte farbami należy więc dość często kontrolować, zwłaszcza po sezonie zimowy, a także intensywnych deszczach, gradobiciach lub wichurach. Jeżeli zauważymy poważne ubytki i odpryski, warto zastanowić się chociażby nad częściowym remontem. Nowo położona farba może też drastycznie zmienić wygląd budynku. Stosując odpowiednie kolory, jesteśmy w stanie optycznie powiększyć lub zmniejszyć budynek.

Jakich farb używamy na dachu?

Do zabezpieczania dachu używa się przede wszystkim emalii akrylowych, przeznaczonych do stosowania na zewnątrz i malowania metali. Produkty powinny odznaczać się wytrzymałością na promieniowanie UV, a także elastycznością pozwalającą przetrwać im duże zmiany temperatury, na skutek których metal zmienia swoją objętość. Wśród dobrych alternatyw można wymienić też farby poliwinylowe, mogące pochwalić się wysokim stopniem odporności na wilgoć i wodę.
Dachy maluje się z reguły dużymi pędzlami albo metodą natryskową. W przypadku tej drugiej używamy pistoletu do farby, który wyrzuca z siebie pod ciśnieniem rozdrobniony strumień emalii. Natryskowe malowanie sprawdza się przede wszystkim na dużych i równych powierzchniach. Jeżeli malujemy blachodachówkę, skuteczniejsze okażą się pędzle, które łatwiej dotrą w trudno dostępne zakamarki dachu. Korzystając z nich, łatwiej też wykończymy detale i brzegi dachu, np. przy rynnach lub przewodach kominowych. 
Zanim rozpoczniemy malowanie, dach musi być dokładnie oczyszczony z wszelkich zabrudzeń. Usuwamy też wszelkie luźne pozostałości starej farby, co może być dość pracochłonnym zajęciem – pomocne są tutaj specyfiki przyspieszające to zadanie. Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza na starszych powierzchniach, warto stosować podkłady. Dodajmy, że w sklepach znajdziemy też produkty zawierające w swoim składzie dodatki zastępujące te preparaty, ale przed ich wyborem należy zapoznać się z ich przeznaczeniem. 

Ile farby na 100 m2 dachu jest potrzebne?

Według opinii ekspertów, do pomalowania farbą dachu o powierzchni 100 m2 potrzeba ok. 20 litrów preparatu. Na jeden litr przypada więc ok. 5 m2. Oczywiście wiele zależy tutaj od wybranego produktu oraz specyfiki zabezpieczanego dachu. Informacja ta dotyczy wyłącznie jednej warstwy, jednak z reguły do pełnego pomalowania dachu niezbędne będą dwie lub trzy powłoki malarskie.
Zdjęcie: Envato Elements