Data publikacji:

Ile brokatu do farby 2,5 litra? Uzyskaj efekt glamour

Jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na urozmaicenie wyglądu ścian jest ich pomalowanie. W sklepach znajdziemy niezwykle bogaty wybór farb, wśród których znajdziemy produkty strukturalne, dzięki którym pokryte nimi powierzchnie zyskują ciekawą teksturę. Oczywiście na rynku nie brakuje także nowinek. Ciekawym i wciąż rzadko spotykanym rozwiązaniem są farby brokatowe, nadające ścianom bardzo charakterystyczny i przykuwający oko wygląd. Emulsje te można przygotować także samodzielnie, dodając do zwykłej farby specjalny brokat malarski. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.
ile brokatu do farby

Farba z brokatem – zastosowanie

Farby brokatowe są produktami czysto ozdobnymi, świetnie sprawdzającymi się we wnętrzach w stylu glamour lub nowoczesnym. Są one wymieszane z brokatem wykonanym z drobnych płatków aluminium oraz innych dodatków, który nadaje malowanej powierzchni wielokolorowy metaliczny odblask, zmieniający swoją intensywność w zależności od kąta widzenia obserwatora. Brokat jest przeważnie srebrny, nieco rzadziej ma też złotą, miedzianą lub kolorową barwę. 
Farby brokatowa różnią się wielkością oraz typem użytego w nich brokatu – im jest on drobniejszy, tym odblaskowy efekt będzie bardziej jednolity. Większe kawałki brokatu nadają powierzchni zupełnie inny charakter. Niektóre gotowe emulsje brokatowe pełnią równocześnie rolę farb strukturalnych. 
Alternatywą dla farb są bezbarwne lakiery brokatowe (lazury), którymi możemy pomalować już wcześniej wykończone powierzchnie.
Przed wybraniem jednego z dostępnych rozwiązań, zawsze warto dwa razy się zastanowić, bowiem farby brokatowe nie należą do najtańszych. 

Brokat do farb – jak używać?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowych farb i lakierów, możemy samodzielnie przygotować mieszankę brokatową. Do tego celu używamy specjalnych brokatów malarskich dostępnych w sklepach z akcesoriami remontowymi i malarskim. Są one sprzedawane pod postacią proszków o różnej grubości ziaren i wyglądzie, dzięki czemu możemy dopasować je do naszych indywidualnych potrzeb.
Do jakich farb dodajemy brokat malarski? Według ekspertów, brokat sprawdza się przede wszystkim w połączeniu z popularnymi emulsjami akrylowymi lub lateksowymi, które rozpuszczane są w wodzie. Unikamy farb lub lakierów używających rozpuszczalników chemicznych, bowiem są one w stanie uszkodzić płatki, a nawet rozpuścić brokat. Tak uzyskana mieszanka traci też swoje normalne właściwości i nie nadaje się do malowania. Kolor brokatu należy też dopasować do farby, tak aby ze sobą kontrastowały. 

Ile brokatu do farby 2,5 litra? Jak określić jego ilość?

Standardowo zaleca się, aby na 2,5 litra farby używać od 100 do 190 gramów brokatu, co w przypadku jednego litra przekłada się na ok. 40–75 gramów proszku. Dla ułatwienia, w przypadku wielu wiader farby warto sięgnąć po miarkę.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wiadra dodać nieco więcej lub mniej materiału – wszystko zależy tutaj od efektu, jaki chcemy docelowo uzyskać. Nie możemy jednak przesadzać z ilością proszku, ponieważ efekt może być za bardzo krzykliwy, a farba nie będzie chciała poprawnie przylegać. Pamiętajmy też, że emulsję należy bardzo dokładnie wymieszać, dzięki czemu uzyskamy jak najbardziej równomierny efekt krycia. Do tego celu używamy plastikowej lub drewnianej szpatułki.
Zdjęcie: Envato Elements