Data modyfikacji:

Styl retro, czyli stwórz wyjątkowy klimat w swoim mieszkaniu

Pamiętasz mieszkanie Amelii, bohaterki kultowej francuskiej komedii? Ta niepoprawna i bujająca w obłokach romantyczka mieszkała w pięknym mieszkaniu urządzonym w stylu retro. Wyjątkowa kolorystyka, meble z przeszłością i niebanalne dodatki były efektownym tłem dla przeżyć Amelii i świetnie współgrały z jej ekscentrycznym charakterem. Chcesz mieszkać jak Amelia? Postaw na retro.

To świetna alternatywa dla wszędobylskiego stylu skandynawskiego oraz łatwy sposób na przełamanie wnętrzarskich schematów. Nie myśl jednak, że aranżacja wnętrz w stylu retro oznacza stylizacyjne sztywniactwo rodem z muzeum. Meble i dodatki retro wprowadzą do twojego mieszkania niepowtarzalny klimat - trochę sentymentalny i trochę romantyczny, ale na pewno bardzo przytulny. Dlatego jeśli marzy ci się połączenie francuskiego szyku z wnętrzarskim szaleństwem w stylu Amelii, retro z pewnością cię nie zawiedzie.

Wzory i kolory

Wiesz dlaczego wnętrza w stylu retro są tak przytulne i przyjazne? Ponieważ króluje w nich ciepła kolorystyka. W mieszkaniu Amelii mnóstwo było ciepłych brązów i czerwieni oraz koloru beżowego. Jeśli to dla ciebie zbyt odważny krok aranżacyjny, stawiaj na kolor dodatków. Dominująca kolorystyka w pomieszczeniu może być neutralna – świetnie w tej roli sprawdzi się przełamana biel, beż czy szarość. Na więcej kolorystycznego szaleństwa możesz pozwolić sobie właśnie w przypadku dekoracji. Barwne poduszki dekoracyjne, zasłony, czy tapicerka mebli już w zupełności wystarczą, aby ocieplić klimat aranżacji wnętrza.

Dopełnieniem tego przytulnego klimatu są wzorzyste tekstylia. Florystyczne lub kwieciste tapicerki, tapety oraz tkaniny pomogą stworzyć w pomieszczeniu nastrojową atmosferę. Szukaj zatem ciekawych wzorów, łącz je ze sobą i w ten sposób zadbaj o optymistyczny charakter całej stylizacji. W efekcie aranżacja wnętrz w stylu retro będzie dla ciebie też świetną sposobnością do zabawy trendami, wzorami i fakturami.

Meble retro -  w starym stylu

Styl retro to wnętrzarska podróż do przeszłości. Samo słowo retro to łaciński przedrostek oznaczający wstecz. Dlatego właśnie w pomieszczeniach urządzonych na modłę retro nie może zabraknąć starych mebli lub stylizowanych na takie. Ważne jest właśnie odwołanie do minionych trendów oraz estetyki, jaka dominowała przed laty. Wygodne kanapy, miękkie fotele wyściełane aksamitnym materiałem, które wręcz zapraszają, aby usiąść na nich z książką i gorącą herbatą. Efektowne stoliki z toczonymi nóżkami czy ciekawe szafki z wieloma niewielkimi szufladkami – to właśnie w takich szczegółach uda ci się uchwycić klimat retro.

Nie musisz się posiłkować starymi meblami. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo nowo wykonanych mebli retro, które do złudzenia przypominają wiekowe, jak te z mieszkania Amelii. Warto jednak przejrzeć najdalsze zakamarki na strychu lub w piwnicy u babci – kto wie, może czeka tam na ciebie dawno zapomniany fotel lub stolik, dzięki któremu twoja aranżacja wnętrz stanie się jeszcze bardziej retro?

Wnętrzarska układanka, czyli łącz retro z innymi stylami

Meble retro i dodatki dają duże pole do eksperymentów z aranżacją wnętrz. Nie musisz bowiem zamieniać swojego mieszkania we wnętrze sprzed epoki. Klimat stylu retro poczujesz nawet wtedy, jeśli ograniczysz się do kilku dodatków. Co ciekawe, retro świetnie łączy się z innymi wnętrzarskimi stylami. Jeśli twoje mieszkanie jest urządzone w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, ale chcesz mu dodać szczyptę retro, możesz to łatwo zrobić za pomocą kilku klimatycznych dodatków lub mebli.

Przykładowo legendarny fotel 366 wg. projektu Józefa Chierowskiego będzie efektownym dodatkiem, dzięki któremu w pomieszczeniu znajdzie się świetne odwołanie do estetyki retro. Jego uniwersalna stylistyka łatwo wkomponuje się do aranżacji. Podobnie możesz wykorzystać niewielkie stoliki pomocnicze czy nawet pojedyncze krzesła z przeszłością.

Siła dodatków

Meble retro to jednak nie wszystko. Dodatki to właśnie ta stylizacyjna kropka nad „I”, bez której twoja pogoń za stylem retro nie byłaby możliwa. Zatem do mebli retro koniecznie dobierz klimatyczne dekoracje. Lustra w ozdobnych ramach, lampki z klimatycznymi abażurami, niewielkie radio w stylistyce retro czy lodówka z zaoblonymi krawędziami i – takie właśnie detale decydują o tym, że w mieszkaniu panuje styl retro.

Nie muszą one jednak być pełne wiekowego zadęcia i sprawiać, że w swoich własnych czterech ścianach będziesz czuć się jak w muzeum. Retro dodatki mogą też mieć pozytywny, czy wręcz figlarny charakter. Przypomnij sobie portrety, jakie nad swoim łóżkiem zawiesiła Amelia. Bynajmniej nie przedstawiały one nestorów jej rodu, a pieska z kołnierzem ochronnym oraz białego ptaka w perłach na szyi. Tego typu zabawne plakaty, figurki i inne drobiazgi mogą ci się wydawać kiczowate. To tylko pozory – takie drobiazgi dodają całej aranżacji tego niebanalnego charakteru, jaki trudno uchwycić w innych wnętrzarskich stylach.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny