Data publikacji:

Najlepsze sposoby na izolację akustyczną ścian

Czy wiesz, że regularny hałas wpływa negatywnie nie tylko na twoje samopoczucie, ale także zdrowie? Zbyt głośne dźwięki pochodzą najczęściej z zewnątrz lub od sąsiadów, uniemożliwiając pracę, naukę, odpoczynek czy nawet sen. Jeżeli przeprowadzka nie wchodzi w grę, warto rozważyć inne rozwiązania. Jednym z nich jest izolacja akustyczna ścian. Na czym polega i jak ją wykonać? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
izolacja akustyczna ścian

Izolacja akustyczna ścian – co to takiego?

Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest izolacja akustyczna ścian. Najprościej mówiąc, to odizolowanie pomieszczenia w bloku, bliźniaku lub domu jednorodzinnym od hałasu uderzeniowego i powietrznego.
Czym się od siebie różnią? Ten pierwszy – jak sugeruje już jego nazwa – jest generowany przez uderzenia, upuszczanie różnych przedmiotów czy nawet chodzenie. Z kolei drugi rodzaj, czyli hałas powietrzny, obejmuje fale rozchodzące się w powietrzu – rozmowy, szum w instalacji wentylacyjnej, głośny telewizor czy dźwięki z zewnątrz.

Budżetowe sposoby na izolację akustyczną pomieszczenia

Z pewnością dobrze znasz powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie bez powodu o nim wspominamy, bo o izolację akustyczną ścian najlepiej zadbać już na etapie budowy. O ile masz na to wpływ w momencie, gdy stawiasz właśnie swój dom, tak mieszkańcy w blokach czy osoby kupujące gotowy bliźniak mogą jedynie zapoznać się z parametrami związanymi z izolacyjnością akustyczną.
Na samym początku warto przetestować budżetowe i nieinwazyjne rozwiązania. Jednym z nich są zasłony akustyczne, idealne na ściany z oknami. Tekstylia z tej kategorii są wykonywane w grubych i wielowarstwowych materiałów, które absorbują dźwięki mogące przenikać do pomieszczenia z dworu. To praktyczny i jednocześnie estetyczny wybór, jeśli twoim problemem jest hałas pochodzący z zewnątrz.
Inną propozycją są panele akustyczne, które kupisz w wielu wzorach i kolorach. Niektóre z nich wyglądają jak modne ostatnio lamele! Różnorodność praktycznych dodatków do wnętrza sprawia, że możesz w kreatywny sposób zadbać o izolację akustyczną pomieszczenia.
A jak to działa w praktyce? Panele akustyczne powstają z dźwiękochłonnych materiałów, np. z filcu czy pianki, które pochłaniają fale dźwiękowe, a tym samym zmniejszają hałas w pomieszczeniu.

Profesjonalne sposoby na izolację akustyczną ścian

Profesjonalnym i zarazem jednym z najskuteczniejszych sposobów na izolację akustyczną ścian jest wykorzystanie duetu płyty gipsowo-kartonowej i odpowiedniej warstwy izolacyjnej. Najczęściej używa się do tego wełny mineralnej, której porowata struktura doskonale radzi sobie z pochłanianiem fali dźwiękowych. Do tego zapewnia świetną izolację termiczną, jest ognioodporna i trwała.
Aby jednak przyniosła oczekiwany efekt, należy umieścić ją w odpowiednim miejscu. Tu wracamy do płyt gipsowo-kartonowych, które montuje się na specjalnych stelażach. Sam materiał powinien mieć przynajmniej 15 mm grubości. Przestrzeń między płytą a ścianą wypełnia się materiałem izolacyjnym – może być to wspomniana wyżej wełna lub pianka akustyczna.
Ten sposób na poprawę izolacji akustycznej ścian wymaga skorzystania z pomocy profesjonalistów i może okazać się dość kosztowny. Nie nadaje się także do małych pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy. Mimo to jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, dlatego warto go rozważyć, zwłaszcza jeśli planujesz remont.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.