Data modyfikacji:

Malowanie boazerii. Wybieramy farbę do boazerii

Boazeria wraca do łask. Drewniane okładziny ścienne to szalenie modny element wystroju. Jeśli w twoim mieszkaniu znajduje się boazeria, która pamięta jeszcze minioną wnętrzarską epokę, zobacz, jak poddać ją renowacji i nadać deskom na ścianie zupełnie nowy wygląd. Oto kilka najważniejszych zasad, o jakich musisz pamiętać podczas malowania boazerii oraz przy wyborze preparatu wykończeniowego.

malowanie boazerii

Jaka farba do boazerii?

  • Farba kredowa – to bardzo popularny produkt, chętnie stosowany w stylizacji mebli i odnawianiu różnych drewnianych powierzchni. Farba kredowa powstaje w wyniku połączenia wody, żywic syntetycznych oraz kredy. To właśnie domieszka tego ostatniego składnika sprawia, że preparat daje tak wyjątkowy efekt dekoracyjny – powierzchnia pomalowana środkiem tego typu jest równomiernie pokryta i delikatnie satynowa. Farba kredowa to świetny wybór, jeśli chodzi ci po głowie malowanie boazerii na biało lub jeden z pastelowych odcieni.
Co więcej, to świetna opcja, jeśli zastanawiasz się, jak malować boazerię bez szlifowania. Musisz wiedzieć, że farba kredowa wyróżnia się dobrym kryciem i przywieraniem do podłoża, nawet jeśli nie zostało oczyszczone ze starych powłok wykończeniowych. Przed malowaniem wystarczy jedynie solidnie odkurzyć i odtłuścić boazerię, aby nadać jej nowy blask za pomocą farby kredowej.
  • Farba akrylowa – to równie popularny produkt, jak wspomniana wcześniej farba kredowa, który zapewnia dobre krycie i jest wygodny w użytkowaniu. Farby akrylowe są wygodne w użytkowaniu, ponieważ łatwo się je rozprowadza i szybko schną oraz nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu, który unosiłby się długo w pomieszczeniu. 
W sprzedaży znajdziesz farby akrylowe do drewna dostępne nie tylko w wielu różnych kolorach, ale też w kilku stopniach połysku, od matowych, przez satynowe, aż po błyszczące. Dzięki temu można uzyskać naprawdę ciekawy efekt wykończeniowy podczas odnawiania boazerii. 


Przeczytaj także: Boazeria angielska. Wady i zalety białych paneli na ścianę


Warto jednak wiedzieć, że uzyskana w efekcie malowania powłoka nie jest w pełni odporna na uszkodzenia – jeśli boazeria będzie poddawana ciężkim próbom, np. w pokoju dziecięcym, z czasem mogą pojawiać się zarysowania i odpryski.
  • Farba alkidowa – nazywana też flatową, to mieszanina barwników, żywic alkidowych oraz oleju. Bardzo dobrze kryje malowaną powierzchnię, ale wyróżnia się przede wszystkim trwałością – uzyskana powłoka malarska jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci. Podczas malowania boazerii preparaty tego typu mogą być dość kłopotliwe przez wzgląd na długi czas schnięcia, który wynosi nawet dwanaście godzin oraz intensywny, uciążliwy zapach.
Zanim wybierzesz konkretną farbę do boazerii, musisz wiedzieć, że wspomniane wyżej preparaty charakteryzują się pełnym kryciem. To oznacza, że w efekcie malowania uzyskasz równomierną powłokę, spod której niewidoczny będzie rysunek słojów na odnawianej boazerii. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny efekt widocznej struktury drewna, postaw na olej lub lakierobejcę. Preparaty tego typu wnikają w głąb drewna i je impregnują, podkreślając dodatkowo usłojenie boazerii.

Malowanie boazerii krok po kroku

Renowacja boazerii nie jest zadaniem trudnym i prace malarskie możesz przeprowadzić samodzielnie. Zobacz, na jakie etapy dzieli się odnawianie boazerii oraz jakie narzędzia będą potrzebne.
  • Szlifowanie lub matowienie – to pierwszy etap renowacji. Boazerię należy najpierw zeszlifować lub zmatowić. Solidne usuwanie starych powłok wykończeniowych będzie konieczne, jeśli stawiasz na farbę akrylową czy olej lub lakierobejcę. W przypadku farby kredowej wystarczy lekkie zmatowienie podłoża np. za pomocą kostki ściernej. Podczas szlifowania warto zastosować szlifierkę np. mimośrodową, która sprawi, że szybko i dokładnie usuniesz stary lakier lub farbę.
  • Odpylanie i czyszczenie – to kolejny etap prac przygotowawczych do malowania boazerii. Z powierzchni drewna dokładnie odkurz pył i usuń tłuste plamy np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Dzięki temu sprawisz, że podłoże będzie równomiernie chłonąć nowy preparat, a na powierzchni desek nie pojawią się plamy.
  • Uzupełnianie ubytków – jeśli to konieczne, wypełnij ubytki w drewnie za pomocą szpachli do drewna. Sprawdź również, czy w drewnianej powierzchni widoczne są skupiska niewielkich otworów. To znak, że materiał został zaatakowany przez korniki. Aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować specjalny preparat, który naniesiesz na widoczne ślady bytowania szkodników.
  • Malowanie boazerii – to najprzyjemniejszy etap renowacji boazerii. Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta podanymi na opakowaniu z farbą. Zabezpiecz sąsiednie płaszczyzny i pamiętaj, aby malować drewno zgodnie z kierunkiem słojów.

Na jaki kolor pomalować boazerię?

Malowanie boazerii na biało to popularna metoda renowacji. Drewniane deski pokryte białą farbą mają uniwersalny charakter i stanowią dobre tło dla reszty aranżacji wnętrza – z bielą dobrze komponują się wszystkie kolory, więc w takim przypadku na pewno unikniesz stylizacyjnej wpadki. Co więcej, biel to znak rozpoznawczy stylu skandynawskiego, ale pasuje też do boho czy wnętrz rustykalnych.

Ciekawym pomysłem mogą być również pastelowe odcienie. Subtelny róż, błękit, mięta czy szarość można uzyskać np. za pomocą farby kredowej do boazerii. Preparaty tego typu dostępne są w wielu ciekawych kolorach. Tak odnowiona boazeria może być świetnym uzupełnieniem wystroju pokoju dziecięcego.

Z kolei boazeria malowana za pomocą oleju lub lakierobejcy dobrze wpisze się w rustykalną lub nowoczesną estetykę. Drewno w naturalnym wydaniu doda wnętrzu przytulności oraz urozmaici stylizację.


Przeczytaj także:

  1. Ściana w dechę - nowoczesna boazeria i okładziny ścienne
  2. Co na ścianę do przedpokoju? Garść inspiracji
  3. 7 pomysłów na nietypowe dekoracje ścienne
  4. Ściana w salonie. Najlepsze pomysły na aranżację
  5. Jaki kolor ścian? Co zamiast bieli?