Data publikacji:

Projektujemy kuchnię – garść wskazówek

Idealna kuchnia? Funkcjonalna, wygodna w codziennym użytkowaniu, bezproblemowa w sprzątaniu i przyjemna dla oka. W końcu to właśnie ona jest uznawana za serce domu, dlatego warto zadbać o to, aby korzystanie z niej było maksymalnie komfortowe. Jak zaprojektować kuchnię? Jeśli nie korzystasz z pomocy projektanta wnętrz, to musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przeczytaj ten poradnik, a aranżacja kuchni nie sprawi ci żadnego problemu!
aranżacja kuchni

Trójkąt roboczy – podstawa aranżacji kuchni

Pierwszą i zarazem jedną z najważniejszych zasad, o których warto pamiętać w trakcie aranżacji kuchni, jest stworzenie tzw. trójkąta roboczego. Co to takiego? To sposób rozmieszczenia trzech podstawowych urządzeń: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, dzięki któremu zapewnisz sobie wygodę podczas gotowania i sprzątania.
Co istotne, trójkąt wcale nie musi być równoboczny – czasami odległość od jednego do drugiego sprzętu może wynosić mniej lub więcej niż w przypadku pozostałych. Najważniejsze, aby wspomniana odległość mieściła się w poniższym zakresie:
  • 120–210 cm między lodówką a zlewem,
  • 90 cm albo 120–210 cm między zlewem a kuchenką,
  • 120–270 cm między kuchenką a lodówką.
  • Jak zaprojektować kuchnię? Pamiętaj o podziale na strefy

    Wiesz już, jak stworzyć trójkąt roboczy. A jak zaprojektować kuchnię, aby była maksymalnie funkcjonalna? Zadbaj o to, aby podzielić ją na 5 stref:
  • strefę zmywania,
  • strefę gotowania,
  • strefę przygotowywania posiłków,
  • strefę przechowywania,
  • strefę zapasów.
  • Trzy strefy masz już z głowy, jeśli masz zaplanowany trójkąt roboczy. Mowa o strefie przechowywania (lodówce), zmywania (zlewie) oraz gotowania (kuchence).
    Co ciekawe, niektórzy zachęcają do rozmieszczenia stref zgodnie z ruchem wskazówek zegara w następującej kolejności: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Mamy jednak świadomość, że ostateczna aranżacja kuchni zależy od specyfiki przestrzennej pomieszczenia.

    Blat w aranżacji kuchni – nie tylko kwestia estetyczna

    Podczas wybierania odpowiedniego blatu zwróć uwagę nie tylko na jego wygląd i wykonanie. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednią wysokość (dotyczy to również szafek). W trakcie aranżacji kuchni warto kierować się przede wszystkim wzrostem domowników. To oczywiste, że rodzina koszykarzy potrzebuje wyżej zamontowanego blatu, aby nie musieć obciążać kręgosłupa.

    Jak zaprojektować kuchnię, aby nigdy nie zabrakło miejsca?

    Nawet w najmniejszej kuchni należy zadbać o odpowiednio dużo przestrzeni roboczej, czyli miejsca do przygotowywania posiłków. Optymalna szerokość blatu przeznaczonego wyłącznie do krojenia czy ugniatania ciasta wynosi 100–120 cm. Jeśli masz trochę wolnego miejsca, warto rozważyć także mniejszy blat, np. w okolicy lodówki, który przyda się do rozpakowywania zakupów.
    A jak zaprojektować kuchnię, aby nigdy nie zabrakło ci miejsca do przechowywania? Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowej przestrzeni są szafki. Szuflady, wysuwane półki czy dokupione organizery i wkłady – szafki wiszące mogą sięgać nawet do sufitu, gwarantując, że bez problemu znajdziesz miejsce na nieużywany sprzęt kuchenny czy zestaw sztućców zarezerwowanych wyłącznie na specjalne okazje.

    Inne wskazówki przydatne w trakcie aranżacji kuchni

    O czym jeszcze należy pamiętać podczas aranżacji kuchni? Oto kilka dodatkowych wskazówek:
  • Dobre oświetlenie zapewnia nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo! Zadbaj o to, aby już na etapie planowania uwzględnić zarówno lampę sufitową, jak i oświetlenie podszafkowe. Im więcej źródeł światła, tym lepiej.
  • Pomyśl o urządzeniach na etapie aranżacji kuchni. Chodzi nie tylko o ich wygląd, ale także o rodzaj i wymiary. Przykładowo lodówka w zabudowie wymaga specjalnych mebli, dlatego warto wybrać się na zakupy już w trakcie remontu lub budowy.
  • Zadbaj o rozmieszczenie gniazdek. Przydadzą się nie tylko do dużego AGD, ale także do mniejszych urządzeń – blendera czy ekspresu do kawy.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.