Data publikacji:

Jaki kabel do termostatu pokojowego?

Termostat pokojowy umożliwia łatwą i szybką kontrolę temperatury w domu. Jego obecność pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię oraz zapewnić optymalny komfort w każdym pomieszczeniu. Sterownik tego typu wymaga wykonania odpowiedniego połączenia z instalacją grzewczą. Radzimy, jak zabrać się za jego instalację, a także jaki kabel należy do tego celu wybrać. 
Woman switching a digital thermostat.

Termostat pokojowy –podstawowe informacje

Termostaty pełnią podwójne zadanie. Po pierwsze mierzą aktualną temperaturę w pomieszczeniu, a po drugie dzięki skomunikowaniu z systemem ogrzewania regulują jego działanie, włączając lub wyłączając go w zależności od ustawień użytkownika. Termostaty instalowane są na stałe z reguły na jednej ze ścian pomieszczenia.

Termostat cyfrowy lub analogowy – który będzie lepszy?

Instalując termostat pokojowy, możemy wybierać pomiędzy urządzeniami analogowymi i cyfrowymi. Sterowanie temperaturą w przypadku tych pierwszych odbywa się za pomocą fizycznego pokrętła ze skalą. Modele te odznaczają się prostą budową i niską ceną, dziś jednak odchodzą powoli do lamusa, ponieważ większa część konsumentów preferuje urządzenia cyfrowe.
Cyfrowe termostaty pokoje są znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem. Największą zaletą jest tutaj czytelny wyświetlacz podający aktualną i pożądaną temperaturę, a czasem także inne informacje. Użytkownik może zaprogramować czas ogrzewania co do minuty. 
Atutem modelu jest też większa dokładność, a w przypadku niektórych modeli także możliwość komunikacji Bluetooth lub Wi-Fi z systemem inteligentnego domu oraz powiązaną z nim mobilną aplikacją. Oznacza to, że bardzo często nie potrzebują one połączenia kablowego. Dzięki temu temperaturę w domu zmienimy nawet z drugiego końca świata. Urządzenia bardzo często nie wymagają także instalacji w jednym miejscu, dzięki temu można ustawić je na stole lub szafce. Fizycznie do instalacji podłączony jest wyłącznie odbiornik sygnału, który można bardzo ławo ukryć. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcemy kuć ścian i przeprowadzać wielu metrów kabli. Przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy termostat jest połączony z piecem lub kotłem w piwnicy.

Położenie termostatu pokojowego

Aby termostat pokojowy mógł dokonać odpowiednich pomiarów temperatury, zaleca się, aby był umieszczony na wysokości co najmniej 1,5 metra od podłogi. Powinien on znajdować się również z dala od źródeł ciepła, w tym nasłonecznionych okien. Nie może znajdować się też w miejscach narażonych na przeciągi (okna i drzwi, przewody wentylacyjne), ponieważ wpływa to negatywnie na dokładność jego odczytów temperatury, co z kolei będzie się przekładać na wyższe rachunki.

Instalacja termostatu pokojowego

Termostaty podłączamy bezpośrednio do grzejnika konwerterowego, pieca lub kotła. W zależności od urządzenia schemat instalacyjny będzie wyglądać zupełnie inaczej. Niezwykle ważne jest więc wybranie termostatu, który będzie kompatybilny z wszystkimi elementami systemu c.o. W większości przypadków niezbędna będzie więc pomoc specjalisty elektryka. 
W przypadku grzejnika elektrycznego termostat podłączamy do systemu za pomocą co najmniej dwóch kabli fazowych. Jeden z nich doprowadzamy do pieca konwektorowego, a drugi bezpośrednio do wyłącznika nadprądowego w skrzynce rozdzielczej. Instalacja komplikuje się, gdy termostat musi być skomunikowany z kilkoma piecami. Wówczas stosujemy styczniki lub dodatkowe przewody sterownicze. Instrukcje na ten temat znajdziemy w dokumentacji termostatu.
Znacznie prościej sprawa wygląda, gdy termostat skomunikowany jest bezpośrednio z kotłem lub piecem. Wówczas podłączamy go do odpowiedniego złącza w urządzeniu, a w przypadku jego braku – do komponentów odpowiadających za ich działanie, a więc np. do pompy cyrkulacyjnej lub palnika.
Warto pamiętać, że termostat wymaga również źródła zasilania – dzięki temu zapamiętuje on nasze ustawienia oraz śledzi aktualny czas. Energię może czerpać bezpośrednio z sieci elektrycznej albo dzięki wymiennym bateriom, przy czym często korzysta z obu metod, bowiem akumulatorki stanowią świetne zabezpieczenie w przypadku awarii prądu.
Estetyczny montaż termostatu na ścianie będzie wymagał jej odpowiedniego przygotowania. Aby ułatwić sobie zadanie podłączenia kabli, eksperci radzą, by wykonać w niej otwór na standardową podtynkową puszkę elektryczną Fi 60. Wiele popularnych modeli termostatów to urządzenia wymagające do poprawnego założenia tego właśnie elementu. Jeżeli wybierzemy model nadtynkowy, puszka nie będzie specjalnie przeszkadzać i co więcej, może pomóc, gdy będzie w przyszłości wymieniać urządzenie na nowe.

Jaki kabel do termostatu pokojowego wybrać?

Ponieważ termostat jedynie kontroluje pracę systemu ogrzewania, nie podłączamy do niego grubych przewodów. Zazwyczaj wystarczą tutaj proste kable z trzema żyłami o przekroju co najmniej 1,5 mm2. W przypadku bardziej skomplikowanych instalacji lepszym rozwiązaniem mogą być modele z co najmniej czterema żyłami. Kable prowadzimy w otworach wykutych w ścianie, a na poziomie posadzki bardzo często w specjalnie wyprofilowanych listwach przypodłogowych.
Zdjęcie: Envato Elements