Data modyfikacji:

4 alarmujące sygnały, które świadczą o złej jakości powietrza w domu

Czy wiesz, czym jest zespół chorych budynków? Wbrew pozorom ta przypadłość wcale nie dopada domów, ale ich mieszkańców. Do występowania schorzenia przyczynia się kiepska jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Poznaj więc 4 sygnały, które wyraźnie alarmują, że stan powietrza w twoim domu nie jest najlepszy.

Jak podaje Poradnik Zdrowie.pl, dolegliwości składające się na zespół chorych budynków do złudzenia przypominają grypę. Przemęczenie, duszności, bóle głowy i mdłości wynikają jednak w tym przypadku nie z powodu panoszącego się w organizmie wirusa. To właśnie zły stan powietrza sprawia, że podupadamy na zdrowiu. A jak to wygląda w twoim domu? Powietrze jest dobrej jakości? A może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś? Poznaj w takim razie 4 alarmujących sygnały, które wyraźnie wskazują, że czas zadbać o poprawę jakości powietrza w domu.

Nieprzyjemny zapach

To pierwszy sygnał, że coś wisi w powietrzu. Nieprzyjemny zapach nie oznacza jednak tylko tego, że zapomniałeś o wynoszeniu śmieci czy posprzątaniu kociej kuwety. Może to wskazywać, że w twoim domu rozwija się pleśń i grzyby. Ponadto zaduch powinien zwrócić twoją uwagę na kwestię wentylacji powietrza w domu. Jeśli nieprzyjemny zapach unosi się w pomieszczeniach stale to znak, że system wentylacyjny nie działa poprawnie.

Trudno to przyznać, ale do nieprzyjemnego zapachu można się przyzwyczaić. Po postu z czasem przestajesz zwracać uwagę na to, że w domu nieprzyjemnie pachnie i już. Staraj się więc uwagę skupić na tym, jaki czujesz po powrocie do domu. Jeśli wtedy wyraźnie wyczuwasz nieświeżą woń, nie powinieneś tego ignorować.

Przeczytaj też: Jak sprawić, aby w domu unosił się przyjemny zapach?

Zbyt suche powietrze

Tu sprawa nie jest wcale taka prosta. Prawidłowy poziom wilgotności powietrza dla pomieszczeń mieszkalnych mieści się w przedziale od 40% do 60%. Jeśli jednak powietrze w twoim domu jest zbyt suche, co często ma miejsce w sezonie grzewczym, łatwo poznasz to np. po kondycji swojej skóry czy włosów. Fakt, przesuszona cera lub włosy mogą być efektem wielu innych przyczyn, ale jeśli do tego dojdzie jeszcze przesuszenie błon śluzowych i drapiący kaszel, warto jednak potraktować to jako sygnał alarmujący. Czas zatem zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu.

Pomiarów dokonasz w łatwy sposób za pomocą higrometru. Jeśli jego wskazania są niższe niż zalecane normy, postaraj się nawilżyć powietrze. W tym celu możesz zastosować zwykłe nawilżacze, które wiesza się na grzejnikach lub bardziej zaawansowane urządzenia. Jeśli zdecydujesz się na nawilżacz elektroniczny, zwróć uwagę, aby jego wydajność była dostosowana do wielkości pomieszczenia.

Pleśń na ścianach

To z kolei znak, którego zdecydowanie nie wolno ignorować. Pleść na ścianach jest efektem zbyt dużego poziomu wilgotności. Nie myśl jednak, że dotyczy to jedynie przypadków, gdy wilgoć pojawia się w wyniku pęknięcia rury. Nieestetyczny nalot na ścianach może być następstwem zbyt dużej wilgotności powietrza.

Jeśli do tego dodasz jeszcze wysoką temperaturę wewnątrz twojego domu, mamy idealne warunki do rozwoju pleśni. Te ciemne plamy nie tylko nie wyglądają dobrze, ale jeszcze mogą się przyczyniać do występowania chorób układu oddechowego, podrażnienia skóry i oczu oraz innych dolegliwości. Jeśli zatem zobaczysz wykwity pleśni gdzieś w pobliżu okna lub w narożnikach mieszkania, nie czekaj, aż problem rozwiąże się sam.

W przypadku, gdy ściana jest bardzo zawilgocona, usunięcie pleśni może wymagać nawet skuwania tynku. Jeśli jednak nalot jest tylko powierzchniowy, wystarczy w tym celu zastosować specjalny preparat grzybobójczy.

Zbyt dużo pyłu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd w twoim domu tyle pyłu i drobnych zabrudzeń? Mogą się one dostawać do mieszkania wraz z powietrzem. Jest to szczególnie duży problem w okresie zimowym, gdy miasta spowija smog, jednak w lecie w powietrzu również nie brakuje zanieczyszczeń.

Jeśli zaobserwowałeś w swoim domu nadmiar pyłu, postaw na domowy filtr, który rozwiąże kwestię oczyszczania powietrza. Podobnie, jak w przypadku nawilżaczy, wydajność sprzętu musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować.

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

To nic trudnego. Przede wszystkim często otwieraj okna. Oczyszczanie powietrza zacznij od regularnego wietrzenia. Nie oglądaj się na słupki rtęci – wietrzyć trzeba również wtedy, gdy temperatura za oknem jest niska. W takim przypadku wietrz z głową, czyli krótko a intensywnie. Zakręć grzejniki na czas wietrzenia, aby zminimalizować straty ciepła.

Kolejnym krokiem jest kontrola stanu systemu wentylacyjnego w domu. Jeśli w twojej sypialni rano okna są zaparowane to znak, że wymiana powietrza w pomieszczeniu jest nieprawidłowa. W efekcie budzisz się niewyspany i z bólem głowy. Aby temu zaradzić rozszczelniaj okna na noc lub zamontuj w ramie okiennej specjalne wywietrzniki.

Następnie graj w zielone, czyli dodaj do aranżacji mieszkania rośliny doniczkowe. To naturalne filtry, które sprawią, ze oczyszczanie powietrza w domu będzie łatwiejsze, a dodatkowo urozmaicą stylizację mieszkania. najlepiej w tej roli sprawdzą się skrzydłokwiat, dracena odwrócona, aloes czy bluszcz pospolity.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Jak widzisz łatwo możesz sprawdzić, czy jakość powietrza w twoim domu jest dobra. Jeśli zobaczysz jeden z tych niepokojących sygnałów, nie trać czasu zacznij skuteczne oczyszczanie powietrza. Wszak w twoim domu ma panować przyjazna atmosfera.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny