Data modyfikacji:

4 najważniejsze zalety okapów wyspowych

Okapy to nie tylko użyteczne sprzęty, ale też bardzo atrakcyjne elementy wystroju naszych kuchni. Okapy wyspowe zapewnią nam komfort w trakcie gotowania - przedstawiamy ich cztery najważniejsze cechy.

Okap wyspowy to rodzaj wyciągu kuchennego, który montuje się do sufitu. Najczęściej umieszcza się go na środku kuchni nad wyspą, na której znajduje się płyta grzewcza.

Rodzaje okapów wyspowych

Wyróżniamy pięć głównych typów okapów wyspowych, wśród których każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie:

 • okapy nowoczesne: dobrze wykonane, przeznaczone najczęściej do kuchni minimalistycznych
 • okapy okrągłe: inaczej zwane cylindrycznymi, montowane są do sufitu za pomocą specjalnej konstrukcji; dostępne w różnych kolorach, mają interesujący design
 • okapy prostokątne: wyposażone w regulowany komin, dzięki któremu łatwo można dopasować ich wysokość do indywidualnych potrzeb
 • okapy dekoracyjne wiszące: są to ekskluzywne wyciągi kuchenne, które wyglądem przypominają finezyjne lampy
 • okapy rustykalne: najlepiej odnajdą się w kuchni retro lub w stylu hiszpańskim
 • 1. Wysoka wydajność

  Wyciągi wyspowe cechują się także wysoką wydajnością, co oznacza, że są w stanie przefiltrować powietrze minimum 6 razy w ciągu godziny.

  Czarny okap wyspowy firmy Toflesz wybierany jest przez klientów, którzy cenią jakość i estetykę wykonania. Sprzętem można sterować zdalnie za pomocą dołączonego pilota. Okap do kuchni Milenio wyposażony jest w funkcję timera, a sterowanie sensorowe (dotykowe) umożliwia łatwy i szybki wybór dowolnej funkcji. Wyciąg wykonany jest z mocnego szkła hartowanego oraz wysokiej jakości stali lakierowanej (do wyboru opcja czarna albo biała).

  2. Ciekawe wzornictwo

  Wyciągi kuchenne weszły na polski rynek w latach 90. Najpopularniejszym modelem były wtedy okapy teleskopowe. Wśród nich nie było jednak zbyt wielkiego wyboru. Od tego czasu sytuacja się diametralnie zmieniła. Producenci dbają o to, by okap cechował się dobrą pracą oraz najwyższej klasy wzornictwem, dzięki któremu idealnie wpasuje się do naszej kuchni.

  Modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest okap ELICA SHINING COPPER. Jest on przeznaczony do innowacyjnych, nowocześnie urządzonych kuchni. Wykonano go z luksusowych, niezwykle trwałych materiałów.

  Okap wyspowy FALMEC IRIS należy do okapów rustykalnych wykonanych przez renomowanego włoskiego producenta. Urządzenia tej marki cechuje nowoczesna forma i nietuzinkowe wzornictwo, które idą w parze z efektywnymi rozwiązaniami technologicznymi.

  Okap FALMEC IRIS zamontowany w kuchni będzie jej piękną ozdobą. Kopuła wyciągu wykonana została ze stali lakierowanej a rama - z niewybarwionego drewna (możemy wybrać, czy będzie to tulipanowiec czy jesion), co oznacza, że można ją samodzielnie pomalować na wybrany kolor.

  3. Cicha praca

  O cichym okapie mówimy wtedy, gdy poziom dźwięku na początkowych biegach (I-II) nie przekracza 50 dB, co można porównać do dźwięków, jakie towarzyszą zwykłej rozmowie.

  Szlachetny, wyrafinowany kolor i nowoczesna stylistyka. To cechuje okap kuchenny wyspowy GLOBALO Cylindro Isola, którego głośność wynosi jedynie 46 dB! Przeznaczony jest głównie do przestronnych, innowacyjnych kuchni. Połączenie stali nierdzewnej INOX oraz stali lakierowanej proszkowo na kolor fioletowy nadaje urządzeniu elegancji.

  Wyciąg GLOBALO Cylindro Isola posiada cztery punkty świetlne, rozjaśniające przestrzeń roboczą za pomocą oświetlenia Power LED. Okapem steruje się za pomocą klawiszy Soft-Touch, a regulację urządzenia ułatwia wyświetlacz LED. Dodatkowo, timer wyłączy urządzenie po ustawionym przez nas czasie (od 10 do 90 minut).

  4. Energooszczędność

  Podczas użytkowania okapów kuchennych niezwykle ważne jest oświetlenie w nich zastosowane. Tradycyjnie w wyciągach kuchennych montowano żarówki, aby płyta grzewcza była dobrze widoczna. Obecnie producenci coraz częściej podążają za rozwojem technologicznym i stosują, zużywające mniej energii elektrycznej, oświetlenie LED.

  Jednym z energooszczędnych okapów wyspowych jest poniższy model firmy Amica. Spełnia on najwyższe normy jakości, bezpieczeństwa, jest też przyjazny dla środowiska naturalnego. Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Oświetlenie diodowe zapewni przyjemny nastrój w kuchni i dużo mniejsze rachunki za prąd.

  Okapy wyspowe: wersja 2w1

  Wśród okapów kuchennych możemy odnaleźć również interesujący model wyspowo-sufitowy. To idealne rozwiązanie dla właścicieli kuchni, którzy nie chcą, by wyciąg był zanadto widoczny. W momencie, gdy kończy się gotowanie, okap chowa się w suficie. Wcześniej, na czas pracy, wysuwa się na ok. 10 cm i pochłania opary przez gęste filtry.

  Marka AKPO oferuje wyspowo-sufitowy wyciąg kuchenny MANADO. Został on wyprodukowany ze stali nierdzewnej szczotkowanej i szkła hartowanego.

  Dobre rozjaśnienie płyty kuchennej zapewnia oświetlenie LED, dodatkowo urządzenie posiada funkcję pochłaniania szczelinowego. Warto wiedzieć, że silnik zastosowany w okapie Manado można zamontować na kilka różnych sposobów – bezpośrednio na wyciągu, obok okapu lub w innym pomieszczeniu znajdującym się w mieszkaniu.

  Oto kilka cech okapów wyspowych, które są ważne z punktu widzenia użytkowników:

 • wykonanie z materiałów wysokiej jakości
 • oryginalne wzornictwo i niespotykane kształty, które pozwolą na dopasowanie urządzenia do różnych kuchni

 • cicha praca poniżej 50 dB
 • wysoka wydajność urządzenia
 • mniejsze zużycie prądu dzięki oświetleniu energooszczędnemu
 • Autor: Dawid Brandebura