Data modyfikacji:

4 triki, które ułatwią przedświąteczne porządki

Przedświąteczna porządki nie muszą być wykańczające. Przed przystąpieniem do najbardziej pracochłonnych prac warto sprawdzić, czy istnieją na nie szybsze i skuteczniejsze sposoby. Przedstawiamy kilka trików na domowe porządki.

Szorujesz i polerujesz, a mimo to nadal nie uzyskałaś pożądanego efektu? Przychodzimy z pomysłami na najbardziej uporczywe plamy i zabrudzenia. Prezentujemy triki na łatwe i skuteczne sprzątanie, które oszczędzą Twój czas i siły. Usprawnij swoje przedświąteczne porządki!

TRIK 1: Piekarnik

areal-lifehousewife.com

Piekarnik to jedno z tych miejsc w kuchni, dla którego musimy mieć najwięcej cierpliwości. Trudnych plam pozbędziemy się za pomocą wody i amoniaku.

Około pół szklanki amoniaku połącz z połową szklanki wody. Miseczkę z mieszanką wstaw do pustego piekarnika, zamknij drzwi i pozostaw na noc. Rano otwórz piekarnik i wyczyść zabrudzenia. Pozostawienie mikstury spowoduje, że wszelkie zabrudzenia będą znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia.

Uwaga! Amoniak ma drażniący zapach, dlatego przed otworzeniem piekarnika uchyl okno. Po otworzeniu wyjdź na kilka minut z kuchni, by zapach mógł się ulotnić. Po tym już spokojnie możesz zabrać się do pracy.

TRIK 2: Brudna kanapa

551eastdesign.blogspot.ca

Wyczyszczenia obicia kanapy nie należy do łatwych rzeczy. Co zatem zrobić, by usunąć z niej szpecące plamy? Warto wypróbować czyszczenie za pomocą gąbki (najlepiej białej lub w kolorze kanapy), szczotki, spryskiwacza i alkoholu izopropylowego, który jest łagodnym rozpuszczalnikiem organicznym - dostaniemy go m.in. w sklepach ze sprzętem medycznym.

551eastdesign.blogspot.ca

Ofertę alkoholu izopropylowego znajdziesz TUTAJ.

Napełnij spryskiwacz alkoholem i spryskaj nim plamę. Za pomocą gąbki staraj się mocno wycierać brudne miejsce. Zanieczyszczenia powinny przejść na gąbkę. Gdy będzie ona już mocno brudna, wymień ją, by nie przenosić ponownie plamy na kanapę. Pozwól kanapie wyschnąć. Kiedy czyszczone miejsce będzie całkowicie suche, użyj szczotki i kolistymi ruchami wyszczotkuj czyszczony obszar.

TRIK 3: Baterie prysznicowe

areal-lifehousewife.com

Zastanawiasz się, jak w łatwy sposób wyczyścić baterię prysznicową? Przyda nam się tutaj biały ocet, plastikowy woreczek oraz gumka.

Do woreczka wlewamy ocet i zakładamy go na baterię. Całość mocujemy gumką (do włosów lub recepturkę). Pozostawiamy na godzinę. Po upływie wskazanego czasu wystarczy wytrzeć baterię miękką ściereczką i gotowe.

Wskazówka: chcesz nadać kranom połysk? Zastosuj oliwkę dla dzieci. Miękką ściereczkę zwilż oliwką i przetrzyj nią baterie. Metalowe elementy będą lśnić jak nowe.

TRIK 4: Dywan

Plamy z jedzenia i brud w łatwy sposób usuniemy za pomocą mieszanki z octu i wody. Co więcej, ocet to bardzo dobry eliminator nieprzyjemnych zapachów. Wymieszany z wodą ocet aplikujemy na plamy za pomocą spryskiwacza, przykrywamy wilgotną ściereczką i prasujemy ją przez około 30 sekund. W zależności od stopnia zabrudzenia możemy wydłużyć ten czas lub powtórzyć całą czynność.

Na grafice: 1. Ocet spirytusowy, 1,56 zł; 2. Spryskiwacz plastikowy, 5,83 zł; 3. Spryskiwacz plastikowy, 29 zł 

Autor: Natalia Malko