Data modyfikacji:

5 błędów, które popełniamy podczas sprzątania łazienki

Łazienka rządzi się swoimi prawami – do tego pomieszczenia nie możesz przykładać takiej samej miarki, jak do reszty domu. Dotyczy to też sprzątania łazienki - trzeba tu dołożyć szczególnych starań, aby uzyskać higieniczną czystość. Przekonaj się więc, jakich błędów unikać podczas porządkowania swojej łazienki.

W łazience dużo się dzieje. Panuje tu zazwyczaj wyższa temperatura, niż w innych pomieszczeniach w domu, a i wilgotność powietrza przewyższa inne miejsca. Jeśli do tego dojdzie jeszcze obecność toalety i kilka innych czynników, łazienka okazuje się być miejscem szczególnie przyjaznym dla raczej niechcianych przez nas lokatorów. Jeśli nie chcesz, aby bakterie i zarazki panoszyły się po twojej łazience, podczas następnych porządków w domu zrób nieco dłuższy przystanek w łazience. Wcześniej jednak przekonaj się, jakich błędów unikać podczas sprzątania łazienki.

Przeczytaj też: 6 miejsc, o których zapominasz podczas sprzątania domu

Nie używasz rękawiczek ochronnych

Jeśli ty też jesteś w gronie zapominalskich, którzy ciągle pomijają rękawiczki podczas sprzątania łazienki, powinieneś czym prędzej to zmienić. Skóra to nasza naturalna bariera, która pełni funkcję ochronną dla organizmu, więc nie ma sensu narażać jej na szwank poprzez kontakt z silnymi środkami czyszczącymi. A przecież takie właśnie stosujemy zazwyczaj podczas sprzątania łazienki. Nie wspominając już o tym, że chemikalia mogą sprawiać, że twoje dłonie będą wyglądać nieestetycznie – spękany naskórek i matowe paznokcie z pewnością nie będą miłym wspomnieniem po porządkach w łazience. Dlatego zanim złapiesz za gąbkę i środek czyszczący, nałóż rękawiczki ochronne.

Nie dajesz czasu środkom czyszczącym

Wiadomo – sprzątanie to nic przyjemnego i pewnie większość z nas szybko chce mieć to za sobą. Niestety w tym przypadku pośpiech nie jest dobrym doradcą. Jeśli natychmiast zmywasz środki czyszczące z porządkowanej powierzchni, to nie dajesz im czasu, aby skutecznie usunęły wszystkie bakterie. Bo przecież jak na pewno wiesz, w łazience aż się od nich roi. Nie myśl jednak, że ci niewidoczni dla oczu lokatorzy twojej łazienki skupiają się jedynie wokół muszli klozetowej. Jest ich mnóstwo też wokół odpływu umywalki, brodzika czy wanny, a także przy uszczelkach oraz fugach.

Dlatego jeśli chcesz utrzymać higieniczną czystość w swojej łazience, pozwól środkom czyszczącym działać. Rozprowadź je na sprzątanej powierzchni i zostaw na kilka minut. Dzięki temu zyskasz pewność, że większość bakterii i szkodliwych związków zostanie usunięta.

Zdajesz się tylko na chusteczki odkażające

To bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie – wyciągasz chusteczkę z opakowania, przecierasz nią powierzchnie w łazience i gotowe. Niestety – gdyby sprzątanie było takie proste, pewnie nie kręcilibyśmy tak nosami, gdy wypada dzień porządków w domu. W przypadku chusteczek odkażających sprawa ma się trochę tak, jak w przypadku zbyt szybkiego zmywania środków czyszczących – kilka szybkich ruchów zwilżoną chusteczką nie załatwia sprawy.

Lepszym rozwiązaniem jest wielorazowa ściereczka, którą co pewien czas będziesz po prostu prać. Po pierwsze za jej pomocą rozprowadzisz środek czyszczący i wyszorujesz sprzątane miejsce. Po drugie jest to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ chusteczki odkażające po użyciu od razu lądują w koszu, a do posprzątania łazienki trzeba ich zużyć naprawdę sporo. To z kolei oznacza niepotrzebne generowanie kolejnych odpadów.

Nie czyścisz pralki

Czy wiesz, że pralka również wymaga regularnego czyszczenia? Jeśli dotychczas myślałeś, że sam fakt, iż w urządzeniu pierzesz swoje ubrania, załatwia sprawę, to jesteś w dużym błędzie. Otóż osad z proszków i płynów do prania, zabrudzenia oraz wilgoć stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów. Przynajmniej raz w miesiącu nastawiaj zatem program czyszczenia bębna oraz kontroluj stan filtrów urządzenia, co przyczyni się do przedłużenia jego trwałości. Zwróć uwagę również na szufladkę, za pomocą której uzupełniasz proszek do prania oraz płyny. Osady często zbierają się właśnie w jej zakamarkach, dlatego przynajmniej raz w miesiącu warto umyć szufladę pralki pod strumieniem ciepłej wody.

Zapominasz o kilku sprawach

Zasłonka prysznicowa, dozowniki na mydło, mydelniczki czy wreszcie kubeczki na szczoteczki do zębów – tobie tez zdarza się zapominać o myciu tych przedmiotów? Podczas sprzątania łazienki nie ma miejsca na kompromisy – musisz solidnie podejść do sprawy, bo przecież tu chodzi o twoje dobre samopoczucie. Musisz bowiem wiedzieć, że łazienka jest newralgicznym miejscem. Podczas spłukiwania wody w sedesie bakterie są rozpryskiwane wraz z wodą nawet na wysokość 1,5 metra! Później te drobinki wody wraz z niechcianymi gośćmi lądują na wszystkich łazienkowych sprzętach. O ile dla zdrowego człowieka nie stanowią one większego zagrożenia, o tyle w przypadku dzieci i osób chorych, może mieć to znacznie gorsze skutki. Staraj się zatem podchodzić do sprawy skrupulatnie.

Które z powyższych błędów zdarzało ci się popełniać? A może udało ci się uniknąć wszystkich potknięć? Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź, jedno jest pewne – w łazience musi panować porządek.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny