Data modyfikacji:

5 rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim zaczniesz urządzać kuchnię

Urządzasz swoją wymarzoną kuchnię? W myślach wybierasz już płytki na ścianę, meble i akcesoria kuchenne, którymi udekorujesz pomieszczenie? Nie tak szybko! Zanim zaczniesz wykańczać pomieszczenie, musisz rozważyć kilka istotnych kwestii. Sprawdź więc, jakie decyzje należy podjąć, zanim urządzisz się w kuchni na dobre.

Gniazdka elektryczne

Jeśli twoja kuchnia ma być funkcjonalna, zanim jeszcze zaczniesz wybierać płytki na ścianę czy meble kuchenne, dwa razy pomyśl o gniazdkach elektrycznych. W kuchni potrzebujesz ich naprawdę wiele, bo niektóre sprzęty będą do nich podłączone na stałe – zmywarka, lodówka, piekarnik czy okap kuchenny to urządzenia, których raczej nie będziesz odłączać od zasilania, gdy zabraknie ci miejsca na podpięcie tostera. Do tych gniazd należy dodać jeszcze kolejne na różnego rodzaju małe urządzenia AGD, jak właśnie toster, ekspres do kawy, młynek, czajnik itd.

Warto umieścić je w kilku punktach w ramkach składających się z kilku gniazd. W ten sposób efektywniej wykorzystasz przestrzeń na blacie roboczym. Jeśli w twojej kuchni jest wyspa warto doprowadzić również do niej przewody. W takim przypadku idealnie sprawdzają się gniazdka nablatowe.

Trójkąt roboczy

Słyszałeś kiedyś o kuchennym trójkącie roboczym? To taka złota zasada w aranżacji kuchni, dzięki której zapewnisz sobie wygodę korzystania z pomieszczenia. Chodzi tu o to, że najważniejsze sprzęty w pomieszczeniu, czyli lodówka, kuchenka oraz zlew powinny być rozmieszczone na planie wierzchołków trójkąta. W efekcie twoja droga do przygotowania posiłku zacznie się przy lodówce, z której wyciągniesz produkty spożywcze, następnie przejdziesz do zlewu, gdzie wszystko to umyjesz, a ostatnim przystankiem będzie blat roboczy przy kuchence. To w teorii ma sprawić, że unikniesz niepotrzebnej krzątaniny między poszczególnymi sprzętami kuchennymi.

Zasadniczo w kuchni wszystko kręci się właśnie wokół opisanych wyżej wierzchołków trójkąta. Ten układ powinien też zdeterminować twoje kolejne decyzje aranżacyjne. Bo np. obok lodówki warto zorganizować szafkę spiżarnianą, w której będziesz przechowywać produkty spożywcze nie wymagające niskiej temperatury. Obok zlewu powinna znaleźć się zmywarka. Z kolei przy kuchence należy zostawić wolną powierzchnię na blacie roboczym, ponieważ zapewnia to wygodę podczas gotowania.

Oświetlenie

Jeśli wciąż bagatelizujesz kwestę światła w pomieszczeniach, zanim zaczniesz wykańczać swoją kuchnię, definitywnie musisz zmienić swoje podejście. Otóż światło w kuchni, jak nigdzie indziej w, ma szczególne znaczenie. Wystarczy, że przypomnisz sobie te wszystkie szybkie kanapki czy inne przekąski przygotowywane w środku nocy. A jeśli wieczorne ekscesy w kuchni przyjdzie ci wykonywać w kiepskim świetle, przypłacisz to najpewniej nie tylko wyrzutami sumienia z powodu nocnego podjadania, ale też skaleczeniami od noża. Jeśli dodam do tego jeszcze, że światło zdobi pomieszczenie to wynik tej układanki jest szalenie prosty – światło w kuchni robi robotę.

Główny punkt oświetleniowy w aranżacji kuchni służy ogólnemu oświetleniu pomieszczenia. I tu sprawdza się stara zasada, która mówi, że jeśli cos jest do wszystkiego, to jest do niczego. Otóż główne źródło światła nie zapewni ci wygody korzystania z pomieszczenia. Bo wyobraź sobie – przygotowujesz posiłek na blacie roboczym, a źródło światła masz za plecami. Efekt? Nic nie widzisz, a stąd już prosta droga do bolesnego skaleczenia.

Dlatego dobre oświetlenie kuchni powinno składać się z kilku elementów. Po pierwsze zaplanuj oświetlenie blatu roboczego. Źródła światła możesz zamontować np. pod rzędem szafek wiszących. A jeśli rezygnujesz z nich i w miejsce klasycznych mebli kuchennych powiesisz otwarte półki, ciekawym rozwiązaniem są np. kinkiety lub lampy wiszące nad blatem. Nie zapominaj też o oświetleniu wyspy kuchennej – nad nią najlepiej jest powiesić lamę wiszącą, z której światło padać będzie bezpośrednio na blat roboczy wyspy.

Klasyczne szafki czy szuflady?

W aranżacji kuchni szalenie ważne jest wygodne przechowywanie naczyń i produktów spożywczych. Jeśli chodzi o meble kuchenne, a dokładniej o dolny rząd szafek należy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – czy wybierasz klasyczne szafki z półkami czy wysuwane szuflady. Te pierwsze są niestety mniej praktyczne i z czasem niewygodne w użytkowaniu.

Bo wyobraź sobie, że podczas gotowania potrzebne są ci akcesoria kuchenne, które jak na złość utknęły gdzieś w najdalszym zakątku szafki. Efekt? Musisz nurkować do wnętrza szafki i przekopywać się przez wszystkie zgromadzone w jej wnętrzu szpargały. W przypadku szuflad sprawa jest znacznie łatwiejsza – wysuwasz je i już – masz łatwy dostęp do wszystkich zgromadzonych w jej wnętrzu akcesoriów. Wybór wydaje się oczywisty, ale sprawa nie jest taka prosta – szuflady, zwłaszcza te osadzone na prowadnicach z systemem zwalniającym, są droższym rozwiązaniem, niż zwykłe szafki z półkami.

Zaplanuj miejsce na kosz na śmieci

To zdecydowanie najbardziej newralgiczny punkt w kuchni. I nie chodzi tu jedynie o sam fakt, gdzie powinien być zlokalizowany kosz. Tradycyjnie większość z nas umieszcza pojemnik na śmieci w szafce zlewozmywakowej. Ale warto jeszcze przemyśleć, jak to wszystko zorganizować. Po pierwsze dobrym patentem są szafki, do której konstrukcji przytwierdzonych jest kilka zasobników na śmieci – to wygodny sposób na segregację odpadów. Warto również wyposażyć się w dodatkowe akcesoria jak np. pokrywki z filtrem węglowym. Dzięki nim całość będzie wyglądać estetyczniej, a filtr sprawi, że nieprzyjemne zapachy z pojemnika nie będą rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny