Data modyfikacji:

6 złych nawyków, które rujnują twój budżet domowy

Zastanawiasz się, dlaczego utrzymanie domu tak dużo cię kosztuje? Nie wiesz, dlaczego twój domowy budżet ciągle szwankuje? Bardzo możliwe, że twoje plany oszczędnościowe rujnują złe nawyki i przyzwyczajenia. Przekonaj się zatem, jakich zachowań unikać, aby podreperować kondycję swojego domowego budżetu.

Bałagan w kuchni

Myślisz, że nieporządek w kuchni i lodówka wypchana po brzegi oraz stosy zapasów bezładnie piętrzące się w szafkach uchodzą ci na sucho? Niestety, bałagan to pierwszy krok do marnotrawstwa w kuchni. A to sporo kosztuje. Jak podaje magazyn Business Insider Polska w naszym kraju marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności. Zgodnie z wyliczeniami serwisu, przeciętny Polak wyrzuca miesięcznie do kosza jedzenie o wartości 50 zł. Łatwo możesz policzyć, ile to wynosi w skali całej twojej rodziny.

Dlaczego wyrzucamy jedzenie? Bo kupujemy go za dużo i w efekcie przekraczany jest jego termin przydatności do spożycia. Łatwo bowiem zapomnieć o jogurtach, wędlinach czy serkach upchniętych gdzieś w najdalszym kącie lodówki za stertami innych produktów. Jeśli zatem chcesz podreperować swój budżet domowy, kupuj mniej i zadbaj o dobrą organizację przechowywania żywności w twojej kuchni. Porządek da ci lepszy ogląd w sytuacji i dzięki temu unikniesz przeoczenia kolejnych produktów, a w efekcie przekroczenia dopuszczalnego terminu spożycia.

Przeczytaj też: Jak nie marnować jedzenia?

Twój domowy czynnik latte

Niestety, tym razem nie będzie o przyjemności picia kawy. Słyszałeś kiedyś o czynniku latte? To zjawisko opisane przez amerykańskiego dziennikarza finansowego Davida Bacha. Pod tym enigmatycznym mianem kryją się drobne wydatki, jak właśnie szybka latte na wynos w drodze do pacy, kanapka w biurowej stołówce czy inne drobne wydatki domowe, które rujnują twój budżet. Zastanawiasz się, jak jedna kawa może rujnować twoje finanse?

Otóż jeśli to jedna kawa, nie masz problemu z czynnikiem latte. Ale jeśli codziennie paradujesz z kubkiem modnej kawiarni, który kosztuje cię nawet kilkanaście złotych, łatwo policzyć, że w skali miesiąca może wyjść z tego całkiem pokaźna kwota. A jak te drobne grzeszki mają się do marnotrawstwa pieniędzy w twoim domu? Bardzo podobnie – twój domowy czynnik latte to te wszystkie magazyny czy książki, których i tak nie przeczytasz. Kolejne dekoracje czy tekstylia, które trafiają zapomniane gdzieś na dno szafy. Szukając oszczędności w domowym budżecie zastanów się zatem, jaki jest twój czynnik latte i postaraj się go wyeliminować. Bo jeśli się nad tym zastanowić, to faktycznie kolejne poduszki, zasłony czy drobne dekoracje nie są aż tak niezbędne.

Tryb czuwania drąży twój portfel

Ty też pozostawiasz urządzenia elektroniczne w swoim domu w tzw. trybie czuwania? Nie daj się jednak zwieść, że uśpienie sprzętów nic nie kosztuje. Otóż jak skrupulatnie wyliczył Michał Szafrański, autor popularnego bloga jakoszczedzacpieniadze.pl, tryb czuwania w jego gospodarstwie domowym kosztuje prawie 250 zł rocznie. Wydaje ci się, że to niewiele? Fakt, może i nie jest to zawrotna kwota, ale gdybyś po prostu zgubił 250zł, to pewnie nie przeszedłbyś nad tym do porządku dziennego ot tak, prawda?

Dlatego oszczędzanie w twoim domu powinno uwzględniać również wyłączanie urządzeń elektronicznych – przecież tryb czuwania, który teoretycznie ma oszczędzić twój czas potrzebny do uruchomienia urządzenia, tak naprawdę niepotrzebnie drenuje twój portfel. Ponadto wyciągaj z gniazd zasilania ładowarki, ponieważ one również pobierają prąd.

Nie oszczędzasz wody

Lubisz wylegiwać się w wannie pełnej gorącej wody lub podczas brania prysznica nie zakręcasz ani na chwilę kurka z wodą? Jeśli zastanawiasz się, gdzie podziewają się twoje pieniądze, odpowiedź może być bardzo prosta – trafiają do kanalizacji. Radio Zet podaje, że statystyczny Polak dziennie zużywa około 150 litrów wody, z czego aż 40% przeznaczamy na kąpiel. Ilość tą można łatwo zmniejszyć chociażby poprzez częstsze korzystanie z prysznica, niż wanny. Z kolei jeśli przy twoim domu znajduje się ogród, który z lubością pielęgnujesz warto zbierać deszczówkę.

Problemy z ogrzewaniem mieszkania

Ogrzewanie mieszkania to kolejne znaczące wydatki, które przyczyniają się do uszczuplania twojego domowego budżetu. Zwłaszcza, jeśli nie podchodzisz do tematu z głową. Serwis Rynek Pierwotny wyliczył, że koszt ogrzania 120 metrowego domu przy użyciu gazu to około 2700 zł w sezonie. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt ogrzania wody użytkowej. Wydatki na ogrzewanie można skutecznie zmniejszyć dzięki zmianie nawyków, chociażby poprzez odpowiednie wietrzenie mieszkania w zimie – gdy otwierasz okna, zakręć grzejniki i wietrz krótko a intensywnie. Postaraj się uszczelnić okna i drzwi i zakręcaj kaloryfery zawsze wtedy, gdy idziesz spać lub opuszczasz mieszkanie. Bajecznie proste, prawda?

Nie porównujesz cen

Urządzasz dom, meblujesz pokój dziecięcy czy stylizujesz swoje domowe biuro –aranżacja wnętrz może cię słono kosztować. Zwłaszcza, jeśli zakupy robisz pod wpływem impulsu. Porównywanie cen pozwoli ci zaoszczędzić naprawdę sporo. Poza tym podchodząc z chłodną głową do kwestii zakupów będziesz mógł je dobrze przemyśleć. Podczas weryfikowania cen możesz też przecież sprawdzić opinie innych użytkowników i w rezultacie przekonać się, czy dany produkt na pewno jest trafnym wyborem.

Ty też masz na sumieniu te złe nawyki, które sprawiają, że wydatki domowe urastają do niebotycznych rozmiarów? Jak widzisz, niewiele trzeba, aby zmienić te zachowania. Wbrew pozorom szukanie oszczędności w domu nie jest wcale wielkim wyzwaniem, a korzyści, jakie zmiana nawyków przyniesie, mogą sprawić, że twój domowy budżet będzie znacznie stabilniejszy.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny