Data modyfikacji:

7 grzechów głównych w aranżacji salonu

Kiepskie oświetlenie, niewygodne meble i do tego źle dobrane dekoracje – w aranżacji salonu łatwo można wpaść w pułapkę. Jeśli chcesz uniknąć wnętrzarskiego fiaska, przekonaj się jakie błędy najczęściej popełniamy w aranżacji pokoju dziennego.

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale po chwili coś zaczyna zgrzytać. Aranżacja salonu to prawdziwa wnętrzarska układanka. Trzeba pogodzić ze sobą nie tylko walory użytkowe pomieszczenia, ale też dodatkowo sprawić, aby było wygodne, przytulne i do tego wszystkiego jeszcze prezentowało się świetnie. W wystroju pokoju dziennego nie trudno zatem o aranżacyjną wpadkę. Niestety, te dekoracyjne niepowodzenia nie uchodzą nam na sucho – przecież w pokoju dziennym zazwyczaj odpoczywamy, dlatego nie ma tu miejsca na błędy. Przekonaj się zatem jakich wpadek unikać.

Przeczytaj też: 7 grzechów głównych w aranżacji sypialni

Źle dobrane oświetlenie

Ten błąd potrafi razić i to dosłownie. Oświetlenie w pokoju dziennym powinno składać się z kilku punktów. Źródło światła umieszczone centralnie na suficie pełni funkcję oświetlenia ogólnego, co znaczy, że pozwala swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Jednak gdy leżysz wygodnie na sofie może być ono męczące dla twojego wzroku, nie wspominając o tym, że główny punkt oświetleniowy nie zapewnia komfortowego światła np. podczas czytania.

Dlatego właśnie w aranżacji salonu nie może zabraknąć dodatkowych źródeł światła. W tej roli najlepiej sprawdzą się punkty boczne. Jeśli instalacja  została poprowadzona tak, że nie masz możliwości zamontowania kinkietów, postaw na lampki stojące podłogowe i biurkowe. Ustawisz je w kilku punktach pomieszczenia tuż przy strefie wypoczynkowej. W efekcie uzyskasz nie tylko nastrojowe oświetlenie, ale też łatwiej dostosujesz je do swoich aktualnych potrzeb.

Źle dobrane meble do salonu

Kolejny wnętrzarski grzech, który pokutuje zawsze wtedy, gdy chcesz wygodnie odpocząć w swoim pokoju dziennym. Źle dobrany komplet wypoczynkowy, czyli sofa i fotele będą nie tylko aranżacyjną solą w oku, ale też uniemożliwią komfortowy relaks. Zanim wybierzesz sofę, przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby. Odpowiedz sobie na pytania, jak często podejmujesz gości, a co za tym idzie, czy potrzebujesz większej kanapy? W jakiej pozycji najbardziej lubisz oglądać telewizję? Jeśli na leżąco, warto postawić np. na sofę z rozkładanym podnóżkiem. Ile osób zazwyczaj korzysta jednocześnie z pokoju – od tego zależy przecież liczba mebli w salonie.

Przeczytaj też: 7 grzechów głównych w aranżacji kuchni

Pod ścianą

Wielu z nas uważa, ze jedynym słusznym rozmieszczeniem mebli w salonie jest ulokowanie ich pod ścianą. Po przeciwnej stronie pomieszczenia stawiamy telewizor i gotowe. Fakt, to rozwiązanie jest idealną receptą na aranżację naprawdę małego pokoju dziennego, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, jednak w większych pomieszczeniach nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Po pierwsze przy takim układzie pozostaje sporo niewykorzystanej przestrzeni. Po drugie trudno osiągnąć wrażenie przytulności. Przykładowo sofa i fotele ułożone w podkowę lub kształt litery L w znacznie większym stopniu sprzyjają kameralnej atmosferze, jaka panuje w pokoju dziennym. Pamiętaj, że twój komplet wypoczynkowy to nie jest stała zabudowa – zanim finalnie trafi pod ścianę, testuj inne układy.

Źle zawieszone dekoracje

To może nie jest błąd aranżacyjny tego kalibru, co źle dobrane meble do salonu lub nieodpowiednie oświetlenie, jednak ma duży wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Zbyt nisko lub zbyt wysoko zawieszone plakaty czy obrazy w mniejszym stopniu spełnią swoja rolę dekoracyjną, niż gdybyś powiesił je mniej więcej na wysokości 1,5 metra od poziomu podłogi. Skąd taka wysokość? Centralna część twoich plakatów lub obrazów powinna znajdować się na wysokości wzroku. W takim przypadku układ galerii ściennej będzie najbardziej optymalny.

Aby uniknąć takiej dekoracyjnej wpadki w aranżacji salonu, warto też pamiętać też, że galeria ścienna rządzi się nie tylko prawami symetrii. Układ plakatów i obrazów na ścianie może być daleki od klasycznej symetrii, ważne jednak, aby mieć na niego ciekawy pomysł.

Za mały stolik kawowy

Kolejny mebel do salonu i kolejny problem. Stolik kawowy jest nieodłącznym elementem aranżacji pokoju dziennego, jednak często wybieramy zbyt mały model. Jeśli siedząc na fotelu lub na krańcu sofy musisz z niej wstać, aby odłożyć na stolik kubek lub książkę, to wiedz, że coś jest na rzeczy. Wielkość stolika kawowego powinna być dostosowana do kompletu wypoczynkowego. Chodzi przede wszystkim o to, aby móc wygodnie do niego sięgnąć z praktycznie każdego krańca sofy.

Źle dobrany dywan

Nie dość, że nie spełni swojej roli, to jeszcze będzie wyglądał źle. Dodatkowo za mały dywan optycznie pomniejszy wnętrze. Aby uzyskać dobry efekt aranżacyjny postaraj się, żeby dywan przynajmniej częściowo zachodził pod spodnią część mebli do salonu. W takim przypadku siedząc na kanapie lub fotelu, twoje stopy nie będą miały kontaktu z chłodną posadzką, a dywan będzie się dobrze komponował z pozostałymi meblami w salonie.

Za dużo lub za mało

Umiar to naczelna zasada, jaką powinniśmy kierować się w aranżacji salonu. Dotyczy ona zarówno doboru mebli, kolorów do salonu oraz dekoracji. Każde odstępstwo od tej reguły to prosta droga do aranżacyjnej wpadki. Zacznijmy jednak od kolorów. Tych w stylizacji pokoju dziennego nie powinno być zbyt wiele. Przede wszystkim wybierz jedną barwę bazową, do której dobierzesz uzupełniające kolory do salonu. Pamiętaj jednak, że w jednym pomieszczeniu nie należy stosować maksymalnie 4 odcienie.

Więcej na ten temat przeczytasz w: Kolory na salonach, czyli najlepsze kolory do pokoju dziennego

Przejdźmy teraz do dodatków i dekoracji. To one pozwalają ci na większe dekoracyjne szaleństwo. Dodatki możesz łatwo zmieniać i przestawiać, dlatego są bezpieczniejszym sposobem urozmaicania aranżacji wnętrza, niż kolorystyka. Nawet jeśli przesadzisz z dodatkami i poczujesz, że przytłaczają one pomieszczenie, zawsze możesz przenieść je do innego pokoju.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny