Data publikacji:

Aranżacja akwarium krok po kroku

Kompleksowa aranżacja akwarium to sztuka, która nie różni się aż tak bardzo od malarstwa. Dobierając odpowiedni zbiornik, a także poszczególne ozdoby oraz gatunki roślin i ryb, akwarysta musi brać pod uwagę podobne zasady, co artyści pracujący z pędzlem i płótnem. Tłumaczymy krok po kroku, jak zacząć aranżować wygląd naszego akwarium.

aranżacja akwarium
Aranżacja akwarium lub tzw. aquascaping, wymaga sporej wiedzy oraz dużych nakładów pracy, ale uzyskane efekty potrafią olśnić i zaskoczyć oglądających nasze dzieło. Najlepsze kompozycje akwarystyczne przypominają obrazy i są dopracowane przez autorów w najmniejszych detalach. Rozpoczęcie przygody z tym hobby nie jest jednak trudne. Warto zaznaczyć, że aranżacja akwariów w dużej mierze odnosi się do zbiorników typowo roślinnych, w których ryby są jedynie wizualnym uzupełnieniem krajobrazu.

Wybór stylu akwarium

Podobnie jak w przypadku szkół malarstwa, także w akwarystyce istnieje wiele różnych stylów aranżacji i budowy akwariów. W dużym stopniu determinują one wielkość oraz kształt zbiornika i narzucają nam pewne określone ramy estetyczne, które wiążą się z wyborem konkretnych gatunków roślin, ryb, a także wszelkiego rodzaju ozdób, takich jak korzenie.

Wybór konkretnego stylu jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących amatorów, sztywne zasady oraz ogrom dostępnych w sieci poradników i informacji związanych z każdym z nich, pomoże w szybkim czasie osiągnąć zadowalające efekty. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych szkół aranżacji akwariów.

Akwarium holenderskie

Tradycyjny styl aranżacji akwariów roślinnych, który powstał w Holandii. Akwaria tego typu są zawsze dużymi, prostokątnymi zbiornikami zamkniętymi lub na stałe zabudowanymi w szafie. Niezasłonięta pozostaje jedynie przednia ściana akwarium. Jest ono w ponad 70 procentach wypełnione wieloma roślinami, które posadzone są na kilku planach, w zależności od ich rozmiaru.

W tle znajdują się najwyższe i najbardziej rozłożyste gatunki, a z przodów najmniejsze i najniższe. Celem akwarysty jest stworzenie tu harmonijnej i atrakcyjnej wizualnie (kolory, faktura, kształty) kompozycji roślinnej. Nieliczne ryby są tu tylko dodatkiem ożywiającym podwodny pejzaż. Akwaria holenderskie wymagają stałego przycinania i przesadzania roślin.

Akwarium naturalne

Styl spopularyzowany w latach 80. przez Takashiego Amano. Są to akwaria słodkowodne, których projekt ma przywodzić naturalnie wyglądające krajobrazy. Styl korzysta z reguł opracowanych na potrzeby tradycyjnych japońskich ogrodów.

Rośliny podlegają tu ciągłej opiece, ale akwarysta stara się ingerować w taki sposób, by nie zakłócić harmonii i wrażenia „dzikości” pejzażu. Styl jest bardzo elastyczny i często pozwala się w nim na dowolne korzystanie z kawałków drewna lub naturalnych kamieni. Nie ma też szczególnych wymagań, jeżeli chodzi o wielkość akwarium, może mieć ono zarówno 60 jak i 200 litrów.

Akwarium Iwagumi

Bardzo popularny i minimalistyczny styl aranżacji akwariów. Jego nazwa wzięła się z języka japońskiego i oznacza formację skalną. Ściany akwariów Iwagumi nie powinny być w żaden sposób zasłonięte. W ich wnętrzu posadzone są jedynie niewielkie i niskie zielone rośliny trawiaste, które nie mogą zdominować skalnego krajobrazu, tworzonego zazwyczaj przez co najmniej trzy różniące się rozmiarami kamienie (naturalne lub sztuczne), które tworzą wizualne centrum kompozycji. Aranżowanie akwarium krok po kroku

Koncept

Jeżeli jedynie luźno inspirujemy się popularnym stylem aranżacji lub mamy zamiar spróbować czegoś zupełnie nowego, w pierwszej kolejności powinniśmy opracować koncept tego, co chcemy osiągnąć w akwarium. Możemy zdecydować się np. na przygotowanie bajkowego pejzażu z kolorowymi ozdobami i domkami lub zaaranżować naturalnie wyglądające skałki z grotami lub dno egzotycznego jeziora.

Wybór tła

Tło to kwestia, w której mamy sporą dowolność. Możemy pomalować tylną szybę, użyć dedykowanej do tego celu foli samoprzylepnej lub korka. Zaleca się jednak używanie ciemnych i naturalnych barw, najlepiej granatu lub czerni, które będą świetnie kontrastować z dobrze oświetlonymi roślinami i rybkami, podkreślając wymyślone przez nas kompozycje.

Ustalenie kompozycji w akwarium

Układ akwarium zdeterminuje, w jaki sposób będziemy sadzić rośliny i przygotowywać dodatkowe elementy ozdobne. Rozróżniamy trzy podstawowe typy kompozycji:
  • wypukły – rośliny i ozdoby skupiają się w centralnej części zbiornika. Układ najczęściej używany w akwariach opierających się na wykorzystaniu dużych elementów drewnianych, budowli lub skałek;
  • wklęsły – rośliny i ozdoby skupiają się po bokach zbiornika, w jego centrum znajdziemy jedynie najniższe i najmniejsze gatunki, które dodatkowo najczęściej rosną w tle;
  • trójkątny – najwyższe rośliny i ozdoby skupiają się tylko z jednej strony zbiornika.

Jakie rośliny do akwarium?

Rośliny w dużej mierze zadecydują o charakterze akwarium. W dobrze urządzonym, pojedynczym zbiorniku może znajdować się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu różnych gatunków. Warto pamiętać, że kwestie estetyczne to niejedyna zasada.

Ryby akwariowe

W wypadku, gdy zależy nam na zachowaniu kompozycji roślinnych, warto wybrać gatunki, które nie będą ryły w podłożu oraz podjadały liści. W dobrze zaaranżowanych akwariach krajobrazowych znajdziemy zazwyczaj jeden lub kilka starannie dobranych gatunków zwierząt. Nie odwracają one uwagi oglądających i stanowią uzupełnienie całości, posiadając kontrastujące kolory lub kształty komponujące się z formacjami florystycznymi, takie jak np. popularne paletki i dyskowce.

Dodatki do akwarium

Są to wszelkiego rodzaju dodatki akwarystyczne, takie jak korzenie, kamienie, sztuczne skałki, budowle i makiety. Mogą one być niewielką wisienką na torcie, która subtelnie uzupełnia projekt, albo równie dobrze centralnym punktem akwarium, wpływającym na jego całokształt i odbiór.
Autor: Michał Kułakowski