Wybór stylu akwarium
Podobnie jak w przypadku szkół malarstwa, także w akwarystyce istnieje wiele różnych stylów aranżacji i budowy akwariów. W dużym stopniu determinują one wielkość oraz kształt zbiornika i narzucają nam pewne określone ramy estetyczne, które wiążą się z wyborem konkretnych gatunków roślin, ryb, a także wszelkiego rodzaju ozdób, takich jak korzenie.
Wybór konkretnego stylu jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących amatorów, sztywne zasady oraz ogrom dostępnych w sieci poradników i informacji związanych z każdym z nich, pomoże w szybkim czasie osiągnąć zadowalające efekty. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych szkół aranżacji akwariów.
Akwarium holenderskie
Tradycyjny styl aranżacji akwariów roślinnych, który powstał w Holandii. Akwaria tego typu są zawsze dużymi, prostokątnymi zbiornikami zamkniętymi lub na stałe zabudowanymi w szafie. Niezasłonięta pozostaje jedynie przednia ściana akwarium. Jest ono w ponad 70 procentach wypełnione wieloma roślinami, które posadzone są na kilku planach, w zależności od ich rozmiaru.
W tle znajdują się najwyższe i najbardziej rozłożyste gatunki, a z przodów najmniejsze i najniższe. Celem akwarysty jest stworzenie tu harmonijnej i atrakcyjnej wizualnie (kolory, faktura, kształty) kompozycji roślinnej. Nieliczne ryby są tu tylko dodatkiem ożywiającym podwodny pejzaż. Akwaria holenderskie wymagają stałego przycinania i przesadzania roślin.
Akwarium naturalne
Styl spopularyzowany w latach 80. przez Takashiego Amano. Są to akwaria słodkowodne, których projekt ma przywodzić naturalnie wyglądające krajobrazy. Styl korzysta z reguł opracowanych na potrzeby tradycyjnych japońskich ogrodów.
Rośliny podlegają tu ciągłej opiece, ale akwarysta stara się ingerować w taki sposób, by nie zakłócić harmonii i wrażenia „dzikości” pejzażu. Styl jest bardzo elastyczny i często pozwala się w nim na dowolne korzystanie z kawałków drewna lub naturalnych kamieni. Nie ma też szczególnych wymagań, jeżeli chodzi o wielkość akwarium, może mieć ono zarówno 60 jak i 200 litrów.
Akwarium Iwagumi
Bardzo popularny i minimalistyczny styl
aranżacji akwariów. Jego nazwa wzięła się z języka japońskiego i oznacza formację skalną. Ściany akwariów Iwagumi nie powinny być w żaden sposób zasłonięte. W ich wnętrzu posadzone są jedynie niewielkie i niskie zielone rośliny trawiaste, które nie mogą zdominować skalnego krajobrazu, tworzonego zazwyczaj przez co najmniej trzy różniące się rozmiarami kamienie (naturalne lub sztuczne), które tworzą wizualne centrum kompozycji.
Aranżowanie akwarium krok po kroku
Koncept
Jeżeli jedynie luźno inspirujemy się popularnym
stylem aranżacji lub mamy zamiar spróbować czegoś zupełnie nowego, w pierwszej kolejności powinniśmy opracować koncept tego, co chcemy osiągnąć w akwarium. Możemy zdecydować się np. na przygotowanie bajkowego pejzażu z kolorowymi ozdobami i domkami lub zaaranżować naturalnie wyglądające skałki z grotami lub dno egzotycznego jeziora.
Wybór tła