Efekt działania cyrkulatora jest praktycznie nieodczuwalny, ponieważ nie wywołuje on przeciągów – świetnie sprawdza się zatem w biurach, gdzie jest dużo dokumentów czy u osób chorych, starszych, a także przy małych dzieciach. Ogromną zaletą cyrkulatorów jest także to, że potrafią one znacznie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczenia. Co ważniejsze, takie urządzenie wpływa pozytywnie na zdrowie. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może powodować chroniczne zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, a nawet problemy skórne czy zapalenie zatok.
Warto dodać, że cyrkulatory osiągają najlepsze efekty w pomieszczeniach o minimalnej powierzchni 10 m2 .
Skoro już wiesz, jak działa cyrkulator, zapewne zastanawiasz się, czym różni się on od wentylatora. Ten ostatni jest w stanie jedynie ochłodzić powietrze w pomieszczeniu. Sprawdza się zatem wyłącznie w upalne dni lub w miejscach, gdzie wymagana jest niższa temperatura. Z wentylatora będziecie zatem korzystać głównie latem, a z cyrkulatora także zimą. Co więcej, wentylator działa głównie punktowo i wywołuje przeciąg. Cyrkulator z kolei wpływa na temperaturę całego pomieszczenia i tak jak już wspominaliśmy, nie wywołuje przeciągów.
Jeśli chcecie cieszyć się wysokiej jakości sprzętem, który posłuży wam wiele lat, to koniecznie przeczytajcie, jakie parametry są w cyrkulatorach powietrza najważniejsze.
Im cyrkulator działa ciszej, tym łatwiej skupić się na pracy czy innych codziennych czynnościach. Poza tym, dzięki niskiemu poziomowi hałasu, cyrkulator będzie można ustawić nawet w pokoju małego dziecka. Głośność cyrkulatorów jest mierzona w decybelach (dB). Im niższa będzie ta wartość, tym lepiej.
Dobrej jakości cyrkulator musi mieć regulowaną prędkość – szybszy tryb pracy warto ustawić w większych pomieszczeniach, a wolniejszy w mniejszych pokojach.
Do pomieszczeń o powierzchni nie większej niż 20m2 sprawdzą się już cyrkulatory o mocy 20 W. Do pokoi powyżej 20 m2 polecamy cyrkulatory o mocy 60 W i więcej. Czy na rynku znajdziecie jeszcze mocniejsze urządzenia? Tak. Cyrkulatory przemysłowe mają moc od 120 do 200 W.
Chodzi o możliwość regulacji głowicy, co pozwala ustawić cyrkulator w jak najbardziej optymalnej pozycji.
Najlepsze będą cyrkulatory w całości wykonane z metalu lub aluminium. Taka konstrukcja sprawia, że całe urządzenie jest o wiele bardziej wytrzymałe i stabilne.
W małych pomieszczeniach do 20 m2 świetnie sprawdzi się cyrkulator stołowy. W większych pokojach najbardziej wydajne są cyrkulatory podłogowe.