Data modyfikacji:

Jakie dekoracje i ozdoby na parapet postawić pod oknem?

Parapet to miejsce wprost stworzone do dekorowania. Co prawda, jego zasadniczą funkcją jest zabezpieczenie wnęki okiennej, ale uzyskana w ten sposób płaszczyzna jest świetnie oświetlona i dobrze wyeksponowana, a co za tym idzie, stanowi idealne miejsce do stylizacyjnych eksperymentów. Oto kilka ciekawych pomysłów na dekoracje na parapet.
dekoracje na parapet

Dekoracje kwiatowe na parapet

To w zasadzie dość oczywisty pomysł w przypadku dekoracji na parapet okienny. Jednak jeśli chcesz, aby stylizacja wyglądała naprawdę ciekawie, obok roślin ozdobnych w doniczkach wykorzystaj jeszcze kilka ciekawych akcesoriów. To dobry patent na dekoracje na parapet w salonie, sypialni czy kuchni.
  • Kwietniki – jeśli chcesz, żeby twoje roślinne dekoracje na parapecie okiennym wyglądały jeszcze ciekawiej, warto dodać do stylizacji kwietniki i podstawki pod kwiaty. Dzięki temu trikowi zróżnicujesz poziom, na jakim znajdować się będą rośliny doniczkowe, a cała kompozycja będzie prezentować się jeszcze ciekawiej.
  • Szklarnie – szklarnie to bardzo modne dodatki do aranżacji wnętrz i świetnie sprawdzają się w roli ozdób na parapet w salonie czy sypialni. We wnętrzu szklarni możesz umieścić roślinę doniczkową i dzięki temu sprawisz, że twój zielony podopieczny będzie miał jeszcze lepsze warunki do wzrostu. Pod warunkiem, że do miniszklarni włożysz roślinę lubiącą suche warunki.
  • Makramy – jeśli na parapecie zabraknie ci już miejsca na doniczki, warto dodać do stylizacji wiszące kwietniki ze sznurków. To szczególnie dobry sposób na wyeksponowanie roślin o pokroju zwisającym, np. bluszczu, epipremnum złocistego czy filodendrona pnącego. Dekoracje kwiatowe na parapet plus te w makramach dodatkowo sprawią, że twoje mieszkanie będzie w mniejszym stopniu widoczne z zewnątrz.

Oświetlenie na parapecie

Dobrym pomysłem na dekoracje na parapet okienny jest oświetlenie. Światło padające z lampek czy świec odbijać się będzie w szybie okna, co dodatkowo podkreśli dekorację.

  • Lampka – na parapecie szczególnie dobrze prezentować się będą lampki biurkowe. Jeśli parapet jest dość wysoko osadzony, warto wybrać model z tekstylnym lub zabudowanym szklanym kloszem, dzięki czemu światło padające z lampki zostanie zmiękczone i nie będzie razić w oczy. 
  • Lampiony i świeczniki – to ciekawa opcja w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dzień staje się bardzo krótki. Nastrojowe światło padające z lampionów i świeczek może nieco odczarować niesprzyjającą aurę za oknem. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz postawić na dekoracje na parapet okienny tego typu, trzeba uważać na firany, zasłony i tekstylne rolety.
  • Sznury lampek – lampki LED na druciku to bardzo wdzięczny element dekoracyjny. Można je opleść wokół innych ozdób czy umieścić w szklanym pojemniku i w ten sposób uzyskać efektowny lampion DIY. W tej roli dobrze sprawdzą się szklane szkatułki, pudełka czy szklarnie – lampki w ich wnętrzu będą wyglądać bardzo klimatycznie. 

Szkło i ceramika

Jeśli szukasz sposobu na białe dekoracje na parapet, które staną się uniwersalną ozdobą, dobrą opcją będzie szkło i ceramika. W sprzedaży znajdziesz szereg ciekawych figurek czy wazonów z białej ceramiki. Modnym pomysłem są np. kompozycje wazonów utrzymanych w tej samej estetyce, które różnią się rozmiarem. Dobrym uzupełnieniem dekoracji na parapet tego typu będzie np. ciekawa taca czy drewniana deska.

Przeczytaj także: Mini szklarnie i szklane pudełka - modne dodatki do domu

Książki i czasopisma

Czy wiesz, że książki i magazyny świetnie sprawdzają się w stylizacji wnętrz? Wystarczy, że zajrzysz, co kryje się na Instagramie pod hasztagiem „shelfie”. Na zdjęciach pięknie wystylizowanych półek aż roi się od książek i czasopism. To przecież bardzo często pięknie wydane przedmioty. A jeśli dobrze leżą na półkach, to dlaczego by nie na parapetach?
 
Jeśli chcesz postawić na dekoracje na parapet okienny z uwzględnieniem książek i czasopism, dobrym patentem jest pogrupowanie okładek kolorystycznie lub zwrócenie ich grzbietem w stronę okna. Dzięki temu widoczny będzie blok stron, a książki prezentować się będą w bardziej stonowany sposób. Stosik książek lub gazet może posłużyć ci do wyeksponowania innych dekoracji na parapecie okna.
Jeśli postawisz na książkowe dekoracje na parapet okienny, kontroluj sytuację, zwłaszcza w zimie. Wtedy to pod wpływem działania ogrzewania centralnego na szybach skrapla się woda i jej nadmiar mógłby sprawić, że książki zawilgotnieją. 

Legowisko na parapecie

To może nie jest dekoracja na parapet okienny, ale aranżacja tego typu wygląda bardzo ciekawie. Nisko osadzony parapet witryny okiennej można zaaranżować jako wygodne siedzisko, które stanie się świetnym miejscem do czytania. Aby wykonać takie siedzisko, konieczne jest wzmocnienie parapetu lub wykonanie specjalnej zabudowy. Do tego dodaj jeszcze poduchy i koce, a parapet z pewnością będzie jednym z ciekawszych elementów wystroju mieszkania.

Plakaty i tablice

Do opisanego wcześniej zestawu dekoracyjnego warto dodać jeszcze plakaty i tablice. Parapet może się częściowo zamienić w galerię. Ramki z plakatami czy zdjęciami lub drewniane czy metalowe tablice będą ciekawym urozmaiceniem całości kompozycji. 

Jak stylizować parapet?

Jeśli chcesz, aby kompozycja dekoracji na parapety okienne dobrze się prezentowała i była widoczna, warto zadbać o spinki do firan czy zasłon. Dzięki nim materiał nie będzie zasłaniał stylizacji. Warto także dobierać ozdoby adekwatne do charakteru pomieszczenia, np. idealne dekoracje na parapet w kuchni to książki kucharskie i przedmioty powiązane z gotowaniem. Takie rozwiązanie sprawi, że kompozycja będzie prezentować się naturalnie.

Przeczytaj także:
  1. Shelfie, czyli półki ścienne w roli głównej
  2. Trendy w aranżacji wnętrz 2020
  3. Jak zaaranżować wnętrze w stylu boho?