Data modyfikacji:

Dom alergika: jak go sprzątać i urządzić?

Różnego rodzaju alergie dotykają coraz więcej osób – podobno cierpi na nie już co czwarty Polak. Dla zwiększenia komfortu codziennego życia, duże znaczenie ma zażywanie odpowiednich leków ale i to, czy uczuleni na co dzień przebywają w czystym i odpowiednio urządzonym otoczeniu. Dowiedz się, jak prawidłowo wyposażyć dom alergika i utrzymać w nim idealną czystość.

Roztocza: najwięksi wrogowie alergików

Alergicy nie mają lekko – przez większość roku są narażeni na reakcje powstałe wskutek styczności z pyłkami rozmaitych roślin i zanieczyszczeniami powietrza. Okazuje się, że nawet pozostanie w domu nie zawsze przynosi ulgę: również i tam na uczuloną osobę czekają pułapki, przede wszystkim w postaci roztoczy.

To mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które żywią się przede wszystkim ludzkim naskórkiem. Najbardziej uczulające są ich odchody oraz pancerzyki, które poprzez połączenie z krzem unoszą się w powietrzu, drażniąc drogi oddechowe alergików.

Podstawa to odkurzanie

W domu alergika, najważniejszym elementem porządkowej rutyny powinno być częste odkurzanie. Jednocześnie, nie powinna go wykonywać osoba uczulona, aby poprzez wzbudzanie do lotu cząsteczek kurzu nie zafundować sobie jeszcze gorszego samopoczucia.

Do odkurzania domu, najlepiej jest używać odkurzaczy z filtrem HEPA H12 – wychwytującym nawet najmniejsze cząsteczki; pyłki, roztocza, zarodniki grzybów. Warto wypróbować wygodny i ekonomiczny wariant odkurzacza bezworkowego – po zapełnieniu filtra zanieczyszczeniami, wystarczy, że opróżnisz go i umyjesz w ciepłej wodzie.

Pamiętaj, aby podczas odkurzania mieszkania wykorzystywać dołączone do odkurzacza, specjalne końcówki. Cienką nasadką dokładnie usuń pajęczyny oraz kurz z kaloryfera.

Aby ułatwić sobie zadanie, najlepiej zrezygnuj z gęstych, puchatych dywanów, które jedynie zatrzymują kurz. Należy również rozsądnie dobierać meble z tapicerką. O ile gładkie powierzchnie odkurzysz bez problemów, o tyle wszelkie tkaniny gromadzą włosy i ludzki naskórek – pożywkę dla roztoczy.

Jeśli jesteś przywiązany do ulubionych dywanów, powinieneś pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Nie musisz tego powierzać fachowcom: wystarczy, że wytrzepiesz dywan na zewnątrz co najmniej raz w tygodniu. Najlepiej robić to w trakcie słonecznej, lub mroźnej pogody – niskie temperatury oraz promienie UV w naturalny sposób zabijają roztocza. Identycznie należy postępować z wszelkimi, pluszowymi zabawkami alergika.

Wycieranie kurzu w domu alergika

Nie możesz zapomnieć również o regularnym usuwaniu kurzu z powierzchni płaskich. Wystarczy, że do wytarcia parapetów czy mebli użyjesz wilgotnej ściereczki. W każdym gospodarstwie domowym są jednak miejsca, które często zdarza się pomijać w trakcie sprzątania, gdyż, ogólnikowo mówiąc, nie widać na nich brudu. W przypadku domu alergika, jest to karygodny błąd. Podczas wycierania kurzu, nie pomijaj sprzętów AGD, wnętrz mebli i wszelkich zakamarków.

Ochrona przed grzybami w domu alergika

Nawet w okresie zimowym, powinieneś pamiętać o wpuszczaniu do mieszkania świeżego powietrza. Wysoka temperatura oraz wilgotność to warunki idealne do rozwoju roztoczy, ale i groźnych dla alergika grzybów. Nie przegrzewaj mieszkania, a wilgotność w nim utrzymuj na poziomie nieprzekraczającym 60%. Zasad tych należy przestrzegać ściśle, zwłaszcza w sypialni.

Grzyby oraz pleśnie są groźne nie tylko dla alergików. Drażnią szczególnie układ oddechowy, co po dłuższym czasie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku osób uczulonych, grzyb rozwijający się na ścianach da się we znaki szybko i wyraźnie.

Poza wietrzeniem mieszkania, przed grzybem na ścianach ustrzeżesz się, stosując specjalne farby antygrzybiczne. Najlepiej używać ich w pomieszczeniach podatnych na wilgoć, takich jak łazienka oraz kuchnia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś użył ich np. w pokoju dziecka – tego rodzaju preparaty są zupełnie bezpieczne dla osób z alergiami.

Antyalergiczna kołdra

Choć kołdry i poduszki wypełnione ciepłym pierzem przywodzą miłe wspomnienia dzieciństwa spędzonego u dziadków, dziś kompletnie się nie sprawdzają, a w domu alergika mogą stanowić ogromny problem. Ich czyszczenie można przeprowadzić właściwie tylko w specjalistycznych pralniach.

W domu każdego alergika obowiązkowo powinna znaleźć się kołdra i poduszki antyalergiczne. Tego typu tekstylia najczęściej wypełnione są poliestrem silikonowym, który można prać w warunkach domowych, nawet w temperaturze 95 stopni Celsjusza, co w zupełności eliminuje wszystkie alergeny.

Częste pranie ręczników i pościeli

Pościel w domu alergika należy zmieniać raz w tygodniu, natomiast ręczniki nie rzadziej, niż co 3 dni. Nie wystarczy jednak, że użyjesz dobrego środka do prania: tekstylia pierz w wysokich temperaturach (minimum 60 stopni), aby mieć pewność, że na dobre pozbędziesz się roztoczy. Warto zainwestować również w pralkę z specjalnym programem prania anty-alergicznego.

Dom to miejsce, w którym człowiek spędza sporą część życia – warto zadbać o to, by był przyjaznym azylem, również dla alergików. Po wprowadzając nowych nawyków i higienicznej rutyny, osoba uczulona odczuje ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach. Znasz inne metody na to, jak dbać o dom alergika? Daj znać w komentarzu!