Data modyfikacji:

Domowa biblioteczka. Meble, aranżacje, inspiracje

Kochasz czytać książki i je kolekcjonować? To znak, że w twoim mieszkaniu musi znaleźć się dobrze zaplanowana domowa biblioteczka. Jeśli księgozbiór ma się stać ozdobą mieszkania, a dostęp do książek ma być łatwy, musisz wysilić się nieco bardziej, niż po prostu poukładać książki na półkach. Oto garść wskazówek, które pomogą ci zaplanować domową bibliotekę.

Wprawdzie coroczne badania Biblioteki Narodowej pokazują, że poziom czytelnictwa w Polsce jest bardzo niski, jednak jednocześnie aktywni czytelnicy często sięgają po książki. Dlatego jeśli jesteś w tym gronie, domowy księgozbiór to powód do dumy i wymaga odpowiedniego wyeksponowania.

Domowa biblioteczka – gdzie ją umieścić?

Regały z książkami najlepiej jest umieścić w salonie lub domowym biurze. W tym pierwszym przypadku dobrze wyeksponujesz zgromadzony księgozbiór i będzie to wyraźny znak, jaka jest największa pasja gospodarza. Półki z książkami pozwolą dobrze zagospodarować ściany, dzięki czemu odpadnie ci aranżacyjna gimnastyka z doborem dodatków i dekoracji na ściany. Ładnie poukładane książki dodadzą też wnętrzu przytulności. Z kolei książki w domowym biurze będą się dobrze komponować z pozostałymi elementami wystroju, typowymi dla tego pomieszczenia. Dodatkowo księgozbiór może być inspiracją w twórczej pracy.

Regał na książki – jakie wybrać?

Teraz zastanówmy się, jakie regały na książki wybrać? Jeśli twoja kolekcja książek jest naprawdę pokaźna, dobrym rozwiązaniem jest wybór zabudowy, która będzie sięgać maksymalnie wysoko sufitu. W takim wypadku będziesz mieć co prawda utrudniony dostęp do najwyższych półek, ale za to dobrze wykorzystasz dostępną przestrzeń i pewnie długo nie będziesz narzekać na brak miejsca na książki. Jeśli jednak wolisz standardowe regały, których wysokość sięga około dwóch metrów, na ich szczycie możesz przechowywać zasobniki z różnymi domowymi akcesoriami czy po prostu dekoracje.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór regału z regulowaną wysokością półek. W tym przypadku możliwe będzie dostosowanie regału na książki do specyfiki twojej kolekcji – jeśli znajduje się w niej sporo książek o nietypowych formatach, albumów i innych wydawnictw, które odbiegają od standardowego rozmiaru książki, łatwiej będzie ci poukładać całe to książkowe towarzystwo na półkach. Szacuje się, że odległość między półkami powinna wynosić około 30 cm. Zwróć też uwagę na głębokość regału. Jeśli postawisz na zbyt pojemny regał na książki, przestrzeń na półkach może być nieefektywnie wykorzystana – wszak chcesz wyeksponować całą kolekcję, a nie układać książki w dwóch rzędach na jednej półce. Aby łatwo zmieścić książki na regale i jednocześnie nie marnować powierzchni, najlepiej jest postawić na regał o głębokości około 30 cm.

Domowa biblioteczka - układ książek

W tradycyjnych bibliotekach układ książek zawsze jest uporządkowany. Reguły układania książek wyznaczają najróżniejsze systemy klasyfikacji. Jaka idea powinna przyświecać porządkowaniu książek na półkach w domowej bibliotece? Masz sporo opcji do wyboru. Możesz zdać się na klasyczne rozwiązanie, czyli układ alfabetyczny wedle nazwisk autorów czy podział na klasy tematyczne. To dobry sposób, aby łatwo zorientować się w zawartości półek i szybko znaleźć poszukiwane woluminy w razie potrzeby.

Ale jeśli twoja domowa biblioteka ma wyglądać naprawdę spektakularnie, ciekawym pomysłem może być porządkowanie książek wedle koloru okładek. W takim układzie uzyskasz na swoich półkach na książki barwną kompozycję, która stanie się efektowną ozdobą pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma jeden minus – jeśli przyjdzie ci szukać konkretnego tytułu, musisz przypomnieć sobie kolor okładki.

Możesz też ciekawie kombinować z położeniem książek. Tradycyjnie stawiamy je na półkach w pozycji pionowej, ale dobrym pomysłem może być przełamanie tego schematu. Część książek ułożonych w pozycji horyzontalnej będzie urozmaiceniem całej stylizacji.

Domowa biblioteczka - stylizuj półki na książki

Wiesz, co to jest shelfie? W dużym skrócie, to pięknie wystylizowane półki. Trend ten wziął się z Istagrama, gdzie pod hasztagiem shelfie można znaleźć mnóstwo zdjęć pięknie ozdobionych półek. To dobry trop dla ciebie, jeśli chcesz, aby twoja domowa biblioteczna wyglądała naprawdę spektakularnie. W przypadku shelfie na półkach panuje przede wszystkim umiar. Świetnie sprawdza się tu zasada – co za dużo, to nie zdrowo. Twoje półki na książki również nie powinny uginać się pod ciężarem woluminów ani być wypełnione po brzegi. To po prostu nie będzie wyglądać dobrze. Lepiej jest dodać gdzieś dodatkowy regał na książki czy nawet półkę, niż sprawiać, że będą się niemal wysypywać z przeładowanych półek.

Kolejnym składnikiem udanego shelfie są dekoracje. Na twoich półkach na książki mogą się przecież znaleźć nie tylko twoje ulubione lektury, ale też właśnie ciekawe dodatki. To mogą być rośliny, ceramika, ozdoby drewniane czy szalenie modne obecnie mini szklarnie oraz szklane szkatułki. Tego typu ozdoby dodatkowo urozmaicą stylizację oraz sprawią, ze regały na książki nabiorą optycznie lekkości i nie będą przytłaczać całości pomieszczenia. Do kompletu możesz dodać też niewielkie plakaty i obrazki w ramkach. Jeśli wybierzesz plakaty nawiązujące tematycznie do literatury i np. oprawisz soje ulubione cytaty lub autograf znanego pisarza, cała kompozycja będzie spójna i efektowna.

Co warto jeszcze dodać do tego zestawu? Zadbaj o dobre oświetlenie swojej domowej biblioteki. Ciekawym patentem są lampki, które montuje się na szczycie regałów, a które pięknie podświetlają grzbiety książek.

Przeczytaj w portalu Ekspert.ceneo.pl - Ranking książek science fiction.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny