Data modyfikacji:

Dziel i koloruj! Color-blocking w małych wnętrzach

Małe mieszkania i ciasne pomieszczenia powinny pozostać jasne? Nuda! Odkryj, w jaki sposób ożywić mieszkanko kolorami.

Ostatnio wyczytałam, że Polacy mają jedne z najmniejszych mieszkań w całej Europie. Wiele osób marzy o życiu na więcej niż 50 m kw, ale ze względów finansowych musimy kurczyć nasze mieszkaniowe marzenia. Kto z Was mieszka na małym metrażu? Ręka do góry! Możemy przybić sobie piątkę.

Małe mieszkania narzucają nam spore ograniczenia. Co gorsza, bardzo często niewielka powierzchnia idzie w parze z kiepską ustawnością. W tej sytuacji sięgamy po sprawdzony już trik - jasne, stonowane kolory. To bardzo dobre rozwiązanie. Nie każdy chciałby spędzić kilka kolejnych lat w białej sypialni, białej kuchni, białej łazience, białym salonie, białym przedpokoju...

Przepraszam, czy wie pani, którędy do kuchni? Chyba się zgubiłem we własnym mieszkaniu.

Dziel i koloruj - color blocking

Pomoc przyszła jakiś czas temu prosto ze światowych wybiegów. Color blocking był/jest trendem, polegającym na zestawieniu kontrastowych, intensywnych kolorów. Połączenia są bardzo wyraziste i odważne. Żeby stworzyć taką stylizację, potrzebna jest wyobraźnia i dobre wyczucie barw. Efekt robi piorunujące wrażenie.

Architekci też dostrzegli potencjał w color blockingu. Tworzone tą metodą aranżacje wywołują spory entuzjazm i z drugiej strony - sporo wątpliwości. Tym bardziej, gdy rozważamy opcję w małych mieszkaniach. Czy kolor nie przytłoczy wnętrza? Czy pokój nie będzie wydawał się jeszcze ciaśniejszy? Nie!

Zainspirował nie projekt Marii Movchan, ukraińskiej projektantki. Na przykładzie małego mieszkania pokazała, jak ciekawie łączyć barwy i wzory z korzyścią dla niewielkich pomieszczeń. Zastosowała mocne barwy do wydzielania stref użytkowych: przedpokoju, kuchni, salonu. Mimo wyrazistych akcentów, jak np. żółta ściana, M wydaje się bardzo przestronne. Kolor nie skrócił pokojów.

Lekcja z tego przykładu:

  • używaj kolorów do wydzielania stref
  • kolory i wzory powinny się uzupełniać, w szczególności w otwartych przestrzeniach
  • jeśli masz mniej doświadczenia, wybierz maks. 2 kolory kontrastowe, które ograsz neutralnymi barwami (np. bielą, szarością)
  • wybieraj kolory, w otoczeniu których czujesz się dobrze
  • Autor: Cieplik