Data publikacji:

Geogenanthus ciliatus - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Geogenanthus ciliatus zwana jest czarną perłą wśród roślin Jest to bowiem bylina rzadka i kolekcjonerska, która w naturze porasta lasy tropikalne, zbocza gór Ekwadoru i niziny Peru. To bylina, która jest niezwykle elegancka i zachwyca szlachetnym, ciemnym kolorem, błyszczących liści. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej uprawy, pielęgnacji, a także kwitnienia. Na pewno będzie piękną ozdobą domowego parapetu. 
Geogenanthus ciliatus

Geogenanthus ciliatus - uprawa  

Geogenanthus ciliatus ma tak naprawdę ciemnozielone, a nie czarne liście, jeśli przyjrzeć się im z bliska. Mają również fioletowe odcienie. Są skórzaste i połyskujące, okrągłe i lekko pofałdowane. Same w sobie stanowią dekorację rośliny, a dodatkowo można liczyć na jej sezonowe kwitnienie. Co należy wiedzieć o Geogenanthus ciliatus i jego uprawie? Otóż ta roślina preferuje stanowiska zacienione, z pośrednim światłem słonecznym. Najlepiej czuje się w temperaturze od 18 do 25 stopni. Trzeba pamiętać, że nie lubi przeciągów.     

Jaka ziemia do geogenanthus ciliatus będzie odpowiednia?  

Przy uprawie geogenanthus ciliatus sprawdzi się ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych. Najlepsza będzie ziemia do roślin preferujących wilgotne podłoże, ale nie tolerujących zastojów wodnych, które prowadzą do chorób grzybowych i obumierania rośliny. W mieszance uniwersalnej potrzebna jest zawartość chipsów kokosowych, perlitu czy też keramzytu, które zapobiegają gniciu korzeni, a także zatrzymują powietrze w strefie korzeniowej. Podłoże powinno mieć odczyn pomiędzy 5,5 a 6,5 pH. W jego składzie powinny się znaleźć: ziemia kompostowa w ilości 30%, perlit oraz chipsy kokosowe w ilości po 20%, keramzyt w ilości 20% oraz piasek w ilości 10%. Taka proporcja składników najlepiej sprawdzi się dla geogenanthus ciliatus. 
Sprawdzi się także podłoże specjalistyczne, które składa się w 100% z naturalnej gliny. Są to bryłki, które nie zbrylają się i nie starzeją. Skutecznie zapobiegają przelewaniu rośliny. Takie podłoże sprawdzi się także dla początkujących, gdyż będą mieli pewność, że nie doprowadzą do gnicia systemu korzeniowego. Korzenie są dotlenione, a roślina zachowuje atrakcyjny wygląd. Nie ma problemów z grzybami, pleśnią, szkodnikami. Między granulami seramisu stale znajduje się powietrze.  
Działanie polega na tym, że po podlaniu cząsteczki powietrza wypierają wodę. Kiedy granule będą suche, czyli wchłoną wodę podłoże będzie nadal zawierało odpowiednią ilość wody potrzebną do życia rośliny. Nie trzeba obawiać się, że zbyt obficie podleje się roślinę, gdyż nadmiar wody odpłynie do podstawki. Powietrze jest stale obecne w porach granulek, zatem nie ma możliwości tego, że rozpoczną się procesy gnilne. Osoby, które są roztargnione przy pielęgnacji roślin doniczkowych, powinny wybierać właśnie takie podłoże dla roślin, które nie znoszą zastojów wodnych. Na pewno należy do nich Geogenanthus ciliatus.

Geogenanthus ciliatus - kwitnienie  

Skoro już wiadomo w jaki sposób przygotować podłoże dla geogenanthus ciliatus, warto dowiedzieć się więcej na temat kwitnienia. Otóż roślina pokrywa się pięknymi chabrowymi kwiatami z żółtymi pręcikami. Pięknie kontrastują one z ciemnymi liśćmi i prezentują się niczym rozgwieżdżone niebo. Na chabrowych płatkach kwiatów widoczne są delikatne włoski. 

Geogenanthus ciliatus - pielęgnacja  

Warto wiedzieć, że geogenanthus ciliatus nie potrzebuje wysokiej donicy, gdyż rozrasta się bardziej na boki niż w górę. Osiąga co najwyżej 15 cm wysokości. Trzeba zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza. Preferuje nawet taką wynoszącą 70%. Od wiosny do jesieni, czyli w okresie rozwoju geogenanthus ciliatus wymaga okresowego nawożenia. Należy używać nawozu do roślin zielonych co dwa tygodnie. Geogenanthus ciliatus wymaga też okresowego przesadzania, gdy system korzeniowy zbytnio się rozrośnie.  
Przy przesadzaniu należy pamiętać, by usunąć ok. 70% ziemi okalającej bryłę korzeniową. Na dno nowej doniczki należy wysypać warstwę drenażową keramzytu. Ta warstwa powinna zajmować ok. 20% objętości doniczki. Następnie należy wypełnić doniczkę częściowo podłożem, umieścić w niej oczyszczoną roślinę i uzupełnić podłożem.  
Kupując większy worek z podłożem można je wykorzystać jeszcze przez co najmniej rok. Istotne znaczenie ma tutaj jego przechowywanie w suchym miejscu i przepuszczalnym opakowaniu, czyli worku z papieru lub tkaniny. Przy pielęgnacji bardzo ważne jest zraszanie liści. Geogenanthus ciliatus jako roślina tropikalna lubi bowiem wilgotne warunki.   

Geogenanthus ciliatus - rodzaje  

Warto wiedzieć, że występującemu w Ekwadorze i Peru  geogenanthus ciliatus miejscowi przypisują lecznicze właściwości. Liście stosowane są na opuchlizny kolan, a także zewnętrznie na wzdęcia. Liście zalane zimną wodą to z kolei napar na robaki. Warto dowiedzieć się na temat rodzajów tej występującej jako dekoracja rośliny. Otóż nadaje się ona do terrarium lub wiwarium. Można zdecydować się na jeden z dwóch gatunków -  geogenanthus poeppigii oraz geogenanthus rhizantus.  
Geogenanthus ciliatus należy do rodziny Commelinaceae. Rośliny do uprawy doniczkowej świetnie sprawdzają się w oranżeriach. Kwiaty są efemeryczne i pozbawione nektaru, za to pełne pyłku. W przypadku geogenanthus poeppigii dno liścia jest fioletowe, a górna część jest zielona z ciemniejszymi zielonymi paskami. Powierzchnia liścia jest pomarszczona. Trzy górne pręciki są owłosione, a trzy dolne gładkie. Węzły i międzywęźla można zauważyć na łodydze. Warto dodać, że łodyga pokryta jest drobnymi brązowymi włoskami, a roślina wytwarza krótkie, podziemne rozgałęzione kłącze. Geogenanthus rhizantus także ma dekoracyjny i atrakcyjny pokrój.  
Szukając roślin doniczkowych o ciekawym pokroju i nietuzinkowym wyglądzie, warto zdecydować się na Geogenanthus ciliatus. Jest nie tylko kolekcjonerskim rarytasem ale również ma rzadko spotykany kolor, a ponadto przy zastosowaniu odpowiedniego podłoża jest bardzo łatwy w uprawie. Nie potrzebuje wysokiej doniczki i świetnie nadaje się na zachodnie, ale i południowe, przesłonięte parapety. Na pewno będzie stanowić urozmaicenie dla zgromadzonych w mieszkaniu roślin.  
Autor: Redakcja Ceneo