Data modyfikacji:

Grill na balkonie - można czy nie można?

Dyskusja na temat możliwości rozpalania grilla na balkonie od zawsze budzi kontrowersje. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak to wygląda z prawnego punktu widzenia – przeczytajcie poniższy artykuł!

Grill na balkonie a prawo

O tym, czy można grillować na balkonie od dawna toczą się debaty. Według prawa nie istnieje żaden oficjalny przepis zakazujący takiego działania, musimy jednak mieć na uwadze osoby trzecie – sąsiadów, dla których zapachy grillowanej kiełbaski, unoszące się z balkonu obok, mogą nie być do końca komfortowe. W dodatku coraz więcej wspólnot mieszkaniowych umieszcza w swoim regulaminie zapis informujący o tym, czy rozpalanie grilla na danym osiedlu jest dozwolone. Jeśli taki działanie będzie się powtarzać i mimo upomnień sąsiadów i zarządu nie zostanie zaprzestane – grillujący mogą otrzymać nawet pozew do sądu, a w rezultacie nawet stracić prawa do danego lokalu. Jeśli więc Wasi sąsiedzi uznają grillowanie na balkonie za zakłócanie porządku, mają prawo z takim wnioskiem do zarządu wystąpić, a także wezwać policję, która ma z kolei prawo do wypisania nam mandatu. Warto więc poza swoimi interesami zwrócić uwagę na sąsiadów i być może zapytać, czy mają obiekcję przed ewentualnym grillem (i koniecznie przeczytać regulamin wspólnoty).

Grill na balkonie a bezpieczeństwo

Jeśli sąsiedzi nie mają nic przeciwko a regulamin wspólnoty mieszkaniowej tego nie zakazuje – mamy szczęście. Rozpalamy grilla i… przede wszystkim musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jednym z głównych powodów, dla których rozpalanie grilla na balkonie budzi takie kontrowersje jest właśnie kwestia bezpieczeństwa. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, nagły podmuch wiatru i rozżarzone węgle mogą bardzo szybko znaleźć się nie tam, gdzie powinny – np. w naszym mieszkaniu – skąd droga do pożaru jest bardzo krótka. Strażacy przestrzegają, by zawsze pamiętać o wodzie , piasku czy gaśnica, które pozwolą szybko ugasić płomienie, które znalazły się poza grillem. Wszelkie łatwopalne materiały powinny znaleźć się poza zasięgiem ognia (najlepiej zostawić je w mieszkaniu)- lepiej ściągnijcie też firanki... Nie można też oczywiście zostawić grilla niepilnowanego. W dodatku musicie pamiętać, ze także grille elektryczne, choć nie przeszkadza innym mieszkańcom budynku tak, jak grill węglowy, mogą być ewentualnym źródłem pożaru – także w przypadku użytkowania takiego grilla konieczne będzie zastosowanie wyżej wymienionych środków bezpieczeństwa.

Grill na balkonie a hałas

Bardzo często to nie samo grillowanie stanowi największy problem dla naszych sąsiadów. Najczęściej są to towarzyszące grillowaniu hałasy związane z imprezą, często suto zakrapianą alkoholem, a także głośną muzykom, krzykami i po prostu zbyt głośnym zachowaniem. Zaafektowani dobrą zabawą bardzo często zapominamy, że nie jesteśmy w bloku sami i przestajemy zwracać uwagę na sąsiadów. Dlatego też, mimo że nie w regulaminie danego osiedla nie ma zakazu grillowania a sąsiedzi nie mieli do tej pory nic przeciwko, są oni jak najbardziej upoważnieniu do zmiany zdania i wezwania policji. Wtedy mandat za zakłócanie porządku  (i jego wysokość) nie powinien nas dziwić.

Zasada jest prosta – grillować generalnie można, trzeba natomiast we wszystkim kierować się kulturą osobistą i ponad własne widzimisię stawiać dobro i bezpieczeństwo innych. Wtedy na pewno unikniemy nieprzyjemnych doświadczeń.

A dla wszystkich miłośników grillowanej kiełbaski zestawienie 5 top-grilli idealnych dla grillowych mistrzów kuchni:

Miejsce 1 - Spirit S-320 Premium GBS grill gazowy Weber

Miejsce 2 - Weber Grill Performer Deluxe GBS grill węglowy Weber

Miejsce 3 - Weber Q 3200 grill gazowy

Miejsce 4 - Master-Touch GBS 57cm czarny grill węglowy Weber

Miejsce 5 - Weber Q 1200 Stand grill gazowy

Grillujecie na balkonie?

Autor: Oliwia Górska