Data publikacji:

Jaki grzejnik olejowy wybrać?

Grzejnik olejowy to urządzenie, po które sięgamy, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Zazwyczaj służy on do dogrzewania konkretnych pomieszczeń, by zachować komfort cieplny. Niektóre grzejniki olejowe są jednak na tyle wydajne, że mogą stanowić jedyne źródło ciepła w niewielkim pokoju czy łazience. Jak wybrać grzejnik olejowy, by sprawdzał się w każdej sytuacji? Czy energooszczędny grzejnik olejowy to dobre rozwiązanie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika olejowego. 
grzejnik olejowy jaki wybrać

Jak działa grzejnik olejowy?

Standardowy grzejnik olejowy przypomina wyglądem staromodny kaloryfer, składający się z żeberek. Nie jest to najbardziej designerski gadżet, jednak z pewnością spełnia swoją rolę. Na szczęście obecnie na rynku możemy spotkać bardziej nowoczesne urządzenia, które wyglądem dopasowują się do pięknie urządzonych wnętrz.
Grzejnik olejowy to urządzenie na prąd, a zatem musimy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym go umieszczamy, był swobodny dostęp do gniazdka elektrycznego. Po podłączeniu do źródła energii grzejnik stopniowo się nagrzewa i rozprzestrzenia ciepło po całej powierzchni pomieszczenia. 
Tradycyjny grzejnik olejowy pozbawiony jest nowoczesnej zabudowy ożebrowania. Z tego powodu nie występuje w nim naturalny cug, czyli ruch powietrza od góry do dołu urządzenia. Brak cugu sprawia, że grzejnik olejowy jest mniej wydajny niż ten, który takowy przepływ powietrza posiada. Jeśli więc zależy ci na dużej wydajności urządzenia, postaw na zabudowany grzejnik olejowy, gwarantujący większą wydajność. 

Jaki grzejnik olejowy na prąd wybrać? Najważniejsze parametry

Istnieje kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania grzejnika olejowego na prąd. Pierwszym i właściwie najważniejszym jest wydajność grzania. Na wydajność grzania wpływa moc urządzenia, a także liczba żeber. Ważna jest także zabudowa – jak już wspomnieliśmy, urządzenia z zabudową gwarantującą przepływ powietrza są znacznie bardziej wydajne niż te bez zabudowy. 
Jeśli jesteśmy już przy wydajności grzania, warto zwrócić uwagę na grzejniki olejowe z termostatem. Takie urządzenia sprawdzą się dobrze zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach. Termostat pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę grzejnika. Dzięki temu urządzenia o dużej mocy nie będą przegrzewały małych pomieszczeń. Termostat to naprawdę ważny element grzejnika olejowego. 

Jak dobrać moc grzejnika do wielkości pomieszczenia? 

Przyjęło się, że każde 100 W mocy grzejnika olejowego odpowiada 1 m2 pomieszczenia przy założeniu, że urządzenie to będzie jedynym źródłem ciepła. Do dogrzewania pokoju o metrażu około 10 m2 wystarczy grzejnik o mocy 1500 W. W przypadku pomieszczeń większych (20–30 m2) lepiej sprawdzi się grzejnik o wyższej mocy, np. 2500 W. 

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy?

Wspomnieliśmy powyżej, że w przypadku grzejników olejowych szczególnie istotna jest wydajność grzania, a ta często zależy od mocy grzejnika. Moc urządzenia natomiast przekłada się na to, ile prądu zużywa grzejnik olejowy. Czy korzystanie z tego typu gadżetu jest drogie? 
Przyjmijmy, że decydujemy się na zakup urządzenia o mocy 2000 W. Jest to grzejnik ze średniej półki – na rynku występują zarówno mocniejsze, jak i słabsze grzejniki olejowe. Jeśli grzejnik olejowy o mocy 2000 W będzie pracował w ciągu dnia przez godzinę, zużyje około 2 kilowatogodziny prądu. Trudno przyjąć, jak wysoką cenę zapłacimy obecnie za takie zużycie prądu, jednak dla potrzeb zobrazowania kosztów możemy założyć, że godzina pracy takiego grzejnika będzie kosztowała około 1,30 zł (z uwzględnieniem opłat dystrybucji energii elektrycznej). Możemy więc przyjąć, że w ciągu miesiąca zapłacimy średnio 39 zł za pracę grzejnika olejowego (30 dni po 1 godzinę dziennie). 

Grzejniki olejowe – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Moc grzewcza grzejnika olejowego to tylko jeden z elementów, na które warto zwrócić uwagę. Istotny może okazać się również sposób sterowania. Niektóre grzejniki wyposażone są jedynie w pokrętła, dzięki którym ustawiamy pożądaną temperaturę i inne parametry. Bardziej nowoczesne modele mają sterowanie elektryczne oraz wyświetlacze prezentujące wszystkie niezbędne informacje. Obecność pilota do sterowania grzejnikiem olejowym to ciekawy gadżet, jednak nie jest on niezbędny, choć ceniony przez wielu użytkowników. 
Dodatkowe funkcje grzejnika olejowego to również kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Nowoczesne modele wskazują dodatkowe informacje, jak np. aktualna temperatura otoczenia. Mają również timer, dzięki któremu możemy ustawić automatyczne wyłączanie i włączanie grzejnika olejowego. Niektóre grzejniki olejowe posiadają też specjalne funkcje nadmuchu, które bywają przydatne w większych pomieszczeniach. 
Design grzejnika olejowego czasem również ma znaczenie. Jeśli mieszkamy w designerskich wnętrzach, nie chcemy decydować się na tradycyjny grzejnik olejowy z żeberkami. W takim przypadku warto wybrać model, który wyglądem dopasuje się do otoczenia.

Grzejnik olejowy – jakiej firmy?

Firma produkująca grzejniki olejowe ma spore znaczenie. Zazwyczaj warto wybrać modele, pod którymi podpisuje się rozpoznawalna marka, mająca spore doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. W przypadku grzejników olejowych dużym zaufaniem cieszy się firma Sencor. Są to dobrze wykonane grzejniki olejowe o dużej mocy grzewczej. Charakteryzują się także niezawodnością, jednak ich ceny są stosunkowo wysokie. 
Alternatywą dla firmy Sencor mogą być grzejniki marki Ravabson. To również rekomendowane urządzenia, ale ich ceny są już nieco bardziej przystępne. Korzystnym stosunkiem ceny do jakości cieszą się także grzejniki olejowe firmy OPTI.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.