Data publikacji:

Jacuzzi ogrodowe – jakie wybrać?

Niewiele rzeczy jest tak relaksujących jak kąpiel w ciepłej, bąbelkowej wannie z hydromasażem. Jesteś zainteresowany stworzeniem w ogrodzie swojego prywatnego spa? Oto nasze propozycje najlepszych jacuzzi ogrodowych, a także kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem! Zobacz, dlaczego warto mieć jacuzzi ogrodowe i jakie wybrać.

jacuzzi ogrodowe

Jacuzzi ogrodowe: najważniejsze informacje

Marzy ci się coś bardziej ekstrawaganckiego niż basen do ogrodu? Może warto zdecydować się na własne jacuzzi ogrodowe? Jakie wybrać? Podpowiadamy.

  1. Dlaczego warto mieć jacuzzi ogrodowe?
  2. Jacuzzi ogrodowe – jakie wybrać?
  3. Wymiary i miejsce postawienia
  4. Materiał i obudowa
  5. Rodzaj dysz i funkcjonalność

Dlaczego warto mieć jacuzzi ogrodowe?

Ogrodowe jacuzzi to nie tylko świetny relaks i wypoczynek. Hydromasaż i ciepła woda łagodzą napięcie mięśni i bóle stawów, poprawiają krążenie krwi, a także wpływają pozytywnie na samopoczucie i zdrowie. Jednak tradycyjne, całoroczne jacuzzi to duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Czy oznacza to, że musisz zrezygnować z marzeń o swoim domowym spa? Nic z tych rzeczy!

Alternatywą dla modelu całorocznego jest jacuzzi dmuchane. Jest ono tańsze oraz łatwiejsze w montażu i utrzymaniu niż tradycyjne balie ogrodowe. Możesz je rozłożyć i złożyć w dowolnej chwili, nie tylko w ogrodzie – zamontować je możesz również na tarasie, a nawet w domu. Nie zajmuje ono więcej miejsca niż zwykły basen ogrodowy, a może także pełnić jego funkcję, ponieważ wystarczy wyłączyć podgrzewanie wody i pompy.

Dostępnych jest wiele modeli, a ich koszt różni się w zależności od modelu, rozmiaru, materiału wykonania i dodatkowych funkcji jacuzzi ogrodowego. Jakie zatem wybrać?

Jacuzzi ogrodowe – jakie wybrać?

Wymiary i miejsce postawienia

Nie wiesz, jakie jacuzzi dmuchane wybrać? Na początku musisz ustalić wymiary jacuzzi i to, ile osób powinno pomieścić. Producenci zazwyczaj oferują jacuzzi dmuchane dla dwóch, czterech lub sześciu użytkowników. Im większa liczba miejsc, tym większe wymiary basenu, a tym samym większa powierzchnia, którą musisz wygospodarować w ogrodzie.

Pamiętaj, że aby urządzenie pracowało dobrze, podłoże musi być stabilne i równe. Waga wypełnionego jacuzzi dmuchanego jest mniejsza od całorocznego. Jeśli jednak chcesz umieścić je na tarasie, dobrze jest znać jego obciążenie nośne oraz zadbać o odpowiednie odizolowanie powierzchni tarasu od wilgoci.

Do montażu jacuzzi ogrodowego potrzebny jest również dostęp do zasilania elektrycznego i ujęcia wody. Zwróć też uwagę na najbliższe otoczenie wybranego miejsca – rosnące nieopodal drzewa lub krzewy mogą gubić liście, które będą trafiać do wody. Spowoduje to nie tylko problem wyławiania resztek roślin i czyszczenia basenu, ale może też zaburzyć pracę pomp i filtrów.

Materiał i obudowa

Bardzo ważny jest materiał, z którego zostało wykonane jacuzzi ogrodowe. Jakie materiały wybrać? Podłoga i ściany boczne nowoczesnych jacuzzi wykonane są zazwyczaj z wytrzymałego na zniszczenia PVC. Grube, laminowane PVC jest niezwykle odporne na zniszczenia, ścieranie i promienie słoneczne. Aby konstrukcja była stabilna, warto zainwestować w model z mocnym stelażem i odpowiednią obudową.

Rodzaj dysz i funkcjonalność

Preferujesz bąbelki czy masaż wodny? Producenci oferują modele wyposażone w dysze powietrzne, wodne lub w wariancie z masażem wodno-powietrznym. Najczęściej wybierane są modele z dyszami powietrznymi, przez które tłoczone jest powietrze, które burzy wodę. Dobrej jakości modele mogą zawierać od 130 do nawet 160 dysz powietrza, jednak ich wadą jest to, że dysze te nie są regulowane.

Z kolei jacuzzi z masażem wodnym posiadają dysze, z których wypływa woda pod ciśnieniem, która masuje różne części ciała. Hydromasaże polecane są na łagodzenie bólów mięśni, bólów reumatycznych oraz osobom cierpiącym na choroby kręgosłupa.

Dostępne obecnie na rynku jacuzzi dmuchane często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak sterowanie za pomocą urządzenia mobilnego, wielokolorowe diody LED czy programowanie czasu włączenia i działania. Większość modeli posiada w zestawie wszystkie elementy niezbędne do jego instalacji oraz osprzęt, taki jak podgrzewacz wody, pompę czy filtr. Przy zakupie niektórych modeli możesz otrzymać także różne dodatkowe akcesoria, np. podkład pod basen, torbę do przechowywania lub pokrowiec zabezpieczający wodę.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Patrycja Hendzel