To świetny sposób na zaaranżowanie wnętrza w stylu loftu lub wystylizowanie nowoczesnych pomieszczeń. Beton architektoniczny to szalenie modny materiał wykończeniowy, który daje bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Przekonaj się zatem, jak wykorzystać beton dekoracyjny w stylizacji wnętrz.
Na wstępie muszę od razu zaznaczyć, że nie należy mylić go z konstrukcyjnym odpowiednikiem. Beton architektoniczny ma z nim wprawdzie wiele wspólnego, jednak różni się jedną zasadniczą kwestią – efektem dekoracyjnym, jaki daje. Powierzchnia wykończona betonem architektonicznym może mieć bowiem wyraźnie zarysowaną strukturę mieszaniny lub dawać niemal jednolite połączenie. Musisz jednak wiedzieć też o bardzo ważnym wspólnym mianowniku, jaki łączy beton dekoracyjny i konstrukcyjny. Jest to wytrzymałość. Powierzchnie pokryte betonem dekoracyjnym są bardzo odporne na uszkodzenia i zarysowania, dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać ten materiał w aranżacji nawet tak kłopotliwych pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia.
Przeczytaj też: Styl industrialny w małym mieszkaniu? Zamień wnętrze w klimatyczny loft
To świetny sposób na modną i wytrzymałą posadzkę. Beton architektoniczny na podłodze to szczególnie dobre rozwiązanie do mieszkań i domów, w których pomieszczenia tworzą otwartą przestrzeń. Betonową posadzkę można bowiem wykonać w sposób bezspoinowy, dzięki czemu na powierzchni podłogi nie ma widocznych miejsc, w których łączą się poszczególne partie. W efekcie podłoga tworzy jednolitą powierzchnię, co z pewnością zadowoli wszystkich tych, którzy w aranżacji wnętrz dążą do prawdziwej perfekcji.
Aby uzyskać efekt surowych betonowych ścian, możesz zdać się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest położenie dekoracyjnego tynku betonowego. Technika nakładania go jest bardzo prosta i poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujący domowy majsterkowicz. Jeśli chcesz, aby ściana dodatkowo zyskała surową fakturę, przypominającą naturalne odkształcenia i rysy betonu, wystarczy przesunąć po świeżej zaprawie suchym wałkiem malarskim. Alternatywnym rozwiązaniem do tynku betonowego, jest farba strukturalna, która będzie go imitować. Musisz jednak pamiętać, że o ile efekt dekoracyjny będzie bardzo podobny do prawdziwej betonowej ściany, o tyle powierzchnia będzie znacznie mniej wytrzymała.
Trzecim sposobem na ścianę w loftowym stylu są płyty betonowe na ścianę. W tym przypadku przytwierdza się je podobnie, jak zwykłe płytki lub przykręca do ściany za pomocą wkrętów. To dodatkowe urozmaicenie stylizacji, ponieważ pomiędzy płytami widoczne są zafugowane spojenia, dzięki czemu powierzchnia wygląda jeszcze ciekawiej.
Co ciekawe beton nie jest zarezerwowany jedynie dla dużych powierzchni. Materiał ten świetnie sprawdza się także w wersji mini, czyli w przypadku dekoracji i dodatków do aranżacji wnętrz. Na szczególna uwagę zasługują betonowe lampy, a w zasadzie betonowe klosze. Są one masywne i mają surowy wygląd, dają też ograniczone pole światła. Taka lampa będzie idealnym pomysłem np. do jadalni – dobrze oświetli stół, a jednocześnie jej światło nie będzie razić twoich oczu.
Ponadto zwróć również uwagę na szalenie modne betonowe doniczki i osłonki. Ich surowe i minimalistyczne wzornictwo świetnie kontrastuje z zielenią roślin. Bardzo efektownie prezentują się też betonowe podkładki na stół czy dekoracje ścienne.
Przeczytaj też: Najmodniejsze rośliny doniczkowe
Beton dekoracyjny świetnie sprawdzi się też na tarasie. Możesz pokryć nim nie tylko posadzkę, ale też przytwierdzić betonowe płyty na ścianę do elewacji, aby cała aranżacja miała bardziej spójny charakter. Dobierz do tego drewniane meble tarasowe i dekoracje oraz żywe rośliny, a klimatyczne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu gotowe. I co więcej – nie będziesz się martwic o ciągłą impregnację betonowych powierzchni czy negatywny wpływ czynników atmosferycznych – beton jest odporny również na ich działanie.
Powierzchnie wykończone betonem architektonicznym mają surowy charakter. Dlatego, jak już wspomniałam wcześniej, beton dekoracyjny jest świetnym sposobem na to, aby twoje mieszkanie nabrało nieco loftowego klimatu. Beton, obok cegły, szkła i metalu jest przecież podstawowym materiałem wykończeniowym stosowanym w stylu industrialnym. Dlatego jeśli stawiasz na przemysłową stylistykę, beton będzie strzałem w dziesiątkę. Zestaw go z białymi ścianami, metalowymi meblami i dekoracjami, dodaj do tego odrobinę szklanych elementów oraz surowe drewno, a przepis na wnętrze w stylu industrialnym gotowy.
Nie oznacza to jednak, że beton dekoracyjny będzie pasował jedynie do wnętrz urządzonych w stylu odwołującym się do pomieszczeń pofabrycznych. Nawet, jeśli hołdujesz skandynawskiemu minimalizmowi, możesz zdecydować się na beton architektoniczny – ma on przecież szaro-stalową kolorystykę, która idealnie pasuje do scandi. Ponadto materiał ten będzie świetnie komponował się z nowoczesnymi wnętrzami. Płyty betonowe na ścianę będą dobrze pasować do minimalistycznych mebli, a szaro-stalowa kolorystyka będzie idealnym tłem dla wnętrzarskich eksperymentów z barwami.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny