Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko porządku w domu?

Zastanawiasz się czasem, czy przez pokój twojego dziecka przeszło tornado? Ty też nie możesz się nadziwić, jaki bałagan potrafią zrobić maluchy? Niestety, zgodnie ze starą zasadą, że bałagan robi się sam, zazwyczaj trudno znaleźć winowajców całego tego rozgardiaszu. Dlatego jeśli chcesz, aby twoja pociecha utrzymywała porządek w swoim pokoju, nie ma co czekać na cud. Zacznij działać i naucz malucha, jak utrzymywać porządek w domu.

Pewnie nie raz słyszałeś powiedzenie, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Wielu interpretuje to porzekadło znacznie szerzej, twierdząc, że nie ma dobrej zabawy bez bałaganu. Fakt, o ile w trakcie zabawy zasady porządku w domu mogą zejść nieco na bok, o tyle po jej zakończeniu wszystko powinno wrócić do ładu. Tylko jak tu zachęcić malucha do sprzątania? Na pewno nie krzykiem! Istnieje kilka skutecznych sposobów na nauczenie dziecka sprzątania i porządku w domu.

Przykład idzie z góry

Chyba nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, że jeśli ty nie jesteś mistrzem porządku, to trudno będzie ci oczekiwać tego od dziecka. A musisz wiedzieć, że maluchy uwielbiają naśladować dorosłych. Jak podaje serwis Gazeta.pl, już po pierwszych urodzinach maluch zaczyna naśladować i kopiować zachowania rodziców. Czy wiesz, dlaczego dzieci uwielbiają zabawkowe sprzęty AGD, narzędzia i inne domowe przedmioty? Oczywiście dlatego, bo korzystają z nich rodzice.

Zatem pierwszym krokiem do nauki porządku w domu jest wymaganie od samego siebie dokładnie tego, co chcesz wykształcić w swoim dziecku. Zacznij od odkładania wszystkiego na miejsce, gdy skończysz tego używać. Ponadto porządki powinny wejść do twojego stałego rytuału w tygodniu. Musisz bowiem wiedzieć, że dzieci lubią powtarzalność – regularne następstwo po sobie niektórych wydarzeń daje im poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj też: Trudna sztuka porządku, czyli jak odkładać rzeczy na miejsce?

Wytłumacz, dlaczego bałagan jest zły

W pierwszych latach życia dziecka to rodzice są dla malucha największym autorytetem. Warto wykorzystać tę pozycję i użyć autorytetu rodzica, aby już za młodu kształtować w maluchu pozytywne postawy. Tłumaczenie, że bałagan jest zły pomoże ci przekonać dziecko do korzyści, jakie płyną ze sprzątania.

Jakich argumentów używać? Nie ma co owijać w bawełnę – wytłumacz maluchowi, że bałagan sprawia, że nie może znaleźć swoich ulubionych zabawek lub gdy leżą one byle jak rozrzucone, mogą się łatwo zniszczyć. Warto też wspomnieć, że rodzice lubią gdy w pokoju jest czysto, ponieważ to minimalizuje np. ryzyko, że maluch potknie się o jakiś przedmiot i upadnie.

Dawaj proste wskazówki

Wydawać by się mogło, ze polecenie posprzątaj pokój jest jasne jak słońce. Dla ciebie może i jest, ale zastanów się, czy twoje dziecko na pewno wie, jakie czynności powinny składać się na porządkowanie pokoju? Naukę zacznij zatem od wspólnego sprzątania i dawania prostych wskazówek. Opisuj kolejne czynności i mów dlaczego to robicie. Taka metoda małych kroczków będzie najskuteczniejszą drogą do celu, a sprzątanie nie będzie aż tak trudnym wzywaniem.

Dobrym sposobem na ułatwienie tego trudnego zadania, jest przygotowanie listy zadań, jaką trzeba wykonać podczas porządków w domu. W ten sposób wszystkie prace będą dla malucha zrozumiałe. W przypadku młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, świetnie sprawdzi się obrazkowa lista przedstawiająca np. ludzika z miotłą czy układającego zabawki itd.

Dobra organizacja przechowywania

Ta zasada sprawdza się świetnie nie tylko w przypadku dzieci, ale również i dorosłych. Bo jak utrzymać porządek w domu, jeśli nie masz wyznaczonego miejsca dla konkretnych przedmiotów lub po prostu przestrzeń do przechowywania jest w twoim mieszkaniu źle zorganizowana? Dlatego właśnie w pokoju twojego dziecka powinny znaleźć się różnego rodzaju zasobniki i kosze, do których maluch będzie odkładał zabawki. Im więcej tego typu organizerów, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest podpisywanie kolejnych pudełek. Początkowo mogą ku temu służyć symbole obrazkowe, które podpowiedzą maluchowi, gdzie powinny trafić klocki, a gdzie pluszaki.

Aby cały ten sprytny system przechowywania zadziałał i pomógł ci wykształcić w maluchu pozytywne nawyki, musi być przemyślany. Warto zdać się tu na zasadę wychowawczą opracowaną przez Marię Montessori. Słynna włoska pedagog przekonywała, że w pokoju dziecięcym wszystkie sprzęty powinny być dostosowane do wzrostu i umiejętności dziecka. Półki i regały zlokalizowane na takiej wysokości, aby maluch mógł samodzielnie odkładać na nich rzeczy, będą sprzyjały kształtowaniu samodzielności u dziecka.

Sprzątanie jako zabawa

To może wydawać się dziwne nawet dorosłym, bo któż lubi sprzątać? I jak to możliwe, żeby zamienić sprzątanie w zabawę? Wszystko zależy oczywiście od kreatywności rodzica. Możesz posiłkować się nawet tak prostymi trikami, jak sprzątanie na czas – kto pierwszy np. w ciągu kilku minut poukłada wszystkie zabawki lub posegreguje klocki? Porządkowanie pokoju można też połączyć z realizowaniem czynności ze wspomnianej wcześniej listy zadań. Wykonanie każdego podpunktu może wiązać się ze zdobywaniem kolejnych punktów, a za zgromadzenie konkretnej liczby maluch może oczekiwać niespodzianki.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny