Data modyfikacji:

Jak przechowywać warzywa? Czy konieczne jest przechowywanie warzyw w lodówce?

Jeśli zaczynasz zauważać, że w twojej domowej spiżarni coraz więcej warzyw się psuje, z pewnością zaczniesz sobie zadawać pytanie, czy na pewno magazynujesz je prawidłowo. Zepsuty pomidor czy papryka czasami każdemu może się przytrafić, ale jeśli psuje się większa część zapasów, powinna ci się zapalić czerwona lampka. Na szczęście przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach nie jest trudne, pod warunkiem, że będziesz pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Jak przechowywać warzywa, aby się nie psuły i zachowały pełnię smaku i wartości odżywczych?

warzywa

Przechowywanie warzyw – podstawowe wskazówki

Zacznijmy od podstawowych wskazówek mogących znacznie zmniejszyć ryzyko zepsucia się warzyw w domowej spiżarni. Papryka nie powinna leżeć obok żółtych warzyw, ponieważ szybciej stracić jędrność. Papryka w lodówce może leżeć, jednak dobrze czuje się też bez niej. Nie ustawiaj ogórków obok pomidorów, ponieważ będą żółkły.

Jak przechowywać warzywa w lodówce?

Aby warzywa w lodówce nie psuły się, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim dbaj o czystość w swojej chłodziarce. Regularnie (najlepiej raz w tygodniu) przecieraj szmatką lub ręcznikami papierowymi nasączonymi np. płynem do mycia szyb, wszystkie półki. Raz na kwartał zadbaj o generalne porządki i zweryfikowanie, czy wszystkie produkty znajdujące się w środku nadają się do jedzenia.

Półki i szuflady, w których zamierzasz trzymać warzywa, wyłóż papierowymi ręcznikami, które wchłoną ewentualną wilgoć znajdującą się na produktach. Nie trzymaj warzyw w plastikowych woreczkach! W miarę możliwości ucinaj produktom nać, ponieważ bez niej dłużej są świeże. Niedojedzoną marchewkę schowaj do szklanego lub plastikowego pojemnika.

Warzywa w lodówce: tak czy nie?

Lodówka wydaje się idealnym miejsce do przechowywania warzyw: odpowiednio schłodzone, bez dopływu światła doskonale zadba o zachowanie produktom świeżości. Tymczasem przechowywanie warzyw w lodówce w wielu wypadkach jest nawet niewskazane! Chłodziarka zadba co prawda o niską temperaturę, ale warunki, które w niej panują mimo wszystko mogą przyczynić się do zepsucia niektórych składników. W lodówce nie trzyma się przede wszystkim ziemniaków, cebuli, czosnku, ogórków, pomidorów. Pomidory i ogórki najlepiej czują się w koszach z wikliny, miskach lub papierowych torbach, natomiast cebula, czosnek i ziemniaki w zaciemnionych miejscach (np. szafka kuchenna). W ich towarzystwie dobrze odnajdą się również dynia i brokuły.

Przechowywanie warzyw w lodówce: jakie warzywa trzymać w lodówce? Jak przechowywać marchew, buraki?

W lodówce powinny się znaleźć m.in. szpinak, jarmuż, roszponka. Jak przechowywać sałatę i inną zieleninę? Najlepiej w miskach i otwartych pojemnikach przykrytych wilgotnymi papierowymi ręcznikami (można również wyłożyć nimi dno naczynia z sałatą). Nie można zakrywać ich szczelnie, ponieważ wtedy tworzą się rakotwórcze substancje.

W chłodziarce trzymaj również:

  • pieczarki: w temperaturze do 2 stopni Celsjusza,
  • szparagi: w misce z wodą, na niskiej półce,
  • imbir: np. w drzwiach lodówki, owinięty papierowym ręcznikiem.

Poza tym w lodówce bardzo dobrze czują się warzywa korzeniowe i kapustne, takie jak np. marchew, buraki czy różnego rodzaju kapusty. Jak przechowywać marchew w lodówce? Przechowywanie marchwi nie jest trudne. Zarówno ją, jak i inne warzywa korzeniowe trzymaj w najzimniejszym miejscu w lodówce, najlepiej w specjalnych szufladach, żeby za szybko nie wysychały.

Autor: Agnieszka Ragus