Data modyfikacji:

Jak przygotować dom na pojawienie się psa lub kota?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a dom bez kota to tylko zwykłe mieszkanie. Jeśli chcesz być odpowiedzialnym opiekunem czworonoga, do opieki nad zwierzęciem musisz podejść na serio. Przekonaj się więc, jak przystosować swój dom do pojawienia się w nim czworonożnego przyjaciela.

Przygarnięcie psa lub kota pod własny dach to duże wydarzenie. Można je śmiało porównać do pojawienia się dziecka w rodzinie – zwierzę może wprowadzić sporo zamieszania i wywrócić życie do góry nogami. Dlatego właśnie zanim wrócisz do domu ze swoim nowym podopiecznym, przygotuj wszystko jak należy – tylko w ten sposób staniesz się odpowiedzialnym opiekunem czworonoga, za co zwierzak na pewno odpłaci ci prawdziwą przyjaźnią.

Wyprawka dla psa i kota, czyli wszystko, co musisz mieć

Na pierwszy ogień weźmy wyprawkę dla kota. Mimo że chadzają swoimi ścieżkami, to wymagania mają bardzo wysokie. Zacznij oczywiście od misek na jedzenie i wodę. Warto postawić na te ceramiczne, ponieważ nie wpływają niekorzystnie na smak pokarmu czy wody i jednocześnie można je bez trudu umyć. Punktem obowiązkowym jest też drapak, który nie dość, że będzie miejscem zabaw, to jeszcze mruczek w nim zatopi pazurki, a nie w obiciu kanapy czy fotela.

Kolejna rzecz to kuweta i łopatka do usuwania sam-wiesz-czego. Do tego zestawu dodaj jeszcze transporterek, w którym będziesz przewozić zwierzaka np. do weterynarza. Legowisko możesz sobie odpuścić – kot i tak na pewno chętniej skorzysta z kartonu, w jakim jego łóżeczko zostanie dostarczone. Na koniec nie zapomnij o najważniejszym, czyli o zabawkach.

Z kolei wyprawka dla psa powinna zawierać kilka elementów, jakie znasz już z kociego ekwipunku – zasady doboru miseczek są dokładnie takie same. Ponadto obok tak oczywistych rzeczy, jak obroża, smycz, adresówka czy szelki, psu należy kupić legowisko, jeśli nie chcesz, aby zwierzak zajmował ci miejsce na kanapie. Do tego dobierz komplet zabawek (piłka, gryzak i szarpak), aby zwierzak się nie nudził w domu – to pozwoli zminimalizować ryzyko, że zacznie podgryzać twoje meble lub buty.

Reorganizacja przechowywania i bezpieczeństwo

Pojawienie się w domu psa lub kota oznacza nie tylko skompletowanie samej wyprawki, ale też pewne zmiany w samym mieszkaniu. Otóż musisz zweryfikować miejsce przechowywania niektórych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla zwierzaka. Jeśli w łatwo dostępnym miejscu przechowujesz np. butelki z chemią gospodarczą, piesek może się do nich dobrać. Podobnie sprawa się ma, jeśli chodzi o różnego rodzaju przewody. Bezładna plątanina kabli może być dla psiaka dużą pokusą. Dlatego jeśli twój pies w domu ma być bezpieczny, postaraj się zabezpieczyć newralgiczne miejsca tego typu.

Warto też zastanowić się, czy w mieszkaniu są miejsca, do których twój pupil nie powinien mieć z różnych przyczyn wstępu. Klatka schodowa, której pokonanie może być dla zwierzaka ryzykowne czy pokój dzieciaków, w którym chcesz utrzymać bezwzględny porządek – to tylko przykładowe części domu, które można oddzielić np. za pomocą bramek i barierek.

Z kolei wszędobylskie koty naprawdę potrafią wskoczyć w miejsca, które pozornie wydają się dla nich niedostępne. Dlatego aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, bo milusiński zrzuci jakąś doniczkę z kwiatkiem czy pamiątkową wazę, postaraj się nieco zmienić aranżację wnętrza. Czasem wystarczy przesunąć dekoracje w lewo lub w prawu, aby kot w domu nie narobił szkód. W przypadku mruczków warto też zabezpieczyć kuchenkę, zwłaszcza, jeśli w twoim domu gotuje się na płycie. Zwierzak przechadzający się po blacie kuchennym może się oparzyć zwiedziony zapachem jedzenia.

Zwierzęta w domu i porządek

Niestety, tu nie ma zmiłuj - pies w domu czy kot w mieszkaniu równa się bałagan. Sierść, drobny żwirek czy piasek to w tym przypadku reguła. Aby skutecznie walczyć z drobinkami zabrudzeń i kłębiącą się wszędzie sierścią, musisz wytoczyć solidne działa. Po pierwsze zaopatrz się w ręczniki, którymi będziesz obmywać psa po spacerze. Na wypadek znaczniej niepogody warto kupić dla psa specjalne płachty zapinane pod brzuchem. Dzięki nim zwierzak nie będzie tak ubrudzony błotem po spacerze. Natomiast w przypadku kotów dobrym patentem na żwirek wysypujący się z kuwety, jest dobór specjalnego modelu kociej toalety. Otóż w przypadku zadaszonych kuwet, z których wyjście znajduje się od góry, rozsypywanie żwirku jest znacznie ograniczone.

Kolejnym problemem jest sierść – jej kłęby już po kilku dniach z pewnością będą się gromadzić w zakamarkach mieszkania. Aby zminimalizować ten efekt, postaw na solidny sprzęt do wyczesywania sierści. Dotyczy to zarówno wyprawki dla kota, jak i psa. To łatwy sposób na zmniejszenie ilości zabrudzeń, jaka będzie pojawiać się w twoim domu. Ale niestety nie ma się co łudzić – samo czesanie zwierzęcia nie wyeliminuje problemu. Kot czy pies w domu oznacza konieczność regularnego odkurzania. Jeśli ma być ono skuteczne, systematycznie kontroluj stan filtrów w twoim odkurzaczu oraz poziom zapełnienia worka – dzięki temu urządzenie będzie cały czas działało maksymalnie efektywnie i w rezultacie skuteczniej usunie zabrudzenia.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

Śliska sprawa, czyli kwestia podłogi

Ta sprawa tyczy się przede wszystkim psów. Lakierowany parkiet, panele czy płytki podłogowe to podłoża, na których pies będzie się ślizgał. O ile w przypadku szczeniaków i małych ras problem jest niewielki, o tyle gdy poślizgnie się duży pies, może powstać z tego spory problem w postaci kontuzji. Poradzisz sobie z tym na kilka sposobów. Po pierwsze w newralgicznych miejscach możesz ułożyć dywaniki – nie dość, że twój pupil nie wpadnie w poślizg, to jeszcze urozmaicisz stylizację pomieszczenia. Alternatywą jest specjalny wosk, którym smaruje się psu łapy. Preparaty tego typu uelastyczniają opuszki łap i zabezpieczają przed ślizganiem się.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny