Data modyfikacji:

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz - 6 najważniejszych zasad aranżacji sypialni

Wstajesz z łóżka lewą nogą i ciągle masz problemy ze snem? Jeśli chcesz spać jak suseł, przeprowadź aranżacyjną rewolucję. Twoja sypialnia ma bowiem ogromny wpływ na jakość twojego snu.

O tym, jak sen jest ważny dla naszego zdrowia nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Ale co robisz, aby twój sen był naprawdę regenerujący? Jeśli miewasz kłopoty z bezsennością, a rano wstajesz z łózka w nienajlepszym nastroju, zweryfikuj stylizację swojej sypialni. Oto 6 najważniejszych zasad aranżacji tego pomieszczenia, dzięki którym jakość twojego snu się poprawi.

Przeczytaj też: Higiena w sypialni – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Zaplanuj przechowywanie

Czy wiesz, że bałagan może doprowadzić do tego, że będziesz mieć kłopoty z zasypianiem? Jak powiedział dr Adam Wichniak w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, nieporządek może prowadzić do stanów napięcia psychicznego, a nawet do depresji. Jeśli zatem nie chcesz, aby twoja sypialnia niekorzystnie wpływała na jakość twojego snu, zadbaj o dobrą organizację przechowywania. Tylko wtedy bowiem będziesz mógł łatwo utrzymywać porządek w sypialni.

Podstawą jest dobrze zaplanowana szafa, która pomieści wszystkie ubrania. Jednak nie obędzie się, bez dodatkowych akcesoriów, takich jak zasobniki czy kosze na niewielkie akcesoria, bieliznę czy skarpetki. W szufladach warto zamontować przegródki i organizery, dzięki którym wszystko będzie miało swoje miejsce. Dobrym patentem jest też wieszanie maksymalnie dużej liczby ubrań na wieszakach – dzięki temu unikniesz ryzyka, że twoja szafa będzie wyglądać jakby przeszło przez nią tornado, gdy będziesz szukać koszulki, która utknęła na jej dnie.

Nie zapominaj też o przestrzeni pod łóżkiem – warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, które wsuniesz pod ramę łóżka. W ich wnętrzu możesz umieścić rzadziej używane sprzęty czy sezonowe ubrania, z których aktualnie nie korzystasz. Jeśli uda ci się zorganizować przechowywanie w pomieszczeniu, pozostaje ci tylko utrzymywanie porządku.

W sypialni mniej znaczy więcej

Lubisz otaczać się szeregiem dekoracji lub gdy półki i meble do sypialni uginają się pod ciężarem dodatków czy książek? Jeśli twoja sypialnia ma być idealnym miejscem do wypoczynku, musisz nieco zmienić podejście do stylizacji wnętrza. Otóż w sypialni lepszym rozwiązaniem będzie umiar. Tu nie ma miejsca na mnogość sprzętów czy ozdób. Jeśli w pomieszczeniu stoi komputer czy telewizor, to również nie jest najlepsze rozwiązanie. Urządzenia te i światło przez nie emitowane mogą zaburzać jakość twojego snu. A przecież w tym wszystkim chodzi o to, abyś spał jak suseł, prawda? Nie obawiaj się jednak przesadnego minimalizmu! Stylizacyjny umiar i ograniczenie się jedynie do najważniejszych elementów wystroju pomieszczenia, wyjdzie ci na dobre.

Skup się na tekstyliach

Tekstylia w aranżacji wnętrz mają bardzo dużo do powiedzenia. Jeśli zgodnie z powyższym akapitem zdecydujesz się na ograniczenie liczny dekoracji i dodatkowych sprzętów, jakie znajdują się w pomieszczeniu, ich miejsce zastąp właśnie tekstyliami. Dodatkowe poduszki dekoracyjne na łóżku, koce, pledy, zasłony oraz dywany to dodatki, dzięki którym stworzysz przytulną atmosferę w swojej sypialni. Tekstylia świetnie sprawdzają się też jako sezonowe dekoracje – wszak poszewki na poduszki możesz do woli zmieniać i w rezultacie nieco odmieniać stylizację swojej sypialni.

Kolorystyczna układanka

Kolory zastosowane w aranżacji wnętrz mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Niektóre z nich sprzyjają bowiem wyciszeniu, inne z kolei pobudzają nasz umysł. Oczywiście w aranżacji sypialni zdecydowanie lepiej sprawdzą się te pierwsze. Jeśli więc chcesz dobrze spać w swoim własnym łóżku, postaw na stonowane i naturalne odcienie – delikatny beż, szarość, brązy, zieleń, błękit oraz biel będą w korzystny sposób oddziaływać na twoje samopoczucie.

Naturalne barwy mają też inną ważną zaletę – są dobrym tłem dla innych kolorów. Jeśli więc postawisz na neutralną bazę kolorystyczną, możesz sobie pozwolić na nieco więcej szaleństwa w doborze mebli do sypialni i dodatków. Ale bez przesady – jak już wiesz, w stylizacji sypialni nie można przesadzać.

Nie lekceważ oświetlenia

Jeśli sądzisz, że główne źródło światła i jedna lampka nocna w zupełności wystarczą w stylizacji sypialni, to jesteś w błędzie. Światło w aranżacji tego pomieszczenia pełni nie tylko użytkową rolę – ono tworzy też nastrojową atmosferę oraz dekoruje wnętrze. Dlatego dobrym patentem są np. lampki nocne z możliwością regulacji natężenia światła. Dzięki temu dostosujesz oświetlenie w sypialni do swoich aktualnych potrzeb. Nie zapominaj też o dekoracyjnych sznurach światełek czy lampionach – zwłaszcza te pierwsze są modnym dodatkiem do stylizacji sypialni, który sprawdzi się świetnie zwłaszcza wtedy, gdy będziesz chciał stworzyć intymną atmosferę.

Przeczytaj też: Sypialnia dla dwojga – jak urządzić wnętrze, które zwiększy apetyt na seks?

Dodaj rośliny

Myślisz, że w sypialni nie ma miejsca dla roślin? Nic bardziej mylnego! Otóż niektóre rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, dlatego świetnie sprawdzają się w roli zielonych filtrów do sypialni. To przede wszystkim skrzydłokwiat, zielistka czy dracena odwrócona. Gatunki te pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej. Dlatego właśnie warto uwzględnić je w aranżacji sypialni już na samym wstępie. Szkodliwe związki takie jak benzen czy formaldehyd znajdują się w klejach, farbach i materiałach budowlanych. Ulatniają się z czasem, dlatego zwłaszcza na początku użytkowania nowo wyremontowanego wnętrza, ich stężenie może być wysokie. Zatem obok tekstyliów i innych ozdób do sypialni, uwzględnij w stylizacji pomieszczenia również rośliny.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Zielone filtry w sypialni, czyli rośliny oczyszczające powietrze

Autor: Kamila Zalińska-Woźny